Hoşgeldiniz  

Sağlıkçılar yine iş bırakacak

admin | 04 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Tabib Odası Başkanı Nursel Şahin; “Bu saldırıların ve şiddetin nedenlerini biliyoruz. Bizi bu hale getiren sağlıkta dönüşüm sistemidir” ifadelerini kullandı.

“Yasa teklifimiz hazır”

Türkiye Aile Hekimleri Federasyonu’nun 3 Nisan 2019 Çarşamba günü bir günlük iş bırakma eylemine destek verdiklerini söyleyen Antalya Tabib Odası Başkanı Nursel Şahin, aile hekimlerine yönelik saldırıyı kınadıklarını belirtti. Şahin, “Türk Tabibler Birliği 11 Nisan’da Sağlık Bakanlığı’ndan randevu aldı. Bu konuyu görüşecek ve taleplerimiz yerine gelmezse 17 Nisan’da tekrar iş bırakma eylemi gerçekleştireceğiz. Meslek arkadaşlarımız ve çalışanlarımız yalnız değildir. Bu saldırıların ve şiddetin nedenlerini biliyoruz. Bunu defalarca dile getirdik. Biz halkımızla ve hastalarımızla karşı karşıya değil yan yanayız. Bizi bu hale getiren sağlıkta dönüşüm sistemidir. Uygulanmayan caydırıcı politikaların hayata geçirilmemesidir, hukuksal mevzuatların oluşturulmamasıdır. Yasa beklentisi içerisindeki hekimlerin ve sağlık çalışanlarının istekleri karşılanmamıştır. Ama bizim yasa teklifimiz hazırdır, Son derece etkili olacağına inanıyoruz. Bunun önünde hiçbir engel yoktur ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden bir anda çıkartılabilir. Sağlık Bakanlığı bu işin üstesinden gelebilecek bir kapasitededir. Bunu hepimiz bekliyoruz. Daha fazla şiddete uğramak istemiyoruz. Sağlık hizmetini güvenli bir şekilde yapmak istiyoruz. Hastalarımızla karşı karşıya getirilmemize ve ya suçlu arar gibi günah keçisi haline getirilmemize gerek yoktur” dedi.

“Göreve çağırıyoruz”

Hükümeti konuyla ilgili göreve çağıran Şahin, “Söylediklerimiz bilimsel şeylerdir. Sağlık mevzuatı ve sağlık hizmeti veren bütün kurumsal yapılarda karşılığı vardır. Biz hizmet üretmeye devam edeceğiz. Bunların hiçbiri bizleri yıldıramaz. Sağlık hizmetini halkla buluştuğumuz her yerde iyi hekimlik kuralları ilkeleri içerisinde yapmaya devam edeceğiz; ancak hükümeti idare edenleri ve Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz: Caydırıcı önlemleri bir an önce alın. Hekimleri, sağlık çalışanlarını ve tabiî ki hastalarımızı bir an önce güvenli ortamlarına kavuşturun. Ne hekimler ve sağlık çalışanları ne de hastalarımız bu konuda mağdur edilmemelidir. Bu sebeple de hükümeti bir an evvel önlem alması, yasal mevzuatı oluşturması ve bu hukuksal durumu çözmesi için göreve davet ediyoruz. Bu inadımızdan vazgeçmeyeceğiz. Sinmeyeceğiz, sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

“İktidarı uyarıyoruz”

Daha sonra konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri(SES) Antalya Şubesi Başkanı Kenan Akkiraz ise, Sendikamız SES, sağlık çalışanlarına destek için grev kararı almıştır ve Türkiye’de iş bırakma eylemine destek vermektedir. “Bu ne ilk ne de son şiddet olayıdır. Sağlık çalışanlarının meslek örgüt ve sendikaları sağlık çalışanlarına sahip çıkacaktır. Buradan iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Tüm çalışanlarını koruyunuz ve sağlık çalışanlarının sağlığına sahip çıkınız. Bundan sonrada birlikte mücadele ederek sağlık çalışanlarının başta şiddet sorunu olmak üzere her türlü sorununda yanında olacağımızı buradan bir kez daha duyuruyoruz” diye konuştu.

CEYLAN YAŞAR

75 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.