Hoşgeldiniz  

Pazar enflasyonu cep yakıyor

admin | 09 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Tarım sektöründe artan girdi maliyetleri pazar tezgâhlarındaki yansımalarını sürdürdü.

Geçtiğimiz yıl döviz kurlarında yaşanılan artışın faturası el yakmaya devam ediyor. Her alanda artış gösteren fiyatlar gıda ürünlerinde daha öne çıkıyor. Öyle ki pazar tezgâhlarını süsleyen onlarca çeşit ürünün fiyatı vatandaşı canını sıkmayı sürdürüyor.

Alan da memnun değil satan da
Pazarda sebze-meyve fiyatlarının yüksek olması vatandaşların tepkisini çekti. Ürünlerin pahalı olmasından dert yanan vatandaşlar, önlem alınmadığı takdirde artık kiloyla değil, gramla pazar alışverişlerini gerçekleştirmekten endişe duyduklarını aktardılar. Vatandaşın endişelerine katıldıklarını belirten pazarcılar da fiyatlardan yana dert yandılar. Tarımdaki girdilerin döviz üzerinden olmasında dolayı üretim maliyetlerinin artmasına, nakliye ve diğer masrafların da eklenmesiyle fiyatların aşırı seviyede yükselmesinden şikayetçi olan pazar esnafları, iş yapamamaktan şikayetçi.

Rekor sivri biberin
Pazarda yer alan ürünler arasında fiyatı en yüksek seviyede bulunan ürünse sivri biber oldu. Toptancı halinde fiyatı 8 lira olan sivri biber, halden pazara yaptığı yolculuk sonrasındaysa vatandaşın çantasına 10 liradan girebildi. Sivri biberin ardından hal fiyatı 2 lira 70 kuruş olan domates geldi. Sofraların baş tacı domatesin kilosu pazarda 3 ile 5 lira arasında değişkenlik gösterdi. Hal fiyatları 3 lira olan kabak ve salatalığın  fiyatları da yine 5 lira seviyelerinde olurken sezonu bitmek üzere olan patlıcanın hal fiyatı 5 buçuk, pazar fiyatı 7 lirayı buldu.
Zühre Dolma-Gonca ÖZTÜRK

99 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.