Hoşgeldiniz  

Marketlere göz açtırılmıyor

admin | 31 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 81 ilin valiliklerine market fiyatlarıyla ilgili uyarı yazısı gönderdiklerini söyledi.

Türkiye gündeminde olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da açıklamalarda bulunduğu market fiyatlarında oluşan artışa ilişkin uyarı yazısı 81 ilin valiliğine gönderildi.

Erdoğan: “Bunları silkelemeniz lazım”

Vatandaşların beklediği indirimlerin gelmediği ve her geçen gün artan fiyatlar olduğu gözlemlenirken, marketlerdeki fiyatlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gündeminde olan bir konu olarak karşımıza çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 26 Ocak’ta partisinin Gaziantep belediye başkan adayları tanıtım programında marketlerdeki fiyatlara ilişkin, “Şimdi marketlere bakıyoruz çarşıya pazara bakıyoruz. Maalesef marketlerde fiyatlar üreticiden alındıktan sonra aracılar vasıtasıyla tırmandırılıyor. Fiyatlar birbirini tutmuyor. Burada belediyelerimize büyük görevler düşürüyor. Bu tür fiyatları artıranları hesaba çekmeniz lazım, bunları silkelemeniz lazım. Benim vatandaşıma bu fiyatlarla mal satanları hesaba çekmeniz lazım. Hazırlıklarımız var, bunun uygulamasını yapacağız. Bunun adı fırsatçılıktır, tefeciliktir, hatta ülkeye ve millete ihanettir.” açıklamasında bulunmuştu.

Zincir marketler esnafı korkutuyor

Zincir marketlerin hem çok fazla olmasından hem de bu denli fiyat artışıyla vatandaşı korkuttuğunu düşünen esnaf da buna çözüm getirilmesi gerektiğini düşünüyor. Esnafın ve vatandaşın beklediği haber Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Denetimlerinin devam ettiğini belirten Pekcan, bunları çok görünür kılmadıklarını ancak yapılan işin çok önemli olduğunu söyledi. Pekcan, geçen hafta 81 valiliğe yazı gönderdiklerine dikkat çekerken, hem İç Ticaret Genel Müdürlüğü hem de Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile birlikte, yerinde uygulamalara ve denetimlere daha kapsamlı bir şekilde devam ettiklerini, sonuçları en kısa zamanda herkesin göreceğini kaydetti.
Yasak Dizerkonca: “Antalya’da denetime başladık”

Bakanlık tarafından gönderilen uyarı yazısı ile birlikte çalışmalara başladıklarını söyleyen Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, “Ticaret İl Müdürlüğü olarak, vergi dairesi, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri ve zabıtalarımızla Antalya’da denetime başladık. Market, manav, pazar ve toptancı hallerinde alım-satım fiyatlarıyla ilgili denetimler yapıyoruz. Amacımız alım fiyatını öğrenerek satılan fiyatın ne kadar yüksek olduğunu görüp bir yaptırım uygulanabilmesi” şeklinde konuştu.

“Toplamda 31 üründe denetleme yapacağız”

10 farklı komisyoncu ve tüccarı ziyaret ettiklerini belirten Yasak Dizerkonca, “19 ürünle ilgili 1 yıl sürecek bir denetim yapacağız. Toplamda en çok tüketilen elma, limon, dolmalık biber, sivri biber, domates gibi 31 ürünle ilgili ise Ocak, Şubat ve Mart ayını kapsayan denetlemeler olacak. Bunun yanı sıra mevsimine göre belirlenen aylarda sebze ve meyvelerde denetlemelerimiz olacak” ifadelerini kullandı.

“Antalya tarımın başkenti”

Bugün sabah toptancı haline gidilerek denetleme çalışmalarına başladıklarını yineleyen Yasak Dizerkonca, “Bilindiği üzere Antalya tarımın başkenti konumunda, böyle bir konumdayken bu şekilde devam etmemesi adına mevzuat gereği nasılsa o şekilde çalışmalarımızı devam ettireceğiz” diye kaydetti.

“ Faturalara kadar inceliyoruz”

Yönetmelik gereğine uymayan, yanlış bir durum olduğunu söyleyen Yasak Dizerkonca, “Ticari uygulamalar yönetmeliğinde değişikliklerde örnek uygulamalar bölümünde girdi maliyeti ve döviz kuru değişiminde fiyat değişiminden etkilenmemesine rağmen haksız artış yapmaları ile ilgili konular gündemde. Biz de bundan dolayı faturalara kadar inceleme yapıyoruz. Bakanlığımız ilerleyen gülerde sunduğumuz raporları göz önünde bulundurarak Antalya’da market fiyatlarındaki fiyat artışı durumuyla ilgili bir açıklamada bulunacaktır” dedi.

Gonca ÖZTÜRK

128 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.