Hoşgeldiniz  

Spor dünyası Antalya’da buluştu

admin | 05 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Hestourex Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongresi ve Fuarı kapılarını ‘Spor’ temasıyla açtı.

Antalya’da Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Hestourex Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongresi ve Fuarı bu yıl üçüncü kez kapılarını açtı. ANFAŞ Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış programına Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Bakanı Davut Çetin, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, İl Emniyet Müdürü Murat Nuri Ulucan, ilçe belediye başkanlarıyla çok sayıda davetli katıldı. 165 ülkeden 6 binin üzerinde alım heyetinin katıldığı fuarda 50 bin ikili iş görüşmesiyle 30 milyar TL’lik ticaret hacmi hedefleniyor.

“Emin adımlarla yürüyor”
ANFAŞ Expo Center’da düzenlenen fuarın açılışında konuşan Bakan Kasapoğlu, “Türkiye’nin sosyal, coğrafi, tarihi ve kültürel değerlerini dünyaya tanıtmak, bu vesileyle de turizmdeki ağırlıklarını artırabilmek maksadıyla önemli bir kapı açmıştık. Uluslararası standartların üzerindeki devlet hastanelerimizin, şehir hastanelerimizin ve özel sağlık kurumlarımızın tanıtımlarını gerçekleştirmiştik. Bu vesileyle sağlık turizminde iddialı olduğumuzun, bu alandaki imkânlarımızın dünyanın birçok gelişmiş ülkesiyle kıyaslandığında son derece kuvvetli olduğunun altını çizmiştik. Organizasyonumuz neticesinde, Sağlık turizmiyle ilgili olarak tesislerimizin tanınırlığını artırmanın yanında; ilgili kurumlar ve yurtdışından gelen heyetlerle 10 milyar TL’nin üzerinde kontrat imzalanmasına imkan sağladık. Hamdolsun bu alanda Türkiye’nin ağırlığı her geçen gün daha da artıyor. Ülkemiz, sağlık turizminde öncü ülkelerden biri olma hedefine doğru emin adımlarla yürüyor” diye konuştu.

“Büyük katkıda bulunuyorlar”
Hestourex’in ülkemizin spor turizminde önemli bir potansiyele sahip olduğunu bütün dünyaya tanıtılması noktasında da fark yaratan bir adım olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, “Spor turizmi noktasında da önemli ilerlemeler kaydettik. İlk yılımızda, Hestourex 2017’de, katılımcı kalkınma ajansları ile birlikte yaptığımız tanıtımlar sayesinde, Erzurum ve Kayseri illerindeki kış sporları imkânlarını tanıtmıştık. Yaz aylarında bu illerin “Yüksek İrtifa Spor Kampları” için uygun olduğunu anlatan akademik paneller organize edip, alım heyetlerinin katılımlarını sağladık. Sonucunda ise Kayseri ve Erzurum illerimizde, yeni antrenman tesislerin yatırımları yapıldı. Tesisler sezonları dışında kalan yaz aylarında da dolu kalarak, gerek bölge ekonomisine, gerekse spor turizmine büyük katkıda bulunuyorlar. Spor turizmi konusunda, hemen hemen bütün branşlarda spor kampları organizasyonlarının sayısı en az yüzde 100 arttı. Turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması konusunda büyük ilerlemeler sağlandı” ifadelerini kullandı.

“Tema spor turizmi”
Hestourex ile 2018’de hedeflerini bir adım öteye taşıdıklarını da belirten Kasapoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Organizasyon boyunca toplamda 235 firma ve kurum arasında, toplamda 50 binden fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmişti. Elbette bunlar olağanüstü rakamlar. Bu rakamlar bizlere gösteriyor ki Türkiye; yaz turizminde, sağlık ve kültür turizminde olduğu gibi, spor turizminde de ağırlığını artırıyor. Gayret göstereceğiz. Yatırımları ve tanıtımları artıracağız. İnşallah Türkiye’yi spor turizminde bir marka haline getirmek için ne gerekiyorsa sabırla, özveriyle, çok çalışarak hayata geçireceğiz. Bu seneki organizasyonumuzun ana teması spor turizmi. Sizler, bu alanda iş görüşmeleri gerçekleştirmek ve Türkiye’nin mevcut potansiyelini gözlemlemek üzere, dünyanın birçok yerinden ülkemize geldiniz. Bugün katılacağınız panellerle, Türkiye’deki spor turizmi olanakları hakkında, hemen hemen her konuda arzu ettiğiniz bilgilere erişebileceksiniz.”

“Aranan ülke haline geldik”
Sporun Türkiye için çok önemli olduğunu da değinen Kasapoğlu, “Bizim için sporun; ekonomik, sosyal ve ticari değerlerinin yanında, ülkeler arasındaki ilişkileri de geliştiren, iyileştiren bir anlamı var. İnsanlar arasındaki hoşgörünün ve insan sevgisinin sağlanmasında sporu, etkili bir araç olarak görüyoruz. Sporun birleştirici ve dönüştürücü etkisinin, sadece kendi gençlerimiz arasında değil, bütün dünya insanları nazarında güçlü olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde özellikle son 17 yılda çok ciddi bir atılım gerçekleştirdik. Hem gençlerimizin spora erişiminin sağlanması, hem spor kulüplerinin sayısının artması, hem de spor turizminin ülkemizde gelişmesi adına tesisleşmeyi, stratejik hamlelerimizden biri haline getirdik. 2002 yılına kadar ülkemizdeki mevcut spor tesisi sayısı bin 575 iken, 2002 yılından sonra başlatılan tesisleşme hamlesi ile bugün bu sayı 3 bin 500’lerin üzerine çıktı. Yalnızca sayısal bir artışa değil, aynı zamanda nitelik olarak da ülkemize önemli tesislerin kazandırıldığı bir döneme imza attık. Bugün geldiğimiz noktada; dünyanın en iyi, teknik ve altyapı bakımından en etkili spor tesislerine sahip ülkelerinden biriyiz. Gerçekleştirdiğimiz spor tesisi devrimi neticesinde çok ülkeli büyük spor organizasyonları, her branşta hazırlık kampları ve hazırlık turnuvaları organizasyonları için aranan ülke haline geldik” dedi.

“Spor turizmi ülkesi”
Türkiye’nin iklim özelliklerinin tüm spor dalları için ülkeyi avantajlı bir hale getirdiğini de sözlerine ekleyen Kasapoğlu, “Antalya, İzmir, Erzurum, Trabzon, Mersin, Samsun başta olmak üzere, hemen hemen bütün şehirlerimizi, bütün branşların istek ve taleplerine cevap verecek niteliklerle donattık. Sporda ortaya koyduğumuz bu ivmelenme, önümüzdeki süreçte de devam edecek. Extreme spor turizminin de branş ve bölge açısından çeşitlendirilmesi noktasında çalışmalarımız sürüyor. Özellikle snowblade, snowkite, skibobbing, snocross gibi kış extreme sporları ve su extreme sporları konusunda desteklerimiz olacak. Yine, Kitesurf, Paddle Tennis, Kısa Triatlon gibi ilgi çekici, dünyada katılımcı sayısı ve izlenebilirliği her geçen gün artan görece yeni spor branşlarını ve organizasyonlarını da iyi analiz etmeye çalışıyoruz. Bütün bunların yanında kendi hinterlandımızın merkez spor turizmi ülkesi konumunu güçlendirmek için spor ve sporcu sağlığı ve gelişimi merkezleri konusunda da çekim merkezi haline gelme hedefimize emin adımlarla yürüyoruz. Özellikle üniversiteler ve akademik camiamız, bu hususlarda çalışıyorlar. Bütün bunlar, Türkiye’nin, spor turizminde, “nitelikli bir şekilde ben de varım” demesidir. Spor turizmi noktasında perspektifimiz, uluslararası eksende tesisleriyle imkanlarıyla, teknolojisiyle, iklimiyle, coğrafyasıyla başarılar ortaya koyan bir Türkiye inşa etmektir” ifadelerini kullandı.

“Dünyayı sporla güzelleştireceğiz”
Türkiye’de spor turizminin gelişmesi için markalama ve pazarlamanın büyük önem arz ettiğini de aktaran Kasapoğlu, “Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, Türkiye’ye spor turizmi yönünden, yurtdışından doğru bilgi akışının sağlanması ve etkili pazarlama ve branding faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için çok önemli adımlar atmaya hazırlanıyoruz. Bunların başında, gelişmiş spor ülkelerinde kuracağımız Gençlik ve Spor Ateşelikleri geliyor. Bildiğiniz gibi bakanlığımızın yurtdışı teşkilatı ile ilgili çalışmalarda son dönemece girdik. İnşallah kısa bir süre içerisinde ateşeliklerimiz hayata geçirilecek. Öte yandan, bakanlığımız bünyesinde bir de Spor Turizmi Birimi kurmaya hazırlanıyoruz. Spor Turizmi Birimimiz ile Yurtdışı Teşkilatımız; ülkemizdeki spor tesislerimizin tanıtımını ve etkili bir şekilde yurtdışında pazarlanmasını sağlayacak. Bakanlığımız ile organizatörler ve spor kulüpleri arasındaki koordinasyonu kesintisiz ve eksiksiz olarak karşılayacak. Spor turizminde, beklenti, talep ve isteklerin sürekli karşılanması amacımızı layıkıyla yerine getirecek. Yaz ve kış turizminde olduğumuz gibi, kültür turizminde olduğu gibi, son yıllarda ivmelenen sağlık turizminde olduğu gibi, spor turizminde de potansiyelimizi en doğru şekilde kullanmaya gayret edeceğiz. Bilmenizi isterim ki Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu hususta, bütün varlığıyla ve destekleriyle yanınızdadır. Dünyayı sporla güzelleştireceğiz. Barışı, kardeşliği ve uluslararası kalkınmayı sporla gerçekleştireceğiz. Bu anlamda sporla ilgili gayretlerimizin evrensel değerlerimizin derinleşmesine de etkisi olduğuna inanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

“Antalya için çok önemli”
Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise dinleyicilere şöyle seslendi: “Antalya, dünyanın en çok bilinen turizm destinasyonlarından bir tanesi, Türkiye’nin turizmde başkenti, misafir odası. Antalya, resort turizminde deniz, kum, güneş üçlemesinde çok güçlü olan ve bu işi çok iyi yapan bir destinasyon. Bizim amacımız turizmi çeşitlendirerek 12 aya yaymak ve turizmdeki Pazar çeşitliliğimizi arttırabilmek. Turizmde bu kadar öne çıkmış bir destinasyonun fuarcılıkta da dünya çapında fuarlara ev sahipliği yapması düşüncesindeyiz. Bu sene spor temasıyla Gençlik ev Spor Bakanlığı’nın desteğini alarak üçüncüsünü yapıyoruz. Antalya, spor turizminde fena bir noktada değil, çok önemli spor tesislerimiz var. Antalya, uluslararası çok önemli spor organizasyonlarını başarıyla yürüten bir kent. Bu sene düzenlediğimiz maratonda 7’den 70’e 10 bin kişi koştu. Ayrıca Antalya golf sporunun çok güçlü temsil edildiği bir şehir ve Türkiye’nin en güçlü markası olan Turkish Airlines ‘in sponsoru olduğu golf turnuvamızı yaptık. Yine Turkish Airlines’in sponsor olduğu ‘Antalya Açık Tenis Turnuvası’nın bu yıl üçüncüsünü yapacağız. Yine Kemer’de dünyanın dört bir yanından motor yarışçılarının katıldığı bir etkinliğimiz olacak. Alanya’da açık deniz yarışları ve buna benzer çok sayıda uluslararası organizasyonları gerçekleştireceğiz. Sadece bu hafta sonu kentimizde gerçekleşen spor organizasyonlarına 3 bin 500 sporcu katılacak. Bu rakam bile Antalya’daki spor aktivitelerinin ve spor potansiyelinin büyüklüğünü gösteriyor.  Amacımız hem sağlık hem spor hem de alternatif sporları geliştirerek Antalya’daki turizm sezonunu 12 aya yaymak. Bütün hedefimiz bu. Mayıs ayında başlayan ekimde sona eren sezonumuz var. Bunu 12 aya yayabilirsek bugün Antalya’ya gelen 14 milyon yabancı turist sayısını 2023 hedefimiz olan 25 milyon sayısına hep beraber çıkarabiliriz. Bunun için Hestourex Fuarı bizim için çok önemli, Antalya için çok önemli. Turizm sektörünün, Antalya’da gerçekleştirilen bu ve bunun gibi etkinlikleri daha fazla sahiplenmesini istiyoruz.”

Hestourex 2019
Hestourex sağlık turizmi, spor turizmi ve alternatif turizm alanlarında sektör profesyonellerini bir araya getiren en geniş kapsamlı uluslararası iş geliştirme platformudur. HESTOUREX 2018’de, 253 katılımcı firmadan, 517 yetkili ile 165 ülkeden gelen 5 bin17 kişilik alım heyeti toplam 50 bin 387 ikili iş görüşmesi gerçekleştirmiş, orta ve uzun vade de toplam 20 milyar TL’lik yeni iş potansiyeli yaratılmıştır. Her geçen yıl büyüyen başarısı ve dünyanın en büyük B2B platformu olma özelliği ile Hestourex, 3 yılında sağlık, spor ve alternatif turizm alanlarında tüm dünyada tanınan global bir marka haline gelmiştir. Bu uluslararası iş geliştirme platformu aynı zamanda Türkiye ile çeşitli ülkeler arasında sağlık, spor ve alternatif turizm alanlarında yeni stratejik ortaklıklar kurulmasını ve bu konularda karşılıklı görüş alışverişini geliştirip sinerji yaratarak, yurdumuza doğrudan yatırımın teşvik edilmesini de sağlamaktadır. Fuar kapsamında bu yıl, 165 ülkeden gelen 5 bin den fazla alım heyetiyle 50 binden fazla ikili iş görüşmesi yapılması, bunun sonucunda orta ve uzun vadede toplam 30 milyar liralık yeni iş potansiyeli oluşturulması hedefleniyor. Anfaş Fuar Merkezi’ndeki fuar 4-7 Nisan tarihlerinde, saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebilecek.
Veli AKOĞLU

63 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.