Hoşgeldiniz  

Rapor almak işinizden edebilir

admin | 28 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren rapor alma durumuna ilişkin Yargıtay tarafından yeni bir karar getirildi. Getirilen karar ile eğer çalışan kronik bir hastalığı olmadığı halde sürekli rapor alıyorsa mahkeme işvereni haklı buluyor. Çalışanlar tarafından yıllık izinler dışında resmi tatiller, mazeret izinleri, idari izinler bulunuyor. Bunların dışında çalışanın hastalık halinde rapor alarak işe gelmediği durumlar olabiliyor. Raporlu olan işçi işe gelmediğinde ücretini alabiliyor.

Doktorların verdiği raporlarla işe gelmeyen çalışanlar oluyor ve işveren de buna itiraz da bulunamıyor. Rapor alma diye adlandırılan olayda sahte rapor diye bir kavram var. Sahte rapor durumu varsa bu raporu alan çalışan da doktor da suçlu bulunuyor. Yasalarda yer alan sahte raporlar hakkında işverenleri koruyan düzenlemeler mevcut. Hal böyle olunca suiistimal edilen bir konu haline gelen rapor alma olayına Yargıtay tarafından yeni bir karar getirildi.

Mahkemeler işvereni haklı buluyor

Getirilen yeni kararla, resmi tatilleri, bayram tatillerini, hafta sonu tatillerini uzatmak için sürekli ve süresi uzun olarak alınan raporlar çalışanın başını yakabilir. Sürekli ve süresi uzun alınan raporlar işyerindeki işleyişi bozuyorsa tazminatsız işten kovulma konusu gündeme gelebiliyor. İşveren için geçerli nedenle fesih imkânı ortaya çıkıyor. İşveren işçinin davranışlarından dolayı geçerli nedenle iş akdini feshetmeden önce yazılı savunma alıyor ve işverenin ihbar ve kıdem tazminatı ödemesi yükümlülüğü bulunuyor. Ancak işten çıkartma geçerli nedene dayandığı için de işe geri dönüş davası kazanılamıyor.

Analık izinleri farklı işliyor

Uzun süreli alına raporlar hakkında bir yaptırım da mevcut. Raporun ihbar süresini yani 6 haftayı aşması durumunda işveren için sözleşmeyi haklı nedenle feshetme imkânı doğuyor. Doğum ve gebelik izinlerinde ise analık izinlerinden sonra süre başlatılıyor. Kıdemi 6 hafta olan işçi için ihbar süresi 2 hafta, 6 ay, 1 buçuk yıl olan için 4 hafta, 1 buçuk yıl ile 3 yıl arasında olan işçi için 6 hafta ve 3 yıldan fazla kıdemi olan işçi için 8 hafta olarak belirleniyor.

Tazminatsız işten çıkarılabilir

Bunların dışında çalışanın hastalık dışı rapor alması durumunda işverenin bunu işten kaçma olarak görmesi halinde işveren gelen raporları hakem hastaneye götürebilir. Böyle bir durumda işçinin rapor alma durumunu suiistimal ettiği tespit edilirse işverenin tazminatsız işten çıkarması söz konusu olabilir.

106 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.