Hoşgeldiniz  

Tarım lisesi mümkün mü?

admin | 29 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Türkiye’de tarım sektörünün önemli merkezlerinden bir olan Antalya’da tarımsal eğitim ve öğretime ağırlık veren liselerin olmaması dikkat çekiyor.

Antalya bir turizm kenti olmasının yanında aynı zamanda bir tarım kenti. 2018 verilerine göre yıllık 1 milyar dolardan daha fazla ihracat gerçekleştiren Antalya bu ihracatın büyük çoğunluğunu tarım sektöründe gerçekleştiriyor. Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihtiyacının büyük çoğunluğunun karşılandığı Antalya da aynı zamanda yurtdışında da pek çok ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor. Antalya sadece yaş sebze ve meyve üretimi ve ihracatında değil canlı ve kesme çiçek ihracatında da Türkiye’nin önemli bir merkezi olarak görülüyor.

Antalya’da tarım liseleri mümkün mü?

Tarımın bu derece önemli bir sektör olduğu Antalya’ da ise tamamen tarım üzerine odaklanan veya tarım alanında eğitim veren hiçbir lise yok ancak bu konuda kısmi de olsa eğitim veren bazı liseler mevcut.

Bu liselerden bir tanesi Antalya- Aksu’ da bulunan ve 2009 yılında kurulan Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Bu lisede öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı olarak tarım dersleri veriliyor. Seracılık, tohumculuk, çiçekçilik, bahçecilik, peyzaj, sebze yetiştiriciliği, tohum üretimi, ilaçlama, gübreleme, budama ve ağaç yetiştiriciliğinin tüm inceliklerini öğreniyor. Okulda eğitim alan öğrenciler aynı zamanda tarımdaki kalifiye eleman ihtiyacını da karşılıyor.

Bunun dışında tarım eğitimi veren bir diğer lise de kaş Kınık Çok Programlı Anadolu Lisesi. Kaş ilçesinde bulunan bu lisede öğrencilere uygulamalı eğitimler veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sağlanan maddi destekle okulda toplam 2 dekarlık 2 ayrı sera bulunuyor. Tarım Alanı Bahçe Bitkileri dersi kapsamında seralarda eğitim gören öğrencilere toprak işleme, fide dikimi, sulama, ilaçlama ve gübreleme gibi konularda zirai eğitim veriliyor. Öğrenciler aynı zamanda domates, salatalık ve biber gibi ürünler yetiştirerek seracılığı öğrenirken elde edilen bu ürünler ise Antalya Hali’nde satılarak okulun ihtiyaçları karşılanıyor.

Antalya’ da bunların dışında tarım eğitimi veren başka bir lise ise bulunmuyor. Seracılığın bu derece yaygın olduğu Antalya’da kalifiye eleman ihtiyacı da bir o kadar fazla oluyor ancak tarım konusunda eğitim ve öğretime öncelik verilmemesi sektöre taze kan sağlanamamasına sebep oluyor.

Ceylan YAŞAR

 

101 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.