Hoşgeldiniz  

O Babayiğitler Antalya’da

admin | 18 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Türkiye ilk kez yerli otomobilini 1961 senesinde üretti. Adına ‘Devrim’ denilen otomobil yaşanılan sorunlar nedeni ile seri üretime geçemedi. O gün bugündür tamamı yerli Türkiye’nin ürettiği otomobil bulunmuyor.

FİAT YERLİ Mİ DEĞİL Mİ?

Her ne kadar Serçe, Doğan,Şahin ve Kartal gibi otomobiller Türk adını taşısa da İtalyan malıdır. Fiat bu modelleri 1983 – 1990 yılları arasında kendi otomobilini üretmeyen ülkelere üretim lisansı vermiştir. Bu ülkelere örnek olarak Türkiye’nin yanısıra Mısır ve Etiyopya verilebilir.

BABAYİĞİTLER ÜRETİM YAPAMADI

1961 Senesinden beri yerli ve milli otomobil hayali kuran Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılında çıkıp “yerli otomobil üretecek babayiğitler aranıyor” demişti. Bu sözün üzerine büyük otomobil şirketleri ile görüşmeler sağlanırken 2 Kasım 2017 tarihinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yerli otomobili üretecek konsorsiyumda yer alan şirketleri resmen açıklandı. Ortak Girişim Grubunda; Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding yer aldı.

BİR HAYAL GERÇCEK Mİ OLUYOR?

Aradan geçen süreçte yerli otomobil ile ilgili tasarımlar kamuoyuna yansısa da caddelerde halen yerli otomobile rastlanılmıyor. Yerli olsun, milli olsun, bir de üstüne üstük elektrikli olsun mantığı ile yola çıkan Konyaaltı Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Yerli ve ekibi ise bu hayali gerçekleştirecek adımları hızla attı.

MOTORUNU SADECE ONLAR GÖRDÜ

Şu ana kadar Hacettepe Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi bu konuda adımlar atarken Antalya’da bir lisede yapılan otomobil “bu kez olacak galiba” dedirtiyor. Hatta bu aracı görmek için de ODTÜ dışında yatırımcılar da gelip gördü. Ancak sadece dışını görebildiler, sesini duyabildiler. Motor kısmını otomobili hayata geçirenler dışında kimse görmedi.

Okul Müdürü Ali Yerli, ürettikleri otomobilin motorunu göstermeme nedenlerini fikirlerinden esinlenibilme ihtimali olduğunu söylerken şimdilik kablo ile çalışan elektrikli otomobilin arabanın üzerine yerleştirilecek ince ve aracın görüntüsünü bozmayacak şekildeki güneş enerji panelleri ile desteklenmesi noktasında çalıştıklarını kaydetti.

CUMHURBAŞKANI’NA ANLATMAK İSTİYORLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşarak ürettikleri araç hakkında bilgi vermek isteyen okul yönetimi aracın seri üretime geçmesi ihtimali nedeni ile oldukça heyecanlı.

Hurdaya ayrılmak üzere olan otomobile talip olan ve bir sure sonra isteklerine kavuşan okul yönetimi yaklaşık iki yıl kadar kendi imkanları ile gece gündüz demeden çalışarak elektrik ile çalışan otomobili üretmeyi başarmışlar. Başarıya ulaşırken sorunlar ile karşılaşsalar da, defalarca başarısız olsalar da nerede hata yaptıklarını araştırıp bir daha ve bir daha denemiş. Sonunda da elektrik ile çalışan yerli ve milli otomobili üretmeyi başarmışlar.

ARACIN PATENTİNİ ALACAKLAR

Elektrik ile çalışabilen otomobil şimdilik kablo ile çalışıyor çünkü enerjiyi depolayacak pili ve pilin ömrünü uzatacak çalışma için ellerinde para kalmadı. Ellerinde para olmadığı için de aracın patentini şimdilik alamadılar. Patenti alarak seri üretime geçmek isteyenler olsa da okul yönetiminin isteği patentin Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adına yapılması. Şayet bu talep kabul edilir ise firmaya üretim noktasında yardımcı olunabilecek. Yapılan maliyet hesaplamalarına göre de tamamı yerli olacak olan elektrikli otomobilin seri üretimi durumunda aracın maliyeti 65-70 bin lira olacak.

Yalçın KÜÇÜK

 

 

97 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.