Hoşgeldiniz  

Memur-Sen’den Mısır’a tepki

admin | 27 Şubat 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Memur-Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, “İslam dünyasının neresine bakarsanız kan, sava, katliam ve idam. Mısır’da yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki, dünyada saflar nettir” dedi.

Memur-Sen, Türkiye genelinde “Zulme rıza zulümdür” adlı ortak bir basın açıklaması yayınlayarak Mısır’daki idamları kınadı. Antalya’da da Eğitim Bir Sen Şubesi’nde bir araya gelen Memur-Sen ailesi Mısır’da yapılan idamlara tepki göstermek için basın açıklamasında bulundu. Memur-Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, Mısır’da 2012 yılında meşru hükümeti savunmak için Rabia eylemi yapan silahsız insanları katledildiğini belirtti.

“Dur deme vakti”
“Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (haksız yere) bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur”  ayetini hatırlatarak konuşmasına başlayan Memur-Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, Mısır’da yapılan zulme dur demenin vaktinin geldiğini söyledi.

2012 yılında Cumhurbaşkanı seçilen Mursi hükümetine darbe yapan Sisi cuntasının, meşru hükümeti savunmak için Rabia meydanında oturma eylemi gerçekleştiren silahsız binlerce insanı katlettiğini sözlerine ekleyen Çoban, Sisi hükümetinin giderek firavunlaştığını dile getirdi. Çoban, “Darbeci Sisi hükümeti bugüne kadar göstermelik yargılamalarla idama mahkûm ettiği 165 masum kardeşimizi idam etti. Mısır zindanlarında her an idam edilmeyi bekleyen 600 kişi var. Üstelik ağır işkenceler eşliğinde ve çelik kafesler içinde savunma hakkı verilmeksizin yapılan yargılamalar devam ediyor. Kurulan yargı tiyatrosunda yeni idam kararları veriliyor. Cunta yargısı daha geçen eylül ayında aralarında Muhammed Biltaci’nin de bulunduğu 75 kişiyi daha idama mahkûm etti” dedi.

“Dünyada saflar nettir
İslam dünyasının saldırı altında olduğuna dikkat çeken Çoban, “Bangladeş hükümeti, Müslüman âlimleri ve önderleri idam ediyor. Çin’de Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz idam ediliyor, bir milyon Doğu Türkistanlı kamplarda işkence görüyor. Filistin’de her gün siviller, masumlar katlediliyor. Arakan’da idamlar, katliamlar, sürgünlerle soykırım uygulanıyor. Yemen’de masumlar katledilip, halk açlığın soğuk ellerine terk ediliyor.  Suriye’de her gün varil bombaları, kimyasallar, işkence ve tecavüzlerle insanlık yok ediliyor, dünya sessiz. İslam dünyasının her yerinde kan, savaş, katliam, idamların yaşanıyor. Mısır’da yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki dünyada saflar nettir. Bir tarafta emperyalizm ve onların işbirlikçi kuklaları, diğer tarafta sömürülen ve ezilen kitlelerle onların sesi olma onurunu canlarıyla ödeyen vicdanlı insanlar. Demokrasi, insan hakları ve özgürlük nutku çekenlerle İslam dünyasını kana bulayanlar aynı safta ve aynı kesimler” diye konuştu.

“Susmadık, susmayacağız”
Müslümanların haklarını savunanların dünyada yalnızlaştırılmaya, itibarsızlaştırılmaya ve yok edilmeye çalışıldığının da altını çizen Çoban, “Demokratik seçimlerle gelen ve halkın büyük kısmının desteğini alan liderlere kolaylıkla ‘diktatör’ diyenler, cuntacı Sisi’yi başkentlerinde ağırlamak için birbirleriyle yarışıp onu demokrasi kahramanı ilan edebiliyorlar. Bu ikiyüzlülüğü saklama ihtiyacı bile duymuyorlar.  Mazlum toplumların ve Müslüman ümmetinin kendi göbeğini kendisinin kesmesinden başka çıkar yol yoktur. Yeni bir dünya mümkün diyenlerin seslerini ve güçlerini birleştirmeleri ve gürleştirmelerinden başka bir seçenek görünmemektedir. Dirilişin zulme karşı mazlumu savunmakta ve kurtuluşun adaleti ayakta tutmakta olduğuna inanan Memur-Sen olarak bugüne kadar susmadık, susmayacağız. Memur-Sen olarak Mısır’daki idamların durması için bütün onurlu kesimlerin insanlık ortak paydasında, hak ve adaletten yana birleşmeleri ve güçlü bir itirazda bulunmaları çağrımızı yineliyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı’na acil toplanma çağrısı yapıyoruz” ifadeleriyle sözlerini noktaladı. Program, dua edilmesiyle sona erdi.
Ceylan YAŞAR

81 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.