Hoşgeldiniz  

Süngü’den destek değerlendirmesi

admin | 03 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Süngü, asgari ücretin ve asgari ücrete verilen desteğin istihdam açısından belirleyici olduğunu söyledi.

Bu yıl, asgari ücret yüzde 26’lık artışla net 2 bin 20 lira 90 kuruşa yükseldi.  2019’da brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş olacak asgari ücrette, 358 lira 18 kuruş SGK primi, 134 lira 32 kuruş gelir vergisi, 19 lira 42 kuruş damga vergisi ve 25 lira 58 kuruş işsizlik sigortası işçi payı kesintileri yer alıyor. Yani bir asgari ücretli çalışanın işverene maliyeti 3 bin 6 lira 12 kuruş. Açıklanan rakamların ardından geçe yıl 9 ay olarak uygulanan asgari ücret desteği, bu yıl 12 aya çıkarıldı. Bu destek 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 101, 500’ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri içinse 150 lira olacak. 2019’da işverenlere uygulanacak asgari ücret desteğinin detaylarının netleştiğini hatırlatan Elektronikçiler Odası Başkanı Süngü, çalışan sayısına göre gerçekleştirilen asgari ücret desteklemelerinin 2019’da da süreceğini belirtti. Süngü, asgari ücret desteklemelerinin firmaların ekonomik durumu açısından çok önemli olduğuna değindi.

İstihdamı direk etkiliyor
Asgari ücretin istihdam anlamında belirleyici bir unsur olduğunu aktaran Süngü, “Asgari ücretteki artış ve asgari ücret konusunda işverenlere verilecek destekler istihdamı ilgilendiren konular açısından büyük öneme sahip. Bu yıl, asgari ücret brüt 2 bin 558 lira, net 2.020 lira olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıla oranla asgari ücretteki artış yüzde 26 oldu.  Artışla birlikte işverenin maddi yükü daha da yükseldi. Piyasa şartlarına baktığımız zaman şu an bu ücretleri ödemekte zorluk çekiyoruz. Bugün ne kadar iş yapacağını bilmeden dükkânını açan esnaflarımız, elemanlarının aylıklarını zamanında ödeyip-ödeyemeyeceği endişesi içinde. Asgari ücretteki artış, bir taraftan sevindirici olurken bir taraftan da endişe verici” diye konuştu.

Çalışan sayısı belirleyici
Desteğin detayları üzerinde de duran Süngü, “2018 yılının aynı ayına ilişkin SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 102 TL ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2019 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının, 2019 yılı içinde ilk defa açılan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının, 2019 yılı Ocak-Aralık ayları için maddede belirtilen tutarlarla çarpımı sonucu bulunacak tutar, SGK’ya ödenecek sigorta primlerinden mahsup edilecek ve İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. 500’ün altında çalışanı olan işyerleri için günlük 5, 500 ve üzerinde olan işyerleri için günlük 3,36 liradan günlük hesaplamalar yapılacak. Ayrıca2019 yılında destekten yararlanılacak ay için bir önceki yılın aynı ayına ilişkin olarak aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verilmemiş olması halinde bildirim yapılmış takip eden ilk aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesindeki veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesindeki bildirimler esas alınacak. Ayrıca, 2018 yılından önce açılmış ancak 2018 yılında sigortalı çalıştırmamış işyerleri için 2019 yılı içinde ilk defa açılan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısı dikkate alınacak” dedi.

Destekten yararlanamayacaklar
Bazı esnafların desteklemelerden yararlanamayacağını da söyleyen Süngü, “Desteğin uygulanacağı 2019 yılı Ocak- Aralık aylarına ait aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde vermeyen, sigorta primlerini yasal süresinde ödemeyen, denetim ve kontrolle görevli memurlarca yapılan soruşturma ve incelemelerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığı tespit edilen, SGK’ya prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunan işverenler destekten yararlanamayacak. Bu esnaflarımız, SGK’ya olan borçlarını tecil ve taksitlendirmeleri halinde destekten yararlanabilecekler” ifadelerini kullandı.
Veli AKOĞLU

76 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.