Hoşgeldiniz  

Nöbetçi notere talep arttı

admin | 18 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar, nöbetçi noter hizmetine gösterilen talebin arttığını söyledi.

Noterlerin hafta sonları da hizmet vermesine yönelik uygulama 6 Nisan Cumartesi ve 7 Nisan Pazar günleri saat 09.00-17.00’de başladı. İstanbul’da, 2’si Anadolu, 2’si Avrupa Yakası’nda olmak üzere toplamda 4, Ankara ve İzmir’de 2’şer, diğer illerdeyse birer noter nöbet tuttu. Antalya’daysa uygulamanın gerçekleştiği ilk noter Antalya 1’inci Noteri oldu. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği’nin çalışmasıyla hayata geçirilen nobetçi noter uygulamasında, noterlerin en çok yaptığı işlem ikinci el araç satışları oldu. İlk hafta sonu nöbetinde noterliklerde toplam 6 bin 450 işlem gerçekleştirilirken 13 Nisan Cumartesi ve 14 Nisan Pazar günleri nöbet tutan noterliklerdeki işlem sayısı 9 bin 418 oldu.

İşlem sayısı yükseldi
Nöbetçi noter uygulmasının bilinirliğinin artamasıyla işlem sayısında da artmalar yaşandığına dikkat çeken Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Çağlar, “Noterlikler, ikinci hafta sonu nöbetinde de mesaiye devam etti. İkinci nöbet haftasında, ilk haftaya göre işlem sayısında yaklaşık yüzde 50 oranında artış yaşandı. Uygulamanın devreye girdiği ilk hafta ülke genelinde 6 bin 450 olan işlem sayısı geçtiğimiz hafta sonu 9 binin üzerine çıktı. Nöbetçi noterliklerde yapılan toplam işlem sayısıysa iki hafta sonunda 15 bin 868 olarak gerçekleşti” dedi.

Sayının artması bekleniyor
Antalya’da uygulamanın devreye girdiği ilk hafta 1’inci Noteri’nin mesai yaptığını belirten Çağlar, “İlk nöbette en çok işlem yapılan başlık ikinci el araç satışı oldu. Yine ikinci haftaya baktığımız da en çok rağbetin ikinci el taşıt alım-satımında olduğunu gördük. Yani iki hafta sonunda nöbetçi noterliklerde en çok yapılan işlem araç satışı oldu. Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası’na ilk haftada 47 çift plaka basımı gerçekleşti. Bu sayının geçtiğimiz hafta daha da arttığını tahmin ediyoruz. Şu an uygulamanın bilinirliği az. Piyasanın hareketlenmesi ve uygulama bilinirliğinin artmasıyla bu rakamların ilerleyen haftalarda daha yukarılara çıkacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Noter sayısı artsın
Hem yaz mevsiminin gelmesi hem uygulamanın bilinirlik seviyesinin artmasına bağlı olarak noterlerdeki yoğunluğun artacağını dile getiren Çağlar, “Nöbetçi noter uyglumasının sektörümüze pozitif bir etki yapacağını beklemekteydik ve nitekim bu beklentilerimiz boşa çıkmadı. Bilindiği üzere kent nüfusumuzun önemli bir oranı memur olarak çalışıyor. Bu vatandaşlarımızın hafta içi galericileri gezmek, beğendiği aracı kontrol ettirmek ve noterden işlemlerini yapmak için belli bir vakit ayırması gerekiyor. Ancak söz konusu vatandaşlarımız kamuda çalıştıkları için böyle bir imkanları bulunmuyordu. Uygulamayla birlikte bu imkanlar kendilerine sunulunca bizlerde bunun olumlu yansımalarına satışlarda gördük. Fakat şu an ilimizde sadece 1 noter hizmet veriyor ve talep arttığı için noter sayısının arttırılmasından yana istekler çoğalıyor. Bu konuyla ilgili olarak Oto Galericiler Odası Kooperatifi olarak ilgili bakanlıklara başvurada bulunduk” ifadelerini kullandı.

İlçelerde de talep var
Uygulamanın hem esnaflar açısından hem vatandaşlar açısından çok iyi olduğunu da sözlerine ekleyen Çağlar, “Bilindiği üzere nöbetçi noter uygulaması şu an sadece kent merkezlerinde yapılıyor. İlçelerde nöbetçi noter uygulaması yok. Ancak bu konuda bizlere gelen talepler var. Antalya’nın nüfus olarak kalabalık olan ilçelerinde nöbetçi noter uygulamasının devreye girmesi bekleniyor. Özellikle kentimizin doğusunda yer alan Manavgat, Alanya, Serik gibi ikinci el araç alım-satışının yoğun olduğu ilçelerimizde bu talebin bir hayli yoğunlaştığını gözlemliyoruz. Bu konuyu da yetkililere ileteceğiz. Umarım ilerleyen zamanda ilçelerimizde de bu hizmet verilmeye başlanacak” şeklinde konuştu.

Bu hafta hangi noter nöbetçi?
Bu hafta sonu Muratpaşa ilçesi, Elmalı Mahallesi’nde yer alan 3’üncü Noter’in nöbetçi olacağı bilgisini de veren Çağlar, “Antalya’da hafta sonları hizmet verecek 22 noter bulunuyor. Hafta sonları nöbetçi olarak hizmet veren noterler, Türkiye Noterler Birliğinin internet sitesinden ilan ediliyor. Birliğin internet sitesindeki nöbetçi noterlikler bölümünden tarih ve il seçilerek nöbetçi olan noterler öğreniliyor. Bu bölümde, noterlerin adresleri, telefon numaraları ve konumları da paylaşılıyor. Nöbetçi noter uygulaması sadece kent merkezlerinde verilebiliyor. İlçeler için henüz bir uygulama söz konusu değil” diyerek sözlerini noktaladı.
Veli AKOĞLU

52 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.