Hoşgeldiniz  

‘SGK primleri düşsün’

admin | 16 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Antalya Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Süngü, esnafların ayakta kalması açısından sigorta primlerinin düşürülmesiyle ticari akaryakıt desteğinin önemli olduğunu vurguladı.

Zorlu ekonomik koşullara bağlı olarak esnafın da zorlu günler geçirdiğine değinen Elektronikçiler Odası Başkanı Süngü, asgari ücrete bağlı olarak yükseliş gösteren sigorta primleriyle artan akaryakıt fiyatları konusunda küçük ve orta ölçekli esnafın desteğe ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Prim desteği
Asgari ücretti artışla birlikte esnafın istihdam konusunda zorlandığını ifade eden Başkan Süngü, “İşsizliğin önüne geçilmesi için esnafımızın sırtında ağır bir yük durumuna gelen sigorta primlerinin düşürülmese lazım. Geçtiğimiz yıl dövizdeki artış nedeniyle zorlanan esnaflarımız bu duruma asgari ücretteki artış eklenince eleman çıkarmamak için adeta bir savaş içerisine girdiler. Esnaflarımızın ödediği sigorta primleri 2 yılda yüzde 50’lere yakın artış gösterdi. Bu durum da esnaflarımızı zora sokuyor. Esnafımıza kolaylık sağlanmalı, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükü hafifletilmeli. İstihdamın sürekliliği açısından bu konuda mutlaka bir çalışma içine girilmeli. Ülkemizdeki işsizlik sayısı gün geçtikçe artıyor. Esnaflarımız artan maliyetler karşısında işçilerini çıkarmamak için direniyor ve kendilerine bir kolaylık sağlanmasından yana tarafız. Sigorta primlerinde esnaflarımıza bir kolaylık sağlanırsa bu hem istihdama hem de ülke ekonomisine olumlu bir yansıma oluşturacaktır” dedi.

Ucuz akaryakıt
Akaryakıt fiyatlarındaki artışa da değinen Süngü, “Akaryakıt fiyatları birçok sektöre etki ediyor. Eğer akaryakıt fiyatlarında bir indirim söz konusu olursa birçok sektör bu durumdan olumlu etkilenecektir. Tarım, sanayi ve turizmde nasıl teşvik paketleri ortaya konuluyorsa bizlere yönelik teşvik programları, paketleri ivedi bir şekilde uygulamaya girmeli. Esnafımız inanın zor günler geçiriyor ve bu durumun sonucu eğer harekete geçilmezse çok iç açıcı görülmüyor. Özellikle ticari akaryakıt desteği sektörümüzde faaliyet gösteren esnafımızı rahatlatacak bir uygulama olacaktır. Artan maliyetler karşısında ayakta kalmak isteyen esnaflarımızın teşvik beklentisi her geçen gün genişleyerek artmakta. Akaryakıt öyle önemli ki etkilemediği sektör yok. İnanın akaryakıtta KDV ve ÖTV sıfırlanmasıyla gıda fiyatları başta olmak üzere son dönemde gereğinden fazla artış gösteren yaş sebze ve meyve fiyatlarında da bir düşüş gerçekleşir. Bu yüzden tüm sektörleri kapsayacak bir akaryakıt düzenlemesine de acil ihtiyaç duyurmakta. Bu konuları AESOB Başkanımız ve TESK Yönetim Kurulu Üyemiz Adlıhan Dere ile de paylaşıyoruz. Kendileri de TESK Başkanımız Bendevi Palandöken’e iletiyor. İnşallah odamız, birliğimiz ve federasyonumuz vasıtasıyla sesimizi yetkililere duyurarak taleplerimiz konusunda radikal adımların atıldığını göreceğiz” diye konuştu.
Veli AKOĞLU

47 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.