Hoşgeldiniz  

Öz Orman-iş sandığa gitti

admin | 21 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Öz Orman-İş Antalya 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, Öz Orman-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Ramazan Gün, Öz Orman-İş Genel Merkez Yöneticileri, Orman Bölge Müdürlüğü, işletme temsilcileri ve sendika üyeleri katıldı.

Aslan: “Bizim için demokrasi bir fantezi değildir”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, “İnsan gibi, kurumlar da ilkeleriyle, kimlikleriyle ve kişilikleriyle var olur. Savundukları değerler silsilesi, kurumların; hayata, insana ve olaylara bakışını belirler önemli süreçlerin hepsinde Öz Orman-İş de, mücadelenin ön saflarında bayrak sallamıştır. Çünkü bizim için demokrasi bir fantezi değildir. Bizler, emeğimizi ancak demokratik bir ortamda büyütebiliriz. Emeğin hakkını, ancak demokrasinin var olduğu zeminlerde savunabiliriz. Hak-İş ve Öz Orman-İş, tabanından kopmadan, sağduyulu bir sendikacılık anlayışı geliştirmiştir. Emek mücadelesini, çatışma ve kavgayla değil diyalog ve uzlaşmayla yürütür” ifadelerini kullandı.

“Gemi batarsa hep birlikte batarız”

Sendikacılık anlayışlarına göre uzlaşmanın bir zaaf değil, çalışanların ortak menfaatlerin korunması ve geliştirilmesi için en emin yol olduğunu söyleyen Aslan, “İnanıyoruz ki;  Çalıştığımız işletmeler, işverenlerden daha ziyade, biz emekçilere aittir.  Çünkü işyerlerimiz, bizim ekmek teknemizdir. Bizim anlayışımıza göre;  İşçi ve işveren, birbirlerinin düşmanı değil, aynı geminin yolcularıdır. Gemi batarsa hep birlikte batarız” dedi.

“En az 10 bin yeni işçiye ihtiyaç var”

Büyük mücadelelerle vererek birçok sorunu çözüme kavuşturduklarını ancak hala çözüm bekleyen sorunlarının var olduğunu ifade eden Aslan, “Orman Teşkilatında norm kadro olmadığından, kişiye kadro veriliyor. Bundan dolayı işçi işten çıktığında veya emekli olduğunda o işçi yerine kadrosuz, geçici işçi alabiliyoruz. Orman Teşkilatımızın ülke sathında yürüttüğü önemli hizmetler dikkate alınarak, her tür görev için sabit norm kadrolar ihdas edilmelidir. Bu kadrolarda hizmet veren bir işçimiz emekli olduğunda veya işten ayrıldığında, o kadro hemen doldurulmalıdır. Ülke topraklarının üçte birinde fiilen hizmet veren Orman Teşkilatımıza, şu anki işçi sayısı yetmemektedir. Orman Teşkilatımızda, mevcuda ilave olarak, en az 10 bin yeni işçiye ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç acilen giderilmelidir” diye konuştu.

“En acı sorunumuz, işsizlik”

Temsil ettikleri emek kesiminin birçok sorunu olduğunu dile getiren Aslan, “ Çalışma hayatımızın sorunları her geçen yıl azalmakta olsa da, bazı temel sorunlarımız henüz çözüme kavuşmamıştır. En acı sorunumuz, işsizlik. Büyük gayretlere rağmen, bu ağır sorunumuzu henüz kabul edilebilir bir yüzdeye indiremedik. Elbette istihdam edilen insan sayımız her geçen yıl artıyor. Fakat bir yandan nüfus artışı, bir yandan çevre ülkelerdeki olumsuz şartlardan kaçıp ülkemize sığınan mülteciler ve daha önce çalışmayan nüfusumuzun da çalışma hayatına katılması gibi nedenlerden dolayı, işsizliği henüz dizginleyebilmiş değiliz” dedi.

Arslan, “Bir diğer ağır sorunumuz, vergi adaletsizliğidir. Vergi sistemimiz, deyim yerindeyse ‘kümesteki kazları yolmaya’ odaklanmış bulunuyor. Vergiyi, kaçırma imkânı olmayandan yani ücretlilerden alıyoruz. Bir de, kaçınılması mümkün olmayan tüketim kalemlerini vergilendiriyoruz. Hal böyle olunca, vergi yükü emeğiyle çalışan dar gelirlilerin sırtında kalıyor. Hükümetimizden, bu konuda acil bir düzenleme bekliyoruz. Henüz çözüme kavuşmamış bir diğer önemli sorun da Kıdem Tazminatı Fonudur. Hükümetimiz, işçi-işveren uzlaşması gibi bir şarta bağlamaksızın, bu sorunu bir an önce çözmelidir. Tabi çözüm derken, kıdem tazminatının süre veya miktar olarak küçültülmesine karşı olmadığımızın da bilinmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Gün: “Emeği ve alın terini temsil ediyoruz”

Başkan Aslan’ın ardından konuşma yapan Öz Orman-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Ramazan Gün, “Emekçilerimiz, çoğunlukla zor şartlarda hizmet üretiyor. Günlük mesaisini evinden ve ailesinden, hatta şehirden uzakta, kırsalda ve dağ başlarında yürüten binlerce kardeşimizin emeğini ve alın terini temsil ediyoruz. Bu zor şartlara rağmen bizim emekçilerimiz, bu ülkenin insanına ve doğasına hizmet vermenin onurunu taşımaktadır” şeklinde konuştu.

“O sendikanın şube başkanını bile göremezdik” 

Geçmişte büyük sıkıntılar yaşadıklarını ve hak ettikleri saygıyı çoğu zaman göremediklerine değinen Gün, “ Yasal çalışma şartlarının bile çok gerisindeki şartlarda, bir nevi orman kanunlarına göre çalışmak zorunda kaldık.

Yaşadığımız sıkıntılar, bugün uzak bir hayal gibi geliyor hepimize. Fakat sahip olduklarımızı kolay elde etmedik. Yıllarca mücadele verdik. Geçmişte bir sendikanın üyesiydik. Maalesef o sendika, 30 yıl boyunca bizlere sahip çıkmamıştı. Bizleri, adeta dağa-bayıra terk etmişti. Değil genel başkanını, o sendikanın şube başkanını bile göremezdik. Bıçak kemiğe dayanınca, bizleri yok sayan o sendikayı terk edip, kendi öz sendikamızın, Öz Orman-İş’in çatısı altında toplandık. Kendi yolumuzu seçtik” dedi.

“Uluslararası Demokrasi Kongresi gayretimizin en somut örneği”

Mücadeleden yılmadıklarını, haklarını ve haklılıklarını duyurmak için var güçleriyle çalıştıklarını söyleyen Gün, “Bu gayretlerimizin en somut örneğini, 2-4 Mart 2017 tarihlerinde Ankara’da yaptığımız Uluslararası Demokrasi Kongresinde sergiledik. Genel Başkanımız Sayın Settar Aslan, 5 bini aşkın geçici işçimizin tanıklığı altında, kongremizi şereflendiren, o zamanki Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, kadro sorunumuzu ve taleplerimizi en öz şekliyle ifade etti. Süre uzatımında ve hatta taşeron işçilere kadro verilmesinde, bizlerin bu gayretinin etkisini kimse göz ardı edemez. Bu bakımdan, huzurlarınızda, bu büyük başarının mimarı olan Genel Başkanımız Sayın Settar Aslan ve ekibine, şubem ve üyelerim adına teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

“Sorunları diyalog kanallarını kullanarak çözmeye çalıştık”

2015 yılında gerçekleşen 2. Olağan Genel Kurulu’ndan bu yana geçen sürede sendika olarak yaptıklarına değinen Gün, “Orman Teşkilatımız için 5. ve 6. Dönem Toplu Sözleşmelerimizi; TİGEM için de 2. ve 3. Dönem Toplu Sözleşmelerimizi başarılı şekilde imzaladık. Her sorunumuzu çözdüğümüz iddiasında değiliz. Fakat bizleri mağdur eden sorunlarımızın çoğunu çözdüğümüzü biliyoruz. Öz Orman-İş Sendikası Antalya Şube Başkanlığı olarak da, 2015’ten bu yana geçen 4 yılda, üyelerimizin yaşadığı sorunları çözmek, onların beklentilerini karşılamak ve sendikalarının her zaman onlarla birlikte olduğunu göstermek için elimizden geleni yaptık. Yalnızca merkezdeki arkadaşlarımızı değil, dağ başlarında görev yapan üyelerimizi de sık sık ziyaret ettik. İşçilerimizin yaşadığı sorunları, kırıp dökmeden ve incitmeden, mümkün olduğunca diyalog kanallarını kullanarak çözmeye çalıştık. İyi günde olduğu gibi, zor zamanlarda da üyelerimizle birlikte olduk. Ailemiz kabul ettiğimiz Öz Orman-İş’in varlığını, samimiyetini, sıcaklığını üyelerimize her zaman hissettirmeye gayret ettik” diye kaydetti.

94 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.