Hoşgeldiniz  

Suriyeliler geri mi dönüyor?

admin | 27 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Halkın en büyük sorunu olan ekonomi Türkiye’ deki Suriyelileri ülkelerine geri dönmeye zorluyor.

İspanya’nın en büyük gazetelerinden biri olan El Pais’te yer alan habere göre fiyatların artması ile kendini gösteren ekonomikkriz Türkiye’deki sığınmacıların da yaşamını zorlaştırıyor ve onları Suriye’ye dönmek zorunda bırakıyor. Gazetenin sayfalarına taşıdığı makaleye göre, birçok Suriyeli Türkiye’de çalışmaları karşılığında kayıt dışı ve daha düşük düzeyde maaş alıyor. Bunun yanı sıra mevcut ekonomik krizin ülkede bulunan Suriyeli mültecilere karşı olumsuz tutumu daha da artırdığına dikkat çekildi.

Habere göre Türkiye’de kayıtlı yaklaşık 3.5 milyon Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Yazıda martta yapılacak yerel seçimler öncesinde Türk yetkililerin Suriyelilerin evlerine dönmesini kapsayan programların uygulamasını hızlandırdığı belirtildi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ülkelerine dönen Suriyeli sayısını 50 bin olarak açıklarken Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre ise bu sayı yaklaşık olarak 295 bin civarında.

Türkiye de 3.5 milyondan fazla Suriyeli var
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 20 Aralık 2018 tarihi itibarıyla Türkiye’deki biyometrik verileriyle kayıt altına alınan Suriyeli mülteci sayısını açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısı 3 milyon 618 bin 624 kişiye ulaşmışken, İçişleri Bakanlığı tarafından istisnai olarak vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı 59 bin 747 kişi olarak açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan başka bir açıklamaya göre ise 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla ülkesine dönen Suriyeli sayısı 294 bin 480 kişi olarak açıklandı.
Yine aynı verilere göre en çok Suriyeli barındıran şehir 557 bin 694 kişi ile İstanbul olurken Suriyelilerin en az olduğu şehir ise 32 kişi ile Bayburt.

Antalya’da durum nedir?

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin sayısını ve illere göre dağılımını da açıklamıştı. Antalya için açıklanan rakamlar kayıt edilen Suriyeli sayısının 401 kişi olduğunu gösteriyor. Bu rakam il nüfusu ile karşılaştırıldığında ise yaklaşık yüzde 0.02 gibi bir rakam ortaya çıkıyor.

Ancak açıklanan bu rakam kayıt altına alınmayan binlerce Suriyeli mülteciyi yansıtmaktan oldukça uzak gibi görünüyor. 2014 yılında Antalya Valiliği tarafından bir tebligat yayınlanmış ve Suriyelilere şehri terk etmeleri çağrısında bulunulmuştu.

100 Suriyeliden 80’i kalıcı

Bugün gelinen noktada ise Antalya’da yaşayan pek çok Suriyelininkentte kalıcı olacağı tahmin ediliyor. 2017 yılında bu konuya dair açıklama yapan Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Antalya’da 2 bin 400 Suriyeli çocuğun eğitim gördüğünü söylemişti. Arslan açıklamalarının devamında “Bakanlığımızın yaptığı anketler 100 Suriyeliden 80’nin kalıcı olduğunu söylüyor. 2 bin 400 Suriyeli öğrenciye eğitim veriyoruz. Bu çocuklar da bizim. Onların entegresini sağlamak zorundayız. Ailelerine de çocuklara da eğitim veriyoruz, Türkçe öğretiyoruz” diyerek üzerlerini düşeni yapmaya çalıştıklarını ifade etmişti.

Ceylan YAŞAR

177 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.