Hoşgeldiniz  

Su raporu yayınladı

admin | 21 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Gıda Güvenliği Hareketi Türkiye Ambalajlı Su Raporu’nda iki tane Antalya markası var.

2008 yılında kurulan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, tüketiciler tarafından kendisine en çok yöneltilen sorulardan birinin “Hangi sular tüketime uygun?”sorusu olduğunu açıklamış,  bunun yanı sıra ise suların kirliliği konusunda taraflarına birçok ihbar mektubu ulaştığını da ifade etmişti. Gıda Güvenliği Hareketi tüm bu soru ve sorunlara binaen de 2012 yılının ilk aylarında bir çalışma başlatarak pet şişe ve damacana sularını inceleyerek raporlaştırma kararı almıştı.

Gıda Güvenliği Hareketi’ nin yayınladığı Türkiye Ambalajlı Su Raporu’nda toplam puan aralığı “+100 ile – Sonsuz” arasında değişen su markaları yer alıyor. Bu rapordaki tüm analizlerin numuneleri ise Sağlık Bakanlığı’ndan alınıyor ve analizler il müdürlüklerinde ki laboratuarlarda yapılıyor. Resmi analiz sonuçlarının tümü hem Gıda Güvenliği Hareketi’nin veritabanında hem de raporda adı geçen her firmanın kendisinde de mevcut bulunuyor.

Rapor sürekli güncelleniyor

Oluşturulan raporda aynı zamanda analiz raporlarının kaynak ve tarih bilgileri de bulunuyor. Yayınlanan tabloda ruhsat almış tüm firmalar mevcut bulunuyor ve sıralama iyiden kötüye doğru yapılıyor. Verilerine ulaşılamayan firmalar da raporda kendisine yer bulurken firma yetkilileri güncel ruhsata haiz analiz raporlarını  Gıda Güvenliği Hareketi’ ne ulaştırdığı takdirde bu analiz raporları da kamuoyuna sunuluyor ve rapor güncelleniyor.

Türkiye’de sular; doğal mineralli sular, kaynak suları ve içme suları şeklinde ruhsatlandırılıp pazarlanıyor. Mineralli sular ise doğal mineralli sular ve maden suları olmak üzere iki başlıkta pazarlanıyor. Bunların yanı sıra ithal yabancı sular da su pazarında arz-ı endam ediyor. Suların ruhsatlandırma ve denetiminden ise Sağlık Bakanlığı sorumlu oluyor. Sağlık Bakanlığı yayınladığı “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” ile konuyu düzenleyerek bu mevzuat çerçevesinde de denetliyor.

Gıda Güvenliği Hareketi, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Temmuz 2012 tarihli “Doğal mineralli sular, kaynak suları ve içme suları” ruhsatına haiz 264 su firması listesinden yola çıkarak bir tablo oluşturmuştu. Raporda, Bakanlığın listesinde yer almadığı halde faaliyet gösteren firmalara rastlandığı gibi, listede yer aldığı halde faaliyette olmayan firmalarda yer alıyor.

Vatandaş tehlikede

Ülkemizdeki ambalajlı su markalarına ait ayrıntılı kimyasal analiz raporlarından hareketle oluşturulan tabloda, suların mikrobiyolojik kirliliğinden çok ayrıntılı kimyasal terkibinin ne olduğu ve kimyasal kirliliğe maruz kalıp kalmadığının ön plana çıkarılması amaçlanıyor. Yayınlanan raporda sular puanlama sistemine göre sıralanıyor. Bir suyun, herhangi biyolojik, kimyasal ve radyoaktif kirlilik olmaksızın gerekli mineral ve diğer parametreleri taşıması durumunda alabileceği en yüksek puan 100 olurken bu parametreleri taşımaması durumunda ise – Sonsuza kadar giden puanlar alabiliyor.

Gıda Güvenliği Hareketi’nin yayınladığı raporda suyun sadece susuzluğumuzu gideren bir madde olmadığı vurgulanırken vücudun bazı ihtiyaçlarını gideren mineralleri de barındırması gerektirdiği açıkça ifade ediliyor. Bazı suların bu mineralleri içerdiği, ancak bunun yanı sıra çok sayıda kimyasal ve radyoaktif kirlilik barındırdıkları da belirtiyor. Gıda Güvenliği Hareketi bu rapordan hareketle vatandaşların su alırken farklı oranlarda da olsa kimyasal ve radyoaktif kirlilik de satın aldığını dile getiriyor.

Hiçbir marka tam puan alamadı

Türkiye’deki ambalajlı su markalarının verilerinin bir bütün olarak ele alındığı bu rapora göre pek çok su firması kalite bakımından hayal kırıklığı yarattı. Türkiye’deki hiçbir su markasının 100 tam puan alamadığı görülürken sadece 15 marka sıfırın üzerinde puan aldı.

Açıklanan tabloya göre 83,73 puanla Türkiye’nin en sağlıklı suyu Sakarya’nın su markası olan Buzdağı olurken onu yine bir başka Sakarya markası olan Fuska izledi. Gıda Güvenliği Hareketi bazı tüketicilerin ‘hangi markayı içelim?’ türünden sorularına karşılık hiç bir marka önerisinde bulunmadı. Kurum yetkilileri hiçbir firmayı yüceltme veya yerme kaygısı gütmediklerini buna binaen de hiçbir marka önerisi yapamayacaklarını dile getirdi. Bu kararın tamamen tüketicinin kendi tercihine bağlı olduğunun altı çizilirken “Kurum olarak tüm markalardan beriyiz” açıklamasında bulunuldu.

Listede Antalya’nın su markaları da var

Türkiye Ambalajlı Su Raporu’nda Antalya’nın su markaları da bulunuyor. 20. kez güncellenerek kamuoyuna sunulan rapora göre ilk 100 su içerisinde Antalya’nın iki tane su markası da kendisine yer buldu. Yapılan sıralamaya göre Manavgat’ta bir kaynaktan çıkarılarak hizmete sunulan Süral Su 40. Sırada yer aldı ancak kalite değeri olarak sınıfta kaldı. Süral Su sıralamada -79.85 puan alarak sıfırın altına düştü.

Raporda yer alan bir başka marka ise Ceysu oldu. 2003 yılında pet ve damacana üretimi ile ambalajlı su sektörüne adım atan Ceysu, -232,49 puan ile ancak 53. sırada yer alabildi. Yine başka bir Antalya markası olan Andız su ise analiz raporlarına ulaşılamayan veya bilgi vermekten imtina eden firmalar listesinde yer aldı.

Rapor tartışma yarattı

Açıklanan bu rapor pek çok tartışmanın fitilini ateşlerken Gıda Güvenliği Hareketi tarafından yapılan açıklamada rapora kaynaklık eden tüm verilerin Sağlık Bakanlığı personelince alınmış numuneler olup, analizlerin de Sağlık Bakanlığı’nın laboratuarlarında yapılmış resmi analizler olduğu belirtildi. Eğer sonuçlarda bir ‘akıl dışılık’ var ise bu ‘akıl dışılık’ın analiz çalışmasını yapanlara ait vurgulandı. Dolayısıyla da kurum olarak taraflarına yapılan bu tarz suçlamaların kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Gıda Güvenliği Hareketi, taraflarına iletilen “siz de kim oluyorsunuz?” kabilinde ki tepkilere de cevap verdi. Kurum tarafından yapılan açıklamada “İnsan ve çevreye zarar veren dünyanın en büyük küresel güçleriyle de, yereldeki küçük bir işletmenin zararlı faaliyetiyle de mücadele etmek için buradayız” denilirken bu konuda şüphe veya merak duyanların kurumlarınca yayınlanan açıklamalara, makalelere, konuşmalara ve kitaplara müracaat etmesi önerisinde bulunuldu.

Ceylan YAŞAR

102 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.