Hoşgeldiniz  

Müzeler için selfie vakti

admin | 17 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Müzeler kapılarını selfie vakti demek için açtı. Tüm dünya ile eş zamanlı olarak ülkemizde de kutlanan Müzede Selfie Günü Antalya Arkeoloji Müzesi’nde de kutlandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tüm dünyada kutlanan ve geçen yıl ilki gerçekleştirilen Müzede Selfie Günü’ ne kayıtsız kalamadı. Bu yıl tüm dünya ile eşzamanlı olarak kutlanan Müzede Selfie Günü’ ne T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ na bağlı 300’ den fazla müze ve ören yeri katıldı. 16 Ocak Çarşamba günü sabah saat 9.00 da başlayıp 17.00 de sona eren etkinliklere tüm müzeseverler katılım gösterdi.

Daha önce de kutlanmıştı

Müzede selfie çekmek özellikle Beyonce ve kendisi gibi müzisyen olan eşi Jay-Z’nin Paris Louvre müzesinde çektikleri klip sonrası daha da popülerleşmişti. Geçtiğimiz haziran ayında  ‘Apeshit’ adlı şarkılarına dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nde çektikleri kliple dikkatleri üzerlerine toplayan çift, tarihi eserler önünde çektikleri selfieleri de hayranları ile paylaşmıştı.

İkilinin paylaştıkları kareler sonrası müzede selfie çekmek daha da popüler bir hale gelmişti.

İkilinin çektiği klip video paylaşım sitesi YouTube’da 150 milyondan fazla izlenirken, klibin Louvre Müzesi’ne yapılan ziyaretlerdeki artışta önemli pay sahibi olduğu da belirtilmişti. 2018 yılında 10.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak, dünya genelinde en çok ziyaret edilen sanat müzesi ünvanına sahip olan Louvre Müzesi’nin bu rekoru kırmasında ki ana etkenin Beyonce ve Jay-Z’nin müze içerisinde çektiği klip olduğu öne sürülmüştü. Başta Leonardo da Vinci’nin en ünlü eseri Mona Lisa olmak üzere birçok ünlü başyapıta ev sahipliği yapan Louvre Müzesi’ni 2017’de 8.1 milyon kişi ziyaretçi etmişti.

Geçtiğimiz senelerde bazı müzeler belirli bir gün belirleyerek o gün ziyaretçilerinin selfie ve fotoğraf çekmesine izin veriyordu ancak tüm müzelerin katılımıyla gerçekleşen bir etkinlik günü yoktu. Bunu dikkate alan müzeler ise ortak bir tarih belirleyerek bu günü Müzede Selfie Günü (Museum Selfie Day) ilan etme kararı almışlardı. Müzede Selfie Günü’nün ilki ise 17 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilmişti. Normal zamanlarda pek çok müze, tarihi eserlere zarar verdiği gerekçesiyle fotoğraf ve selfie çekimini yasaklarken Müzede Selfie Günü kapsamında ziyaretçiler diledikleri gibi fotoğraf ve selfie çekebiliyor.

Müze ve örenyerlerine olan ilgiyi arttırmak ve kültürel mirası daha geniş kitlelere yaymak amacı ile dünyanın birçok yerinde aynı gün kutlanan “Müzede Selfie Günü” (Museum Selfie Day),  için T.C. Kültür Bakanlığı’ da kolları sıvamış 300’den fazla müze ve örenyerinde kutlanacak olan etkinliklere katılım çağrısında bulunmuştu. Bu çağrıya kulak veren binlerce müzesever ise müzelere akın etti. Türkiye’ deki tüm müzelerde sabah saat 09:00’ da başlayan ve 17:00’da sonlanan etkinlik boyunca müzeseverler dilediklerince selfie çekmenin tadını çıkardı.

Müzeseverler sanata doydu

Antalya Arkeoloji Müzesi de yaptığı etkinliklerle renkli görüntülere sahne oldu. Selfieciler için kapılarını açan müzeye gelen ziyaretçiler kelimenin tam anlamıyla sanata doydu. Günün anlam ve önemine dair konuşan ATAV Başkanı Ege “16 Ocak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi ilanına göre Müzede Selfie Günü. Bizde ATAV olarak bu özel günde ne yapabiliriz diye fikir yürüttük. Acaba insanları selfie çekmek için Antalya Arkeoloji Müzesi’ne nasıl getirebiliriz diye düşündük. Planladığımız bu organizasyonu ziyaretçilerimize yelten tarhanası ikramı yaparak başlattık. Antalya Arkeoloji Müzesi Yönetimi’ne de teşekkür ediyorum destekleriyle Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin “Büyülü sesler” konserini gerçekleştiriyoruz. Bu güzel dinletiyi müzede, eserlerimizin içerisinde yapıyoruz. Üstelik de hemen Herakles Lahti’nin önünde. Bu herkese kısmet olmaz” dedi.

Ege: “Şuanda müzede yabancı ziyaretçiler, çocuklar, okuldan gelen öğrenciler ve Antalya’nın tarihi seven insanları var. Onun dışında ilk kez gelenler de var. Sonrasında buraya aşık olup tekrar tekrar geleceklerini düşünüyorum çünkü müzemiz gerçekten çok zengin. Amaçta onları buraya çekmekti” diyerek tüm ziyaretçilere bu önemli günde kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.

Ege ayrıca ziyaretçilerin Antalya Arkeoloji Müzesi içerisinde çektikleri fotoğrafları #muzedeselfiegunuATAV hashtagini kullanarak paylaştıkları takdirde kurum olarak seçecekleri ilk 5 fotoğrafı ATAV yayınları ile ödüllendireceklerini duyurdu.  Ege: “ Bu etkinlikle müze bilincini aşılamayı ve müze girişlerini artırmayı hedeflemiştik. Burada ne kadar güzel eserler olduğunu insanlara göstermeyi istiyorduk. Zannedersem amacımıza ulaşmış görünüyoruz” dedi.

Etkinlik kapsamında Antalya’nın yöresel lezzetlerinden biri olan Yelten tarhanası ikramının ardından sahne alan Antalya Devlet Opera ve Balesi Korosu “Seslerin büyüsü” adlı konseri gerçekleştirdi. Opera ve operetlerden derlenen eserleri seslendiren koro dinleyicileri mest ederek büyük beğeni topladı.

Etkinliğe katılanlar çektikleri fotoğraf ve selfieleri #muzedeselfiegunu,#museumselfieday, #muzedeselfie hashtaglari ile sosyal medyada paylaşırken etkinliğin gelenekselleşmesi ve popülerliğini giderek artırması bekleniyor.

Cengiz TAŞKIRAN / Ceylan YAŞAR

 

110 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.