Hoşgeldiniz  

SEÇME HAKKI

Mustafa ECE | 01 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Mustafa ECE
mustafaece@hotmail.com

 

İnsanoğlu, yeryüzünde var olan bütün canlılardan farklı olarak yeryüzünü imar etme özelliğine sahiptir. Bu özellikte insanları diğer canlılardan ayıran temel özelliktir. Bunu şöyle açıklayabiliriz, başka hiçbir canlının yapamayacağı yüksek yüksek binalar yapıyor olmasıyla birlikte, dünyayı 6-7 kez yok edecek miktarda silahlar üreterek ve bu silahları muhafaza ediyor olması bunun açık göstergesidir.

Allahu Teala (cc) yeryüzünü imar etme özelliğini sadece insanlara vermiş olmasından dolayı yüklemiş olduğu sorumluluğun farkına varmak zorundadır. Yeryüzünde mutluluğun, huzurun ve adaletin hâkim olması ve zulmün, huzursuzluğun, terörün hâkim olması da insanların elindedir. Hiçbir canlının elinde bulunmayan yeryüzünü imar etme özelliğini eğer insanoğlu adaletle süslemezse, yeryüzünün fesada bulandığını görüyoruz.

İnsana verilen seçme hakkının kullanılması zannedildiği kadar kolay değildir. Eğer o kadar kolay olsaydı ifsat hareketi Hz. Adem döneminden itibaren başlamazdı. Hatta halifelerle renklenen yeni devlet ve dünya yönetimi modeli ihtilaflarla birbirlerine düşecek şekle gelmezdi. Herkes kendini haklı görmekle meşgul olmaktadır. Aksi takdirde insan seçme hakkını kullanmış olmazdı ki biz bu hallere imtihan diyoruz.

Bizim anladığımız şekliyle, yaratıcısını yakînen bilen şeytanda kendince, kendini haklı görerek ve insanoğlunu da kandırarak kendi safına çekmeye çalışmamış mıdır? Yani yanılmamız an meselesi, elimizde doğru ölçü aletinin olmaması veya elimizdeki teraziyi doğru kullanamama riski her zaman için mevcuttur. Herkes, bana göre gerçek ne kadar açıkken neden millet göremiyor diye düşünmekle meşgul ola dursun. Aslında hakikatler açık olmasına rağmen hakikatmiş gibi görünenlerin hakikatin üstünü nasıl örttüğünü keşke bir anlayabilsek.

Bu yazıyı pazar günü oy kullanımından hemen sonra ve oy verme işlemi bitmeden yazdığım için mevcut seçim sonuçlarıyla ilgili bir şey yazmak doğru olmayacaktı. Ama içinde bulunduğumuz seçimlerde âcizane bana ters gelen bir konudan bahsetmeden yazıya son vermek istemedim.

Bana göre bu seçimler gerginlik politikalarının üzerine bina edildi. Yarın yüz yüze bakacağımız, alışveriş yapacağımız ve zorda kaldığında yardımına koşacağımız belki de yardımını ümit edeceğimiz kimselerle gerginlik ortamında idareci tespit etmek ne kadar doğrudur bilemedim.  Birde Reisten başka kendinden vererek öz veriyle çalışıp çabalayan, koşuşturan kimsede hemen hemen yok gibiydi. Herkes vitrine oynuyor ve yapmak zorunda olduğu kadar iş yapıyor olduğunu fark ettim. Bunlar benim, doğrusuyla yanlışıyla seçim öncesi tespitlerimdir. Hakkımızda hayırlısını talep ediyor, kalpleri kudret elinde tutan ALLAH(cc)’a hamd ediyorum.

94 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.