Hoşgeldiniz  

SUÇLULUK PSİKOLOJİSİ

Yalçın KÜÇÜK | 17 Ocak 2019 | Köşe Yazıları


Yalçın KÜÇÜK
ykucuk_5@hotmail.com

 

Öncelikle suçluluk psikolojisi üzerine birkaç kelam edelim sonrasında asıl konumuza gelelim istiyorum.
Suçluluk psikolojisine göre suçluluğun nedenleri, birinci planda kalıtım yolu ile gelen koşullardır. Ya da çevrenin etkileri daha önemli demektir. Zamanımızda bu sorunun aydınlanması pek önemli sayılmamaktadır.
Çünkü birçok belirgin durumlarda her iki unsurun da rol oynadığı anlaşılmıştır. Ayrıca, gerek doğal yönsemelerin, gerekse çevrenin bu türlü eylemlerde pek önemli olmadığı, suç işlemeye götüren başka nedenlerin bulunduğu görüşü de egemendir. Bundan dolayı suçluluk psikolojisi, suçluluğun nedenlerinden değil de, daha çok suç olmayı kolaylaştıran faktörlerden ve koşullardan söz eder (bazı psikopati halleri, başıboşluk, aile düzeninin bozulması, Çalışma koşullarının çürüklüğü, toplumsal durumun bozukluğu gibi). Bir suç, kural olarak tek bir faktörün etkisine bağlanamaz; çok zaman bununla ilgili birçok motifler vardır.
İnternete suçluluk psikolojisi diye arattığınızda yukarıdaki ibareler ile karşılaşıyorsunuz.
Ben Kırcami ve Antalyaspor konularını ele alıp suçluluk psikolojisi ile bağlantısı var mı yok mu kararı size bırakacağım.
O zaman buyurun iki konuya şöyle bir göz atalım.
Antalya’nın kanayan yarası değil artık kangren olmuş meselesi olan Kırcami ile ilgili Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyeleri tam da el ele vermiş çözülüyor derken birileri çıktı tıkır tıkır işleyen çarkların arasına çomak sokmaya çalıştı.
Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıkartınca sanki zafer kazanmış edası ile de naralar atıldı.
O sıralarda Muratpaşa Belediye Başkanı sayın Ümit Uysal da yüzde 50 zaiyattan bahsederken “Yüzde 50 zaiyat versek de hiç kimse bize neden yüzde 50 oldu demiyecekti” diyor.
“Yüzde 40-41’e riayet ederek sizlere bir daire daha vermiş olduk” diyordu aynı konuşmasında sayın Ümit Uysal.
Yani Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu planlama ile birlikte oradaki hak sahiplerinden 4 dairesi olana 1 daire daha verildiğini kendi ağzıyla söylüyordu.
Muratpaşa Belediyesi’ne kalsa yüzde 50 zaiyatla yapılacaktı ve o bir daire ortada olmayacak vatandaşın hakkı yenecekti.
Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Menderes Türel, Güzeloluk Mahallesi’ndeki toplantıda elindeki mahkeme kararını göstererek Kırcami’ye müjdeyi veriyordu.
Mahkeme yürütmeyi durdurma verdi diyerek elini kolunu bağlayarak oturmak yerine çözüm aramayı tercih eden Türel, evrakları hazırlatarak itiraz ediyordu.
Konya Bölge İdare Mahkemesi, Antalya 2.İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı bozuyordu.
Böylece Kırcami’nin önündeki engel kalkarken 31 Mart yerel seçimleri öncesinde de bir aksilik olmaz ise 35-40 yıllık bir sorun daha tarihe karışacak ve vatandaşlar tapularını alacak.
Dün yüzde 50 zaiyattan bahseden, “verselerdi planların hepsini biz yapsaydık” diyen sayın Ümit Uysal karar sonrasında her yana Kırcami ile ilgili kutlama afişleri astırıyordu.
Burada sayın Ümit Uysal’ın hakkını da yemiyelim. Yukarıda yazanların hepsini söyledi ama en azından Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Menderes Türel ile ortak hareket etme büyüklüğünü gösterdi.
Bu dahi büyük bir gelişmedir.
Gelelim Antalyaspor konusuna…
Mecliste Antalyaspor’a destek olması açısından petrol alanı ile ilgili madde geliyor ama ortada CHP’den hiçbir belediye başkanı yok.
Mecliste Antalyaspor’a destek maddesine de CHP gurubu RED oyu kullanıyor ve Antalyspor’a destek olunmasını istemiyor.
Bu noktadan sonra özellikle sosyal medya üzerinden CHP’ye yönelik çok ciddi eleştiriler geldi.
Ben şahsen özellikle Muratpaşa Belediye Başkanı sayın Ümit Uysal’ın herhangi bir Antalyaspor maçına gittiğini hatırlamıyorum.
Ama bilboardlarda boy boy Antalyaspor kaşkollu fotoğraflarını görüyorum.
Mecliste yaşananlar ve sonrasında Antalyaspor taraftarlarından gelen tepki güzerine sayın Ümit Uysal, Antalyaspor’a destek olduğu şeklinde açıklamalar yapmaya başladı.
Nasıl destek olmuş diye ben de sizler gibi merak ettim ve inceledim.
Öncelikle akıl vermiş Antalyaspor başkanı ve yönetimine.
Şunu şöyle yapsanız böyle yapsanız, gelirleri şuylö arttırabilirsiniz gibilerinden.
Ardından da futbol sahalarının kapılarını açtıklarını, antrenörlerin Antalyaspor altyapısının hizmetine sunduklarını, Süleyman Erol Yüzme havuzu’nun kapılarını açtıklarını, hentbol takımı için Süleyman Evcilmen Spor Salonu’nu tahsis ettiklerini, Antalyaspor Parkı açtıklarını, Antalyaspor taraftarları için araç tahsis ettiklerini falan falan sıralıyor.
Yani sadece mevcuttaki tesislerden Antalyaspor’un faydalanmasını sağlamış o kadar.
Peki başka?
Bir kereye mahsus olmak kaydı ile 13022 ada 3 parseli Antalyaspor için satmış.
Ne kadara satıldı inanın bilmiyorum.
Bunların hepsini üst üste koysanız bilmem kaç ile çarpsanız dahi Döşemealtı’ndaki Antalyaspor’a kazandırılan bir tesis dahi etmez. Bilin istedim…
Antalya’da yaşıyorsanız hele hele de Antalyalı iseniz ve bir de üzerine Belediye Başkanı iseniz üzerinize düşeni Antalyaspor adına Antalya adına yapmakla yükümlüsünüz.
Şimdi…
Kırcami ve Antalyaspor ile ilgili kısımları alın ve en üstte yazan suçluluk psikolojisi ile karşılaştırın.
Sonuç sizde kalsın…

130 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.