Hoşgeldiniz  

Moskova’nın yıldızı olduk

admin | 13 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya, Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştiren Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’na (MITT) damga vurdu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştiren ve Antalya turizm sezonuna dair güçlü sinyaller barındıran Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (MITT) kapılarını ziyaretçilerine açtı. ATSO heyetiyle birlikte MITT için Moskova’da bulunan Hilal’den Yalçın Küçük, fuarla ilgili izlenimlerini sizler için kaleme aldı.

Yoğun ilgi
Antalya’nın en önemli turizm pazarlarından Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştiren MITT başladı. Fuara kentimizi temsilen Antalya Valisi Münir Karaloğlu, ATSO Yönetim Kurulu Bakanı Davut Çetin, ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ayhan Kızılsavaş, Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Akbaş Tarakçı’nın yanı sıra, Antalya’dan bir grup gazeteci katıldı. Fuarda en çok ilgi gören stantların başındaysa Antalya bölgesi geldi. Fuarla ilgili düşüncelerini paylaşan ATSO Başkanı Çetin, fuarın kapılarını açmasıyla birlikte Antalya bölgesi stantlarının yoğun bir ilgiyle karşılandığını, MITT Moskova fuarının Antalya turizmi için her zaman en önemli uluslararası platformlardan biri olduğunu vurguladı.

Sayı artacak
Antalya turizmi açısından son derece önemli olan fuarda Rus turistlerin tercihlerine yönelik önemli bilgilere ulaştıklarını da belirten Çetin, “MITT Moskova’da bu yılda Antalya olarak tüm aktörlerimizle yerimizi aldık. Rus dostlarımızla uzun yıllara dayanan sıcak bir ilişkimiz var. Onlarla her platformda bir araya geliyoruz. Rusya’nın dört bir yanından sektör temsilcileri ve ziyaretçiler fuara geliyorlar. Antalya her zaman olduğu gibi yine en gözde destinasyon. 2017 yılında 3.7 milyon, 2018’deyse 4.6 milyon Rus misafirimiz oldu. Moskova’da yaptığımız temaslar sonunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aynı ivmenin bu yıl da süreceğine dair güçlü sinyaller aldık.  Antalya’da bu yıl, geçtiğimiz yıla göre daha çok Rus misafiri ağırlayacağız. Hedefimiz 5 milyonun üstünde Rus turisti kentimizde misafir etmek” dedi.

Tüm sektörlere yansıyacak
Rus turist sayısındaki artışın kent ekonomisi üzerindeki sonuçları üzerinde de duran Çetin, “Rus misafirlerimiz Antalya’yı seviyorlar, kentimizi ziyaret edenlerin tekrar gelme oranı oldukça yüksek. Çünkü Antalya’da sunulan imkanlar, fiyat-kalite oranı Akdeniz çanağındaki hiçbir destinasyonda bulunmuyor. Burada gördüğümüz Antalya ilgisi bizleri mutlu ediyor. Çünkü turizmin canlanması demek taşımacılık sektöründen, mobilya sektörüne, gıdadan giyime tüm sektörlerin katma değerinin, istihdamının artması, tüm Antalya’nın ve hatta Türkiye’nin zenginleşmesi demektir. Bakanlarımızın, Valimizin ve bürokratlarımızın fuara katılmaları sektöre moral veriyor.MITT Moskova’dan önce geçen hafta ITB Berlin’deki havayı da teneffüs ettik. Rusya ve Almanya pazarları Antalya turizminin temel belirleyicileri. ITB Berlin fuarında Alman pazarının Antalya’ya geçen yıla göre çok daha güçlü döneceği yönünde sinyaller aldık. Birçok turizmci tahminini de aşan rezervasyon rakamları ile geri döndü. MITT Moskova’da da benzer ilgiyi görmek bizleri mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

Fiyatlar normale dönecek
Antalya’ya gösterilen ilginin artmasıyla turizm sektöründeki fiyat politikasında yeni düzenlemelere gidilebileceği sinyalini veren Çetin, “Bu yükselişi, kriz dönemlerinde düşen fiyatları olması gereken düzeye çekmek için iyi değerlendirmeliyiz. Hem Almanya’da hem de Rusya’daki fuarlarda gördüğüm yoğun ilgi, turizmcimize bu imkânı tanıyacak gibi duruyor. Turizmcilerden aldığımız veriler, turist sayısı ile beraber fiyatlar da yüzde 10-15 artacak. Geçen yılki turist sayımızı korusak bile turizm gelirindeki artış beklentisi, uzun zamandır arzu ettiğimiz ve dile getirdiğimiz olumlu bir gelişme” ifadelerini sözlerine ekledi. Davut Çetin ayrıca bu yıl fuarda Aspendos Yılı dolayısıyla Aspendos’un öne çıkarıldığını ve büyük ilgi gördüğünü de belirtti. MITT Fuarı’nda Vali Münir Karaloğlu ve Moskova Büyükelçimiz Mehmet Samsar ile turizm sektöründen temsilcilerle bir araya geldiklerini ve güç birliği yaptıklarını belirten Davut Çetin, “Antalya olarak güzel bir sinerjimiz var” diyerek sözlerini noktaladı.

2018 turizm verileri
Geçtiğimiz yıl, Antalya ve Gazipaşa Havalimanı’ndan 30 Aralık itibarıyla kente gelen turist sayısı 13 milyon 57 bin oldu. Turistlerin 12 milyon 707 bin 86’sı Antalya Havalimanı, 350 bini Gazipaşa Havalimanı’ndan şehre giriş yaptı. Tarihinin en iyi turist rakamı, 2014 yılında 11 buçuk milyon kişi olarak kaydedilen Antalya, geçtiğimiz yıl yaklaşık 1 buçuk milyonluk artış göstererek tüm senelerin en yüksek turist rakamına ulaştı. 2018’de Antalya’ya gelen turistlerin ülkelerine bakıldığındaysa Ruslar ilk sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl 4 milyon 570 bin Rus’un tercihi olan Antalya, 2014 yılında 3 milyon 478 bin, 2015’te 2 milyon 833 bin, 2016’daysa 469 bin, 2017’de 3 milyon 695 bin Rus turisti misafir etmişti. Antalya’yı tercih eden Almanların sayısı 2 milyon 227 bin, Ukraynalıların sayısı 709 bin, İranlıların sayısı 68 bin 319 kişide kaldı.
Yalçın KÜÇÜK

76 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.