Hoşgeldiniz  

Soğan dolarla yarışıyor

admin | 14 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Tüm yıl boyunca fiyatlarındaki yükselmelerle gündemi meşgul eden soğan yine tartışma konusu oldu. Aralık ayında tezgahlarda 3 ya da 4 liraya satılan soğanın kilosu şimdilerde 6 lirayı görürken, pazarcılar bir iki ay içinde 10 liraya bile çıkabileceğini söylüyor.

Mutfakların vazgeçilmezi soğan artan fiyatıyla yine gündemde. Pazarın en ucuz sebzelerinden biri olan soğanın fiyatlarındaki dalgalanma devam ediyor. Eskiden kilolarca alınan ve hatta evde çürümesinden şikayet edilen soğanın şimdilerde yanına bile yaklaşılmıyor. Tezgahlarda 5 liradan daha ucuzunu bulmak mümkün değil.

Yağ, salça, soğan üçlüsüne ne katılırsa katılsın ortaya mutlaka bir yemek çıkacağı söylenirdi fakat şimdilerde yemekler soğansız kalacak gibi görünüyor. Soğanın fiyatı öylesine yükseldi ki tezgahlarda yanına yaklaşmak mümkün değil. Ev hanımları mutfaklarında soğanın olmazsa olmaz olduğunu dile getirselerde artık kilolarca alıp eve götürmek ve her yemeğe bolca koymak neredeyse hayal olacak gibi duruyor.

2018’in en büyük gündemi: Soğan

2018 yılının en çok konuşulan konularından biri de soğan olmuştu. 2018 yılının başında bir ya da iki lira arasında değişen fiyatlardan satılan soğanın fiyatı giderek yükselmeye başlamış haziran başlarında bazı tezgahlarda 7 lirayı görmüştü. Soğandaki bu yükseliş vatandaşları öylesine şaşırtmıştı ki ülkenin en büyük gündemlerinden biri soğan fiyatlarında ki bu artış olmuştu. Adeta dolarla yarışan soğan, sosyal medyada da en çok konuşulan konulardan biri olmuştu. Dolar yerine soğana yatırım yapmanın çok daha mantıklı olacağına ve soğanın artık bir zenginlik belirtisi olduğuna dair yapılan komik paylaşımlar herkesi güldürürken fiyatlardaki bu artışın sebebi de merak edilmişti.

Konuya dair yapılan açıklamalarda fiyatlardaki bu yükselişin en büyük sebeplerinden birinin stokçular olduğu söylenmişti. Stokçuların soğanları depolarda stoklayarak fiyatı daha da artırmayı hedefledikleri söylenmiş ve fırsatçılıkla suçlanmışlardı. Bakanlık olaya müdahale edeceğini söyleyerek fiyatlarda spekülasyona izin vermeyeceğini söylemişti.

Kasım ayında fiyatı tekrar yükselen soğan, yine tartışmaların odağına oturmuştu. Bu yükselişten ise hem üretici hem de tüketici rahatsız olmuştu. Yükselişin sebebi olarak depolardaki hastalık gösterilmiş bu sebeple de tonlarca soğanın depolarda çürüdüğü söylenmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da soğanın önlenemez yükselişine tepkisiz kalamamış ve kendi sosyal medya hesabından paylaştığı “soğanı ağlatmayın” videosu sosyal medyayı sallamıştı.

Akcan: Fiyatlar artmaz

Aralık ayında fiyatları düşen soğan, tezgahlarda 2,5 ila 4 lira arasında değişen fiyatlara satılırken bugünlerde yine cep yakmaya başladı. Aralık ayında Antalya halinde en düşük 2.20 Tl den, en yüksek 3,20 Tl den satılırken şimdilerde 3.5-4 lira arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor.

Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan soğanda şuan için bir artış olmayacağını söyledi. Akcan: “ Soğanın hasadı zaten yazın yapıldı. Şuan depolarda olması sebebiyle de fiyatta bir artış olmaz. Fiyatlar yine 3.5-4 bandında ilerler. Mesela patlıcanın fiyatı şuan artar ama soğan için bu söz konusu değil” diyerek ocak ayında bir değişim öngörmediklerini ifade etti.

Cep yakıyor

Bugünlerde ise ev hanımları için ucuza soğan bulmak oldukça zor gözüküyor.  Pazar tezgahında 5 liradan daha ucuza soğan bulmak neredeyse imkansız. Soğanın kilosu bugün itibariyle 5 ila 7 lira arasında değişiklik gösteriyor. Pazarcılar ise soğanın alıcısı olmadığı için oldukça dertli görünüyor. Bu konuda sorularımızı yanıtlayan pazar esnaflarından birisi aralık ayında soğanın kilosunu en fazla üç buçuk liraya sattıklarını söylerken şimdilerde 6 liraya satmak zorunda olduklarını dile getirdi.  Fiyatların ikiye katlanması sebebiyle alıcı bulmakta zorlandıklarını söyleyen pazar esnafı gelenlerin en fazla bir ya da iki kilo aldıklarını sözlerine ekledi.

10 lirayı görebilir

Fiyatların daha da yükseleceğini söyleyen pazarcılar şubat ayı itibariyle soğanda bir yükseliş daha beklediklerini belirttiler. Görüşlerini dile getiren bir diğer pazar esnafı ise şubat ayı itibariyle soğanın kilosunun 8 liraya kadar çıkacağını ve hatta önümüzdeki iki ay içerisinde fiyatların daha da yükselerek soğanın kilosunun 10 lirayı bile görebileceği açıklamasında bulundu.

Soğanın önlenemez bir şekilde yükselmesi ise en çok ev hanımlarını üzecek gibi görünüyor. Ev hanımları için konunun en kolay çözümü ise tüm yemekleri soğansız yapmak olacak gibi.

Zühre DOLMA / Ceylan YAŞAR

121 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.