Hoşgeldiniz  

Tat: “İlgilileri uyarıyoruz! can ve mal kaybı yaşamayalım”

admin | 22 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

EMO Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı Şaban Tat, yapılan düzenlemelere rağmen yüksek gerilim tesislerinde yaşanacak kazalarda, kuralların gereği gibi işletmesini denetlemeyen tüm firma yetkililerinin sorumluluk sahibi olacağını söyledi.

Yüksek gerilim tesislerinde yaşanan kazaların önüne geçmek için gözetim ve denetim faaliyetlerini artırdıklarını belirten Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şaban Tat, “Bu kazalar nedeniyle uğranılan can kayıplarını ve ekonomik zararları en aza indirme yönünde atılan adımları, yapılan düzenlemeleri, TEDAŞ ile bu kuralların gereği gibi işletmesini denetlemeyen tüm firma yetkililerinin, bundan sonra olacak kazalarda kişisel olarak sorumluluk sahibi olacaklarını hatırlatırız” diyerek ilgililere uyarıda bulundu.

CAN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN TEHLİKE

Trafo tesislerinin, insanların mal ve can güvenliği açısından tehlike arz eden tesisler olduğunu aktaran Tat, “Sanayi ve teknolojinin gelişmesi sonucunda bu tür tehlike yaratan tesisler artmış, bu tesislerin işletilmesinden dolayı meydana gelecek zararların en aza indirilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliği alanında emredici hukuk kuralları geliştirilmiştir. Bu tür tesislerin işletilmesi nedeniyle ortaya bir zarar çıkması halinde ise kusursuz sorumluluğun en ağır şekli olan tehlike sorumluluğu kapsamında zararın tazminine yönelik kurallar da yaygınlaşmaktadır. Batı ülkelerinde öteden beri uygulana gelen bu kurallar, ülkemizde maalesef son derece yetersiz düzenleme ve denetimlerle sürdürülmektedir” şeklinde konuştu.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN ALINMASI KAÇINILMAZ

Var olan hukuki boşlukların, çoğu kez yüksek yargı organlarının içtihatlarıyla giderildiğini söyleyen Tat, “Elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanımına ilişkin her aşamada bir tehlikenin var olması nedeniyle, bu tür tesislerin tümünde gerekli güvenlik önlemlerinin alınması da kaçınılmaz olmaktadır. Ancak, bu tesislerin içinde tehlike riski en fazla olan trafolu tesislerinde, özel güvenlik önlemleri alınması, bu önlemlere süreklilik kazandırılması ve denetlenmesi ayrıca önem taşımaktadır. Ülkemizde trafolu (kuvvetli akım) tesislerde meydana gelen kazaların yaygınlığı ve bu kazalar nedeniyle uğranılan zararların büyüklüğü göz önüne alındığında, ilgili yönetmelik ile getirilen işletme sorumlusu bulundurma zorunluluğunun, iş sağlığı ve güvenliği alanında gerçekleştirilmiş önemli bir düzenleme olduğu görülmektedir. Dahası bu tür tesislerin işletilmesi yalnızca işletmede çalışanlar açısından değil, işletmeyle ilgili/ilgisiz üçüncü kişiler açısından da tehlike yaratmakta ve önemli zararlar doğurmaktadır. Bu nedenle, trafolu tesislerde alınması zorunlu güvenlik önlemleri, doğrudan kamu güvenliği kapsamına girmektedir” ifadelerini kullandı.

YETKİSİZ VE DENEYİMSİZ KİŞİLERE DİKKAT

İşletme sorumluluğu hizmetinin yetkisiz ve deneyimsiz kişiler tarafından üstlenilmesinin, işin, çalışanların ve vatandaşların can güvenliğini tehlikeye düşüreceğine dikkat çeken Tat, sözlerine şu şekilde devam etti; “İşletme sorumlusu elektrik mühendisinin bulunması, can ve mal güvenliği açısından son derece tehlikeli olan kuvvetli akım tesislerinde meydana gelen kazaların ve ölüm ya da yaralanmaların en aza indirilmesi için önem arz etmektedir.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) olarak, bu konuya özel bir önem vererek, işletme sorumluluğu üstlenen üyelerimizi, görevlerini gereği gibi yapmaları konusunda özel olarak denetleyecek kurallar geliştirme sorumluluğuyla hareket etmekteyiz. Bu denetim Odamıza verilmiş Anayasal bir görevdir.

Enerji sağlayan kuruluş olarak TEDAŞ ve dağıtım şirketlerinin de, işletme sorumluluğuna ilişkin kural ve görevlerin yerine getirilip getirilmediğini takip edip, gerekli önlemleri alması temel görevlerindendir. TEDAŞ ve ilgili dağıtım şirketlerinin özelleştirme kapsamına alınmış olması, bu görevden kaçınabileceği anlamına gelmemektedir. Dahası, bu kuruluşlar özelleştirilmiş olsa dahi, sahip oldukları imtiyaz kapsamında, bu kamusal görevi yapmak zorundadırlar.”

96 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.