Hoşgeldiniz  

Matbaacıları ittifaklar yaktı

admin | 16 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Antalya Otelciler, Pansiyoncular, Camcılar ve Matbaacılar Odası Başkanı Özcan Sucu, “Seçim için yapılan ittifaklar matbaacıların işlerine olumsuz olarak yansıdı” dedi.

Antalya Otelciler, Pansiyoncular, Camcılar ve Matbaacılar Odası Başkanı Özcan Sucu, seçim döneminin matbaacıların işlerine olumlu olarak yansıdığını ancak kurdaki dalgalanmaların arz ve talepte bazı sıkıntılar oluşturduğunu dile getirdi.

“En zor sektör”

20 yıldır matbaa sektörünün içerisinde yer aldığını belirten Sucu, “Matbaacılık sektörü en zorlu sektörlerden biridir çünkü bizler; hemen hemen tüm sektörlerle iş yapıyoruz. Bu sektörlerle iç içe olduğumuz için de diğer sektörlerde yaşanan bir sıkıntı bizim de bu sıkıntıdan etkilenmemiz anlamına geliyor” diye konuştu.

“Sıkıntı kurdaki değişmelerdi”

Seçim döneminin matbaacıların işlerine olumlu yansıdığını da ifade eden Sucu, “Seçim dönemi matbaacılar için çalışma imkanı anlamına geliyordu. Bu dönem bir anlamda sektöre taze kan oldu ve matbaacılar için de iş yapma imkanı oluştu. Burada ortaya çıkan sıkıntı kur fiyatlarında yaşanan değişmelerdi. Özellikle dolar ve euro fiyatlarındaki dalgalanmalar, inişler ve çıkışlar arz ve talepte bazı sorunlar yarattı. Kurdaki dalgalanmalar kağıt fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Matbaacılar için kağıda ulaşmak sıkıntılı hale geldi” değerlendirmesinde bulundu.

“İttifaklar olumsuz etkiledi”

Bazı partilerin ittifak halinde seçime girmesinin matbaacılara olumsuz olarak yansıdığını da sözlerine ekleyen Sucu, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Küçük, orta ve büyük ölçekli tüm matbaalar seçim döneminden nasiplendi. Bu süreçte gerek muhtar adaylarının kendi adlarına bastıkları ve mahallelerde dağıttıkları tanıtım broşürleri, gerek belediye başkan adaylarının ve belediye meclis üyesi adayların tanıtım broşürleri için basımlar yapıldı. Ancak iş yoğunluğunu 5 yıl önceki seçimlerle kıyasladığımızda taleplerde bir azalma sözkonusuydu. Bunun en büyük sebeplerinden biri de bu seçimlerde aday çeşitliliğinin az olmasıydı. Hem mahalle muhtarlıkları seçiminde hem de belediye başkanlığı seçimlerinde aday sayısında azalma söz konusuydu. Çoğu yerde 2 ya da 3 adaylı seçimler vardı. Seçimlere partilerin ittifak olarak girmesi bunda ana etkendi. Geçen seçimlerde her parti seçime kendi adayıyla girerken bu seçimlerde partiler kendi aralarında ittifak oluşturarak tek bir adayı öne çıkardı. Bu da doğal olarak geçen seneye göre basılan broşür sayısında bir azalma yarattı. Yani seçim için yapılan ittifaklar matbaacıların işlerine olumsuz olarak yansıdı.”

CEYLAN YAŞAR

49 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.