Hoşgeldiniz  

Polen haritası bekleniyor

admin | 16 Nisan 2019 | Sağlık A- A+

Bahar mevsimine girilmesinin ardından vatandaşlar sıcak havanın tadını çıkarmak için park, bahçe ve ağaçlı bölgelere yöneliyorlar. Ancak bahar mevsimiyle birlikte sıcak havanın artmasının yanı sıra alerjik reaksiyonlarda oldukça sık görülmeye başlıyor. Uzmanlar ise eğer kişi alerjik bir bünyeye sahipse vücuda temas eden polenler de bazı maddelerin salgılanmasına neden olduğunu söylüyorlar.

“Maskeyle çıkılabilir”

Mevsimsel alerji ile ilgili uyarıda bulunan uzmanlar, tanı konulan hastalarda alerji dönemine hazırlıklı olmaları açısından ilaçlarını alerji dönemlerinden 12 ay önce başlanması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Polen alerjileri olanların ise bu aylarda maskeyle dışarı çıkabileceklerine ya da polen salınımının daha az olduğu zaman aralıklarında dışarıya çıkmayı tercih edebileceklerine dikkat çekiyorlar. Alerjik durumlarla karşılaşabilecek kişilerin eve döndüklerinde dışarıda giydikleri kıyafetlerini hemen değiştirmeleri ve duş almalarında da büyük fayda olacağı söyleniyor.

“Polen haritası bekleniyor”

Avrupa’da yayınlanan polen haritalarının ilki Ege Üniversitesi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü “Polen Alerji Bülteni Yayımlama Uygulaması” adı altında pilot bölge İzmir şeklinde geçtiğimiz günlerde yayımlanmaya başladı. Uygulamanın diğer illere ve Antalya’ya gelmesi de bekleniyor. Polen haritalarına göre alerjisi olanlar belirli saatlere, belirli günlere karşı uyarılıyor. Antalya’da henüz bu alanda bir çalışma yok ancak olması uzmanlar tarafından bekleniyor.

 

Uzmanlar, özellikle çocuklar dışarıda vakit geçirmeyi sevdikleri için dışarıya çıkarken uzun kollu kıyafetlerle dışarıya çıkmalarında, vücutlarını örten kıyafetlerle dışarıya çıkmalarında fayda olduğuna dikkat çekiyorlar.

Gonca ÖZTÜRK

55 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.