Hoşgeldiniz  

Pedallar Antalya için çevrilecek

admin | 25 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Tour of Antalya ve Akra Gran Fondo, Uluslararası Bisikletçiler Birliği ve Türkiye Bisiklet Federasyonu kuralları çerçevesinde organize ediliyor.

Tour of Antalya’nın ilki geçen sene şubat ayında gerçekleştirilmişti. Organizasyona Türk takımlarının yanı sıra Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Azerbaycan ve Estonya gibi ülkelerden de katılım sağlanmıştı. 3 gün süren ve toplamda 19 ülkeden 25 bisiklet takımının pedal çevirdiği organizasyonda adeta festival coşkusu yaşanmıştı. Geçen seneki tur ise “Cennet Turu” mottosuyla gerçekleştirilmiş ve sporcular Kemer, Korkuteli, Feslikan ve Side-Lara etaplarında kıyasıya yarışmıştı.
Bisiklet turizmi oluşturulacak
Dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen bisiklet turları veya yarışları vasıtasıyla adeta bir bisiklet turizmi oluşturuluyor. “Tour of Antalya”nın da bölge turizmine bu anlamda pek çok katkı yapacağı düşünülüyor. Geçen sene ilki gerçekleştirilen “Tour of Antalya” dünyanın en iyi ve en kapsamlı bisiklet etkinliği olma hedefiyle yola çıkmıştı. Etkinliğin ana sponsoru Akra-Barut Hotels’in Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut bu etkinliğin Antalya’nın turizmine ve tanıtımına yeni bir bakış açısı getireceğini bu sebeple de bir vizyon projesi niteliğinde olduğunu dile getirmişti. Bu yıl yapılacak etkinlikle ise bu hedefe bir adım daha yaklaşılacağı tahmin ediliyor.

Hem çevre dostu hem ekonomik
Dünya çapında pek çok belediyenin bisikletli ulaşımı desteklemesi ve bisiklet yolları yatırımlarına hız vermesiyle bisiklete olan talep her geçen gün artıyor. Bisikletin diğer taşıma araçlarının aksine çok daha ekonomik oluşu da bu talebin artmasındaki en büyük sebeplerden biri. Bisiklet sürmek aynı zamanda sağlığa da oldukça faydalı bir aktivite olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda Sağlık Bakanlığı’ da bisiklet kullanımını teşvik için “1 metreye 1 bisiklet” kampanyası gerçekleştirmişti. Kampanya kapsamında 1 metre bisiklet yolu yapan belediyelere 1 bisiklet verileceği belirtilmişti. Bu kararın ardından Türkiye’deki pek çok belediye ya yeni bisiklet yolları inşa etmiş ya da var olan yolları daha da artırmıştı.

Antalya ise bisiklet dostu bir şehir olma vizyonunu sürdürüyor. Antalya’da havanın her zaman için bisiklet kullanımına uygun olması bisikletin bir tercih sebebi olmasına da büyük etki ediyor. Bunun yanı sıra özellikle son yıllarda şehir hayatına kazandırılan bisiklet yolları da bisikleti tercih edenlerin sayısında bir artışa sebep oluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir merkezinin belirli noktalarına yapılan bisiklet kiralama istasyonları da büyük ilgi görüyor.

Antalya’nın tarihi değerleri tanıtılacak

Tour Of Antalya ve Akra Gran Fondo bisiklet yarışlarına bu yılda ilginin büyük olacağı düşünülüyor. Antalya’nın antik şehirlerinden geçecek olan turun bu yılki teması ise “Antalya’nın tarihi değerleri” olacak. 61 ya da 92 kilometre uzunluğunda kısa veya uzun parkurlardan dilediğini seçebilecek olan katılımcılar 4 gün boyunca kıyasıya pedal çevirecek. Tur; Köprülü kanyon, Kemer, Perge-Termossos ve Side’ den geçecek. Yapılan bu organizasyonla şehrin doğal ve tarihi güzellikleri ön plana çıkarılırken, organizasyon için gelecek yerli ve yabancı pek çok katılımcının da şehrin ekonomisine katkı yapması bekleniyor.

Ceylan YAŞAR

196 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.