Hoşgeldiniz  

Mecliste şaşırtan karar

admin | 08 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında, CHP’li Muratpaşa Belediyesi tarafından talep edilen imar planı değişikliği, CHP Meclis Grubu tarafından reddedilmesi şaşkınlık yarattı.

Çeşitli imar değişikliklerinin ve hizmet alımlarının görüşüldüğü Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısına Denetim Komisyonu’nun oluşturulması ve Meclis CHP Grubunun verdiği ret kararı damga vurdu. İYİ Parti’nin Denetim Komisyonu’nda temsil edilemeyecek olması nedeniyle başlayan tartışmalardan tüm partiler nasibini alırken konuyla ilgili son noktayı “Yasal mevzuatların dışına çıkarak size bir jest yapamam” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel koydu.  Ocak ayının ilk meclisinde öne çıkan bir diğer husussa Meclis CHP Grubu’nun CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin talebiyle önlerine gelen maddeye ‘hayır’ demesi oldu.

Denetim Komisyonu tartışması
Belediye binasında gerçekleşen toplantı, belediyenin bir önceki yıl gelir-giderleriyle bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi amacıyla oluşturulacak Meclis Denetim Komisyonu üyelerinin belirlenmesiyle başladı. Komisyona AK Parti, CHP ve MHP üye gönderirken İYİ Parti’nin komisyonda yer almaması kısa süreli bir tartışma yaşanmasına neden oldu. İYİ Parti tarafından konuyla ilgili yapılan eleştiriler karşısında “Yasal mevzuatların dışına çıkarak size bir jest yapamam” diyen Başkan Türel’e İYİ Parti cephesinden gelen yanıt “Zaten jeste ihtiyacımız yok” şeklinde oldu. Daha sonra konuya CHP ve MHP meclis üyelerinin de dâhil olmasıyla harareti yükselen tartışma, Başkan Türel’in ortamı yumuşatması ve ilgili yasalarla yönetmelikler dışına çıkılamayacağını belirtmesi üzerine sona erdi. CHP Meclis Grup Sözcüsü Mustafa Reşat Oktay’ın “Mecliste kanun dışı kararlar alınıyor” çıkışıysa tartışmaların fitilini tekrar ateşlerken Başkan Türel bu konuda, “Mecliste kanun dışı karar alındığını asla kabul etmem. Öyle bir şey varsa niye yargıya başvurmadınız” şeklinde konuştu. Tartışmalar eşliğinden yapılan oylamanın sonucunda Denetim Komisyonu’na seçilen isimler Mesut Kocagöz, Mustafa Eroğlu, Halit Çilingir, Mustafa Reşat Oktay ve Ali Baki Sarıca oldu.

Şaşırtan karar
Gündemin 34’üncü maddesi olan ve Muratpaşa Belediye Meclisi’nin Şirinyalı Mahallesi, Konserve Koyu bölgesinde imar planı değişikliği yapılmasına ilişkin talebiyse meclisten geçmedi. Konuyla ilgili söz alan CHP Grup Sözcüsü Oktay, “Burada meclisimiz çok duyarlı bir karar aldı, herkese çok ederim. Doğanın korunması, dere yataklarının korunması çok önemli” dedi. Başkan Türel ise “CHP’nin Muratpaşa Belediyesi’nin aldığı karar konusunda çekimser kalması bizi de şaşırttı. CHP’li belediyenin talebini, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde yer alan CHP grubunun evet dememesi bizi bir hayli şaşırttı. Bizler de siyasi nezaket gereği CHP Grubundaki arkadaşlarımızın kararına uygun bir adım atarak CHP Grubu gibi çekimser oy kullandık” ifadelerini kullandı. Diğer gündem maddelerinin oy çoğunluğuyla mecliste kabul edilmesinin ardından Ocak ayı ikinci oturumunun 10 Ocak Perşembe günü saat 14.00’da yapılması kararıyla toplantı sona erdi.
Veli AKOĞLU

280 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.