Hoşgeldiniz  

“Muhtarın siyaseti olmaz”

admin | 17 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Muratpaşa İlçesi’ne bağlı olan ve yaklaşık 10 bin kişilik nüfusa sahip Kışla Mahallesi Muhtar Adayı Tuncay Tufan, Kışla Mahallesi’nin eksikliklerinden ve yapmak istediklerini anlattı. Mahallenin bir çok eksiği olduğuna ve Antalya’nın gözde mahallelerinden olduğuna dikkat çeken Tufan, “Mahalle sakinleri için her türlü hizmeti yapacağım. Esnaf ve mahalle halkını tanıştıracağım” dedi.

Ankara’da doğan Tufan, 24 yıldır Antalya’da, 22 yıldır ise Kışla Mahallesi’nde yaşadığına dikkat çekti. İş hayatından bahseden Tufan, “Özel kurumlarda bölge müfettişliği ve bölge müdürlüğü yaptıktan sonra baba mesleği olan inşaat sektöründe ekmeğimi kazanıyorum. İnsanların riyakarlığı yüzünden daha sade bir iş seçmeye karar verdiğim için inşaat sektörüne geçtim. Daha sonra dernek ve sivil toplum kuruluşlarında parasız ama itibari olan kamu yararı gözeten işler yapmaya başladık. Şu an uluslar arası bir dernekte yönetim kurulu üyeliği ile yine uluslar arası bir spor klübünde yönetim kurulu başkanlığı yapmaktayım” dedi.

“En güzel aracı muhtardır”

Mahallede gördüğü eksiklerden yola çıkarak muhtarlığa adaylığını koymaya karar verdiğini söyleyen Tufan, “Artık mahallemizde kalalım ve mahallemize hizmet yapalım diye adaylığımı koydum. Diğer bir sebep ise dernek olarak aldığımız proje eğitimleridir. Avrupa Birliği tarafından kabul edilen projelerimiz var. Biz de o projelerden bazılarını mahallemize uyarlayabilir miyiz diye düşündük. Bu projeleri mahallemize uyarlamayı ve iyi olacağını düşünüyorum. Bu projeler için en güzel aracı muhtardır. Kimin ihtiyaç sahibi olduğunu da , kimin neye ihtiyacı olduğunu da, eksiklerin ne olduğunu da muhtar bilir. STK’larla muhtarlığın işbirliği yapması adına da muhtarlığa adaylığımı koydum. Aklımda çok sayıda proje fikri var” diye konuştu. Büyükşehirlerde insanların birbirlerine selam vermemesinden yakınan Tufan, esnafla mahalle sakinlerini, komşuları kaynaştırmak istediğinden bahsetti.

“Turistler eski bir mahalleyle karşılaşmasın”

Kışla mahallesinin eksiklerinden bahseden Tufan, “Muhtarlığın da yetki alanını aşan istekler var. Bunlar bazen gerçekçi olmayan istekler de olabiliyor ancak ben bu isteklerin gerçekleşmesi adına her zaman aracı olacağım. Tespit edilen ihtiyaçlar spor kompleksi, kütüphane, sağlık ocağı, bir tane okul var, ihtiyaç sahibi öğrenciler var. Bunlara burs vermeyi de düşünüyoruz. Kışla Mahallesi’nin ana sorunun konum itibariyle Antalya’nın en merkezi yerinde bir mahalle. Cumhuriyet Caddesi ve Güllük Caddesinden Milli Egemenlik Caddesine kadar olan bölge. Cumhuriyet Caddeesinde gezdikten sonra bir üst sokağa Kışla Mahallesine giren yerli ve yabancı turistler 30 yıldır asfalt dökülmemiş, evleri çok eski bir mahalleyle karşılaşıyorlar. Valiliğin kullandığı bir protokol yolu mevcut mahallemizde artık yamalı bohça olmuş. İlçe belediye ve büyükşehir belediyesi neden yapılmadığını sorduğumuzda kentsel dönüşümün gireceği ve ondan sonra yapılacağı söyleniyor. Yağmur yağdığında ızgaralar olmadığı için karşıdan karşıya yüzerek geçmek zorunda kalıyoruz. Antalya’nın haritada en gözde mahallesi olan mahallede ışıklandırma yok insanlar korkuyor. Mahalleye ve Antalya’ya değer katan tanınan ve bilinen birçok esnafımız var. Trafik akışının terse çevrilmemesinden dolayı esnaf yol tarifi ettikten sonra mahalleye ulaşamayan insanlar tekrar dönüp gelmiyor. Esnafımız müşteri kaybediyor. Bunun yanı sıra otobüs eksikliği var ve mahallede güvenlik sağlanması gerekiyor. Lokal adı altında kullanılan yerlerden mahalle halkı oldukça rahatsız bu yerler denetlenmelidir” ifadelerine yer verdi.

“En mağdur mahallelerdeniz”

Kışla Mahallesi’nin Antalya’yı temsil edecek bir konumda olduğunun altını çizen Tufan, “Kentsel dönüşüm bir an önce girmeli. 400 bina var yaklaşık bu binanın 20 tanesinde asansör var diğerlerinde yok. Buna da çözüm bulunmalı. En güzel yerdeyiz ama en mağdur mahallelerdeniz. Valilik makamının olduğu bir mahalle bu denli bakımsız bırakılmalıdır” dedi.  Park eksikliğinden de bahseden Tufan, “İki parkımız var. Birini akşam başkaları kullanıyor ve ailelerin gezemiyor. Diğer park ise belediye tarafından kiralanmış ve çay bahçesi adı altında resmen bir kumarhane gibi çalışıyor” diye konuştu.

Mesleki yeterlilik belgesi verdiğine dikkat çeken Tufan, “Muhtar seçildiğim takdirde bu eğitimlerin cçoğaltılmasını ve istihdama katkı sağlamasını sağlayacağım. Mahallede ihtiyaç sahiplerine bu hizmeti sağlamak adına çalışacağım. Proje yazma konusunda da destek olacağız. Mahalle halkını kaynaştırmak adına özel günlerde birlik beraberlik içinde kutlama yapalım istiyoruz. Fısıltı gazetesi gibi o ona söylesin bir sonraki etkinlikte daha kalabalık olalım istiyoruz. Esnafı halkla tanıştırmak ve halkın ihtiyacını esnaftan karşılamasını istiyoruz Böylelikle esnafın da bütçesine katkı sağlayalım istiyoruz” dedi.

“Muhtarın siyaseti olmaz”

Siyaset gözetmeksizin hizmet sağlayacağından bahseden Tufan, “Muhtarın siyaseti olmaz. Seçilirsem eğer Muhtarlık girişine de tabela asacağım, ‘Burada siyaset konuşmayın’ diye. Ülkemizin bütünlüğü, bayrağımız gibi değerlere sahip çıkıldığı sürece herkes benim için dosttur” diye kaydetti. Tufan son olarak şunları söyledi; “Birine yardımda bulunduğumda ki yüzünde oluşan tebessüm beni mutlu ediyor. Bir insan kenini mutlu etmek için yaşar. Eşiniz, çocuklarınız mutluysa siz mutlusunuzdur. Dönüp dolaşıp kendinize çıkıyor aslında kendinizi de mutlu ediyorsunuz. Ben de Kışla Mahallesi sakinlerini mutlu etmek istiyorum. Onlar mutlu oldukça ben de mutlu olacağım.” Gonca ÖZTÜRK

82 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.