Hoşgeldiniz  

Oy kullanamayabilirsiniz

admin | 14 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp, 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili daha önce vatandaşları uyarmış ve17 Ocak 2019 tarihine kadar askıda bulunacak seçmen listelerinden mutlaka isimlerini kontrol etmelerini söylemişti. Bugün bir uyarı da daha bulunan Alp beyan ettiği adreste oturmadığı tespit edilen vatandaşların oy kullanamayacağını belirti.

Kararın Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın sitesinden duyurulduğunu belirten Alp, YSK tarafından beyan ettiği adreste oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtlarının dondurulacağını söyledi.

Oy kullanamazlar

Alp, YSK’ nın kendisine gelen şikayetleri dikkate alarak böyle bir karara imza attığını ifade ettikten sonra sözlerini şu şekilde sürdürdü: “YSK, 31 Mart tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin olarak bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğunu ve bu hareketin de muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik olarak yapıldığı hakkında şikayetler almış. Hem basındaki haberler hem de bazı ilçe seçim kurulu başkanlıklarından eline ulaşan bilgileri değerlendirerek böyle bir karar almış. YSK yaptığı incelemeler sonucunda seçmenin beyan ettiği yerleşim yerinde oturmadığını tespit ederse o kişinin kayıtlarını donduracak. Bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır.

Listeleri kontrol edin

Alp bu sebeple vatandaşların askıdaki seçmen listelerinden mutlaka isimlerini kontrol etmeleri gerektiği çağrısında bulundu. Alp: “Seçmen listeleri 4 Ocak’ta askılara alındı, 17 Ocak tarihine kadar da askıda olacak. Vatandaşlarımız mutlaka gidip listede isimlerinin olup olmadığına baksınlar. Dileyen vatandaşlarımız YSK’ nın kendi sitesinden (www.ysk.gov.tr) bile seçmen kayıtlarını kontrol edebilir. Listede isimleri bulunmayan vatandaşlarımız bağlı bulundukları ilçe nüfus müdürlüklerine giderek bu sorunu kısa sürede çözebilirler. Tek yapmaları gereken hanede oturduklarını belgeleyen elektrik, su, telefon faturası ya da kira sözleşmelerini bağlı bulundukları ilçe nüfus müdürlüğüne ibraz etmek. Burada kütüğe kaydedildikten sonra alacakları belgeyi ilçe seçim kuruluna götürdüklerinde kayıtları otomatikman yapılacak zaten” diyerek vatandaşlardan gerekli hassasiyetleri beklediğini söyledi.

Alp son olarak da seçmenlerin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmalarının oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluk olduğunu hatırlatarak vatandaşların ellerini çabuk tutmaları gerektiğinin altını çizdi.

Aykut SÜLEK / Ceylan YAŞAR

142 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.