Hoşgeldiniz  

Sessiz kalmayacağız

admin | 04 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Sağlıktaki şiddete sessiz kalmayacaklarını belirten ANTAHED Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Asrık, “Bugün burada Antalya’nın birçok yerinden gelen ve kalbi bizimle olan tüm sağlıkçılarla birlikte şiddetin karşında dimdik duruyoruz!” diye konuştu.

Türkiye Aile Hekimleri Federasyonu, sağlık alanında yaşanan şiddete dikkat çekmek ve 29 Mart’ta İzmir’de bir Aile Sağlığı Merkezi’nde meydana gelen şiddet olayını protesto etmek için birinci basamak sağlık kuruluşlarında 3 Nisan 2019 Çarşamba günü bir günlük bir iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Aile Hekimleri Derneği(ANTAHED) Antalya Şubesi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri(SES) Derneği Antalya Şubesi, Türk Sağlık Sen Antalya Şubesi ile Antalya Tabib Odası yöneticileri ve üyelerinin de katılım gösterdiği eylemde Türkiye’deki tüm illerde aynı saatte gerçekleştirilen ortak bir basın açıklaması da yapıldı. Eylem kapsamında iş bırakan sağlık çalışanları sağlıktaki şiddetin son bulmasını istedi.

Şiddete dikkat çekmek için buradayız”

Basın açıklamasını gerçekleştiren ANTAHED Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Asrık, son zamanlarda sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına dikkat çekmek ve bu konuda yetkilileri harekete geçirmek için toplandıklarını dile getirdi. Asrık, “Bir ay içinde İstanbul’da bir meslektaşımız hasta olmayan birine yalan beyanla rapor vermek istemediği için silahla tehdit edildi ve darp edildi. Samsun’da bir meslektaşımız işe giriş raporu düzenlemediği için devletimizin bilgilendirme hattı olan 184 SABİM hattı aracılığıyla ‘kafasına silah dayayacağım’ diyerek tehdit edildi. İzmir’de bir meslektaşımız ASM’ ye gelmeyen bir hastanın, eşini göndererek kendine ilaç yazdırma talebini reddettiği için darp edildi. Üstelik ilaç yazdırmak için gelemeyen hasta doktoru darp etmek için yanına 10 kişiyi daha alarak gelmişti. Üstelik muayene olmak için, şifa bulmak için gelmesi gereken yere sopaları ile gelmişti. Üstelik kendisine şifa vermek üzere yemin etmiş meslektaşımızı ve beraber çalıştığı mesai arkadaşlarını, bir meslektaşımızın o an orada bulunan eşini ve çevreden yardıma gelen halkı da darp etti. 11 kişi devletin onayıyla devlet adına çalışan meslektaşlarımızın halkımıza hizmet vermek için çalıştığı Aile Sağlığı Merkezi’nin camlarını kırdı, eşyalara zarar verdi. Yani 11 kişi tamamen organize olarak görevi başında olan ve tamamen kanunlara uygun bir hizmet veren sağlık çalışanlarına kasıtlı ve planlı şekilde fiili şiddet uyguladı. Sebep ‘hastanın kendisinin gelmemesi; sonuç ‘ilaç yazdırmak için gelmeyen kişinin yanında 10 kişiyi de alarak planlı şiddet için ASM’ye gelmesi” ifadelerini kullandı.

“Sağlıkta şiddet yasası çıkarılsın”

Asrık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu saydıklarımızın hepsinde işini özveriyle, kanunlara ve kaidelere uygun yapan görevi başında meslektaşlarımız ve bunu hiçe sayan kanun tanımaz ve kanunlara aykırı talepte bulunan sözde hastalar var. Bu saydıklarımızın hepsinde devleti temsil eden sağlık çalışanları ve usulsüz talepleri olan kişiler var. Bu saydığımız olayların hepsi önünde bayrağımızın dalgalandığı ve devletin onayıyla çalışılan birimlerde oluyor. Evet, biz sağlık çalışanları bir yemin ettik. Bu yeminde deontoloji var, bu yeminde etik var, bu yeminde şifa vermek var. Bu yeminde hasta hekim arası kutsal ve güvene dayalı muayene var. Önce zarar vermeme var. Ama bu yeminde hastanın her istediğini yapmak yok. Bu yeminde kişinin kendisi gelmeden işlem yapmak yok. Bu yeminde kanunlara aykırı işlemler yok. Bu yeminde yalan beyanla çeşitli raporlar hazırlamak yok. Savaşta bile dokunulmazlığı olan sağlık çalışanları artık görevi başında şiddete maruz kalıyor. Sözel şiddete maruz kalıyor, tehdit ediliyor, darp ediliyor ve maalesef öldürülüyor. Biz özveriyle çalışan sağlık çalışanları ve onların temsilcileri olarak diyoruz ki; etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Yeni yasada sözel şiddet, sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren, asılsız ithamlarda da cezai yaptırımlar olmalıdır. Bu yasa düzenlene kadar mevcut yasalarda var olan cezalar en üst düzeyde uygulanmalıdır. Kanunlara uygun görev yapan meslektaşlarımız korunmalıdır. 184 SABİM hattı asıl amacına uygun olmalıdır. Şikayet hattı olmaktan çıkıp sağlıkla ilgili bilgilendirme hattı olmalıdır.”

“Sessiz kalmayacağız”

Sağlıktaki şiddete sessiz kalmayacaklarını da sözlerine ekleyen Asrık, “Bizler yöneticilerimize sesleniyor ve diyoruz ki yapılacak her değişiklikte sahada uygulayıcı olan bizler diyaloga hazırız. Uygulama esnasında her konuda yaşadığımız sorunları ve çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. Çalışanını memnun edemeyen ve koruyamayan hiç bir sistem başarılı olamaz! Biz halkımızın sağlığını korumak için çalışmaya devam etmek istiyoruz. Bu gün illerimizde iş bıraktık. Bugün burada Antalya’ nın birçok yerinden gelen ve kalbi bizimle olan tüm sağlıkçılarla birlikte şiddetin karşında dimdik duruyoruz! Sayımız giderek artıyor. Hep birlikte burada ve tüm Türkiye’ de basın açıklamaları yapıyor ve sessiz kalmayacağımızı haykırıyoruz. Birliğimizi devam ettirecek, daha güçlenecek, sağlıkta şiddet’i bitirmek için daha yapmadığımız ne kaldıysa onu yapacağız diye söz verdik ve sözümüzü tutuyoruz, iş bırakıyoruz, sessiz kalmayacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

CEYLAN YAŞAR

115 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.