Hoşgeldiniz  

Prim desteği vurgusu

admin | 16 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Antalya Sütçüler Yoğurtçular ve Dondurma İmalatçılar Esnaf Odası Başkanı Bahattin Ekin, Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan çiğ süt fiyatlarının süt prim desteklerine göre anlam kazanacağını söyledi.

Süt üreticilerinin merakla beklediği çiğ süt tavsiye fiyatları açıklandı. Geçtiğimiz yıl dövizde yaşanan yükselmeyle birlikte artan girdilere karşılık 2018 Ağustos ayından bu yana çiğ süt referans fiyatında bir değişikliğe gitmeyen Ulusal Süt Konseyi, geçtiğimiz hafta fiyatlarda iyileştirme kararı aldı. 1 Mayıs’ta başlayacak yeni tarifeye göre, çiğ süt referans fiyatı 1.70 TL’den 2 TL’ye çıkarıldı.

2 TL’ye çıkarıldı
Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt referans fiyatlarını belirlediğini ifade eden Sütçüler Yoğurtçular ve Dondurma İmalatçılar Esnaf Odası Başkanı Bahattin Ekin, “Konsey, geçtiğimiz hafta yaptığı toplantının ardından çiğ süt fiyatlarını kamuoyuyla paylaştı. Ulusal Süt Konseyi’nin aldığı karar göre, çiğ süt fiyatları 1 Mayıs’tan geçerli olmak üzere 31 Aralık’a kadar 1.70 TL’den 2 TL’ye çıkarıldı. Konsey, uzun bir süre üreticilerin taleplerine rağmen geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantıda fiyat artışına gitmemişti. Öte yandan Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği de Ulusal Süt Konseyi’nin kararı öncesi yaptıkları açıklamalarda üreticinin memnuniyeti ve süt üretiminin sürdürülebilirliği açısından Avrupa Birliği çiğ süt fiyat ortalaması olan 2.28 TL’nin litre fiyatı bazında kabul edilmesini talep ettiklerini duyurmuştu” dedi.

Prim destekleri
Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan fiyatların üreticinin memnuniyetini sağlaması açısından süt prim destekleriyle yükseltilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Ekin, “Şayet süt prim desteğinde bir düşüş gerçekleşirse fiyat artışının üreticiye bir faydası olmayacaktır. Şu an için süt prim desteklerinin 1 Nisan’dan itibaren kaç lira olacağı belirsizliğini koruyor. Bu belirsizliğin sonucunda, desteklerin düşürülmesi durumunda Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt referans fiyatını 1.70 TL’den 2 TL’ye çıkarmasının üretici açısından bir anlamı kalmayacak. Zaten ocak, şubat ve mart döneminde prim desteğiyle bebareber üreticinin eline zaten 2 TL’ye yakın bir kazanç geçiyordu. Ulusal Süt Konseyi, 2018 yılının Aralık ayında yaptığı toplantıda referans fiyatı artırmadığı için prim desteklerini 10 kuruştan 25 kuruşa çıkarmıştı. Şu an rakamların açıklanmaması akıllarda soru işaretlerine neden oldu. Önümüzdeki süreçte, süt prim desteğinin düşürülmesi halinde, çiğ süt referans fiyatında gidilen artışın üretici için önemi kalmaz. Sayın Bakanımız Pakdemirli de yaptığı açıklamada çiğ süt referans fiyatının 2 TL’ye çıkarıldığını söyledi. Ama süt prim desteğinin miktarıyla ilgili bilgi vermedi. Bu durum da üreticiler tarafından destek miktarının düşürüleceği şeklinde anlaşıldı” ifadelerini kullandı.

Tüketici düşünülmeli
Çiğ süt tavsiye fiyatında gerçekleşen artışla birlikte süt ve süt ürünlerinde fiyat artışı gerçekleşeceğini de söyleyen Ekin, “Çiğ sütün fiyatı artınca süt ve süt ürünlerinde de bir fiyat artışı gerçekleşecek. Burada önemli olan hem üreticinin hem de vatandaşın memnun olması. Vatandaşlarımızın temel gıda maddelerine ulaşımının kolay olması gerekiyor ve bu nedenle yeni açıklanacak rakamların hem üreticiyi hem de tüketiciyi memnun edecek oranlarda olması çok önemli. Geçtiğimiz yıldan bu yana üretici maliyetleri kat be kat arttı. Bu durum sonucunda süt üreticilerini ayakta tutmak çok zor. Çünkü fiyatlar bırakın kar etmeyi, girdileri karşılamıyor. Maliyetlerimize göre fiyat belirlenmesi gerekirse çiğ sütün litre fiyatının 2 buçuk lira olması lazım. Fakat bunun olması durumunda vatandaşın süt ve süt ürünlerine ulaşması için cebinden çıkacacak olan para miktari bir hayli artıyor. Hem üretimi-üreticiyi korumak hem vatandaşın süt-süt ürünlerine ulaşması açısından fiyatlar konusunda mutlaka bir orta yol bulunmak zorunda. Bu noktada bizim beklentimiz çiğ süt fiyatlarında Avrupa Birliğinin ortalama fiyatı olan 2,28 TL’ydi. Fakat daha düşük bir rakam açıklandı. Bu üretici adına tatmin edici bir rakam olmazken tüketici adına güzel bir rakam oldu. Bu noktada konsey tarafından açıklanan rakamlara süt firmalarının uyması da büyük önem arz ediyor. Sürdürülebilir süt üretimi için fiyatlara uyulması ve üreticinin hakkının zamanında ödenmesi çok önemli” diye konuştu.

Köye dönüş projeleri
Süt üretiminin sürdürülmesi hususunda sadece ekonomik desteklemelerin yeterli olmayacağına, üretim sahalarının korunmasının da önemli olduğuna işaret eden Ekin, “Sadece üreticinin maddi yapısını korumakla da iş bitmiyor. Eğer sürdürülebilir bir süt üretim politakası oluşturmak istiyorsanız çevresel düzenlemelere de önem vermek gerekir. Antalya’yı ele alalım. 20 yıl öncesine gittiğimiz de tüm mahallelerde süt üretimi gerçekleşiyordu. Her mahallede süt üretimi yapan vatandaşlarımız vardı. Ama mahallelerin imara açılmasıyla kentleşmenin hızlanmasıyla bu süt üretim merkezleri kayboldu. Vatandaş ineğini sattı, apartman yaptı. Haliyle süt üretimi düştü. Günümüze geldiğimiz zaman süt üretimi Aksu ve Kepez ilçesine sıkışmış durumda. Özellikle Kepez sınırlarında yer alan Varsak Mahallesi’nde süt üretim revaçta. Bu noktada üretim merkezlerimizin korunması çok önemli. Şehirleşirken hayvancılığın korunması önemli. Hayvancılığa uygun iklim şartlarımız ve birçok uygun arazimiz bulunmakta. Hayvancılığın yapılabileceği arazilerimiz maalesef bomboş durmakta. İnsanlar köylerini terk edip şehirlere gidiyor. Mutlaka köye dönüş projeleri tekrar masaya yatırılmalı ve insanların köye dönüşü hızlandırılarak hayvancılığa ağırlık vermeleri sağlanmalı. Gençlerin köye dönüşlerini daha da hızlandırmak için mevcut projeler tekrar gözden geçirilmeli. Köylere dönüşü ve hayvancılığı cazip bir hale getirmeliyiz. İnsanlar tekrar köylerine dönüp bu işlerin başına geçmek için birbirleriyle yarışmalı. Köylerimizde arsalarımız bomboş duruyor” değerlendirmesinde bulundu.

Çözüm önerileri
Süt üretiminin arttırılmasına yönelik köye dönüş projesi haricinde yapılması gerekenleri de sıralayan Ekin, “Çiğ süt tavsiye fiyatlarıyla köye dönüş projeleri haricinde sektörümüze yönelik atılması gereken önemli adımlar bulunmakta. Süt üreticisinin elinde ürünün değerinde satılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi işbirliğiyle yürütülen Okul Sütü Programı’nın devam etmesi gerekmekte. Geçtiğimiz yıllarda ve bu yıl anaokulu, uygulama sınıfı, ana sınıfı, ilkokul ve bazı özel öğretim kurumları öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen okul sütü dağıtımlarının sektörümüz üzerindeki etkisi çok olumlu oldu. ilerleyen yıllarda da bu tarz programların kapsamlarının genişletilerek devam ettirilmesi sektörümüz için büyük önem arz ediyor. Yine Sayın Bakanımız Pakdemirli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yürütülen Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı-II (IPARD) 5’inci Başvuru Çağrısı’na yönelik açıklamalarda bulundu ve yatırımcıları kırsala yatırıma davet etti. Açıklamalara konu olan hibe paketi sadece 42 ilde uygulanıyor ve bu iller arasında Antalya yer almıyor. Antalya’da bu tarz projelere dahil edilmeli. . Kırsal kalkınma projelerinde yer almıyoruz, ilimize komşu olan Burdur, Isparta gibi kentler sektörel destek alırken biz hayvancılık desteği alamıyoruz. Antalya’da ivedi şekilde bu desteklerden faydalanmalı. Süt üretiminde millileşme de çok önemli bir nokta. Yem üretiminin tamamını kapsayacak milli projeler hayata girmeli. Yem fiyatları düşmeden üretimin artması gerçekleşemez. Sektörümüz acilen ekonomik desteklemelere ihtiyaç duymakta. Geçtiğimiz yıl bizim için kırılma noktası çiğ süt tavsiye fiyatının 2 TL’nin altına inmemesiydi. Fakat dövizdeki artış girdileri yükseltti. En basitinden yem fiyatları kat be kat arttı. Zarar eden üreticilerimizin elinde nakidi kalmadı. Bu sefer yemcilere borçlandık, ona borçlandık, buna borçlandık derken işin içinden çıkamaz hale geldik. Bu noktada sektörümüze yönelik bir finans paketine ihtiyaç duyuyoruz. Düşük faizli, ötelemeli bir finans paketi sektörümüze büyük fayda sağlayacaktır, sektörümüzdeki üretimden kaçışı, iflasları azaltacaktır” ifadelerini kullandı.
Veli AKOĞLU

 

46 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.