Hoşgeldiniz  

Tabiplerden şiddet tepkisi

admin | 06 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

“2013 yılında 10 bin 715, 2014’te 11 bin 174, 2015 ‘de 11 bin 881 kişi, 2016 ‘da 13 bin 76 kişi ve 2017 ‘de 13 bin 545 kişi şiddet nedeniyle “Beyaz Kod” hattına başvuruda bulundu”

Tabiplerden şiddet tepkisi
Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Naci İşoğlu, “Sağlıkta şiddet yasası fiyaskodur” dedi.

Antalya Tabip Odası ve Antalya Aile Hekimleri Derneği,  ‘Sağlıkta şiddet terörü son bulmalıdır’ konulu basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, geçtiğimiz haftalarda sağlık alanında yaşanan şiddet olayları kınanırken konuyla ilgili yasal düzenlemelerin tam anlamıyla hayata geçirilmemesine tepki gösterildi.

Tahammülleri kalmadı
Sağlık sektöründeki şiddet haberlerinin gündemden düşmediğini aktaran Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Naci İşoğlu, “Hekimlik mesleğinin kutsallığı ve ilkeleri anlamını yitirme noktasına gelmiştir. Hekimlerin, diğer sağlık çalışanlarının, ailelerinin ve duyarlı toplumun bu kadar sorumsuzluğa, görmezliğe, işitmemezliğe anlam vermesi mümkün değildir. Tüm fiziksel, sözel saldırılara ve en acı boyutuyla ölümlere karşı tahammülü kalmamıştır. An geçmiyor ki yeni bir şiddet haberi gelmesin. Bu sefer İstanbul’da bir üroloji uzmanı arkadaşımız 27 Şubat’ta acımasızca darp edilmiş, Esenyurt’ta aile hekimi meslektaşımız usulsüz talebi reddedilen kişi tarafından silahla tehdit edilmiştir. Çalıştığı ortamı, evini terk etme noktasına getirilmiş ve yaşamı altüst edilmiştir. Adana’da hekim arkadaşlarımız şiddete uğramıştır. Şu anda bile kim bilir kaç sağlık çalışanı sözlü ve fiziksel şiddete uğruyor bilemiyoruz. İktidar, ülkedeki sağlık sorunlarını nasıl çözerim, topluma daha iyi nasıl sağlık hizmeti sunarım, hekimlerin çalışma koşullarını nasıl düzeltirim, mesleklerinin gereğini tam olarak yerine getirebilecekleri ortamları nasıl sağlarım ve iş yükünü iyi hekimlik yapmalarını sağlayacak ölçüde nasıl azaltırım yönündeki haklı taleplerini nasıl çözerim ve bir ölçüde şiddeti nasıl ortadan kaldırırım derdini bırakmıştır” dedi.

‘Sağlıkta Şiddet Yasası’
Yeni hekim ölümlerinin yaşanmaması, şiddet olaylarının artmaması için TBMM’nin her zamankinden daha fazla sorumluluk üstlenmesinin gerekli olduğunu da dile getiren Dr. İşoğlu, “Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi tarafından sorumluluğu gereği hazırlanan “ Sağlıkta Şiddet Yasa Önerisi” nin yasalaşmaması için gerekçeniz nedir?  Yükselttiğimiz ses haklı talebin sesidir. Çıkartılan yasa mevcut durumu içinden çıkarılamaz hale getirdiği gibi neredeyse şiddeti uygulayın biz şiddeti uygulayanları koruruz yasasıdır. Yani iddia ettikleri sağlıkta şiddet yasası fiyaskodur. Toplum aldatılmış, şiddet yasası söylemi başka emellere alet edilmiştir. Çıkartılan yasa her birimizin yaşam hakkını tehdit eden, şiddeti bırakın ortadan kaldırmayı azaltmak için bile hiçbir yeni düzenleme getirmemiştir. Sorunu çözmesi gerekenler Türk Tabipleri Birliği, Tabip Odaları, meslektaşlarımız ve sağlık çalışanlarının haykırışına samimi olarak çözüm noktasında kulak vermelidir. Hayatın her alanındaki şiddetin ortadan kaldırılması için birincil en önemli adımın toplumun eğitimi ve diğer nedenlerin ortadan kaldırılması olduğunun bilincindeyiz. İkincil ve diğer önemli adım ise caydırıcı yasaların çıkartılmasıdır” şeklinde konuştu.

“Çözüm yolları ortada”
Antalya Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tayyar Asrık ise “Son 5 yılda 67 bin sağlık çalışanı saldırıya maruz kaldı. Son 3 yılda 431 sağlık çalışanı intihar etti. Sağlıkta şiddet olaylarının önlenmesine yönelik hiçbir adım atılmadığı gibi yetkililerin duyarsız kalmasıyla sağlıkta şiddet olayları gün geçtikçe artmakta. Sorun ortada, çözüm yolları ortada, çözüm için adım atması gerekenler bellidir. Bundan sonra da hekimler ve sağlık çalışanları görev başında yaralanmamak, öldürülmemek için her türlü meşru haklarını kullanacaklar ve tepkilerini göstermeye devam edeceklerdir” ifadelerini kullandı.
Veli AKOĞLU

97 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.