Hoşgeldiniz  

Market fiyatları düşmüyor

admin | 23 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Pazar fiyatları ve market fiyatları arasında ciddi farklar var. Bakıyoruz pazarda farklı markette farklı. Marketlerle konuşacağız, piyasayı takip ederek gerekli adımları atmaya devam edeceğiz” demişti.

Bakan Albayrak’ın açıklamasının ardından gözler pazar fiyatlarının üstünde ilerleyen market fiyatlarına çevrildi. Bakan Albayrak, enflasyonla mücadele kapsamında her geçen gün daha da iyiye gidildiğini söylerken, doların yükselişini fırsat bilerek sebze-meyve fiyatlarına zam yapan marketlerde doların düşmesinin ardından hiçbir değişiklik görülmedi.

Beklenen indirim gelmedi

Bakan Albayrak’ın açıklaması ardından marketlerde indirim bekleyen vatandaşlar bekledikleri indirimi göremedi. Antalya’da bulunan marketlerde kapya biberin fiyatı 14 lirayken Pazar fiyatı 10 lirayı gösteriyor. Vatandaşın kış mevsimi vitamini olan greyfurdun ise pazar fiyatı 2 lirayken market fiyatı 4 lirayı buldu. Ocak ayına rekorla giren sivri biber pazarda 10 lirayla sofralara girerken markette 14 lirayı gösterdi.

Vatandaş indirim istiyor

Beklenen indirimin gelmemesine isyan eden vatandaşlardan Sena Koç, “ Market fiyatlarını düşmesini bekliyoruz ancak hiçbir gelişme yok. Kış şartlarının zorlu geçtiği, sel olduğu iddia ederek üretimin az olduğu ve fiyatların bu yüzden bu kadar yüksek olduğu söyleniyor. Hiçbir yerde sel yok. Sel gelen tek yer Aksu. Bir an önce fiyatların düşmesini bekliyoruz. Enflasyonla mücadeleye destek veriyoruz diyen marketlerin hiçbirinde bu indirimleri göremedik.  Ülke olarak yaşadığımız krizle birlikte vatandaşın ne kadar mağdur olduğunun herkes farkında. Bu farkındalığa marketlerinde ulaşmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Doların yükselmesiyle gıda ürünlerine gelen zamlardan payını alan sebze-meyve fiyatlarının marketlerde pazar fiyatlarının üstünde seyretmesi vatandaşın cebini yakıyor. Marketlerin bu duruma bir an önce çözüm getirmelerini isteyen vatandaşlardan Işınsu Bozer,” Market fiyatlarının bu denli yüksek olmasıyla sebze-meyve alamaz olduk. Pazar fiyatları da bu durumdan çok farklı değil ancak marketlerin daha üst seviyeye ulaştırdıkları bu fiyat artışına artık bir dur demek gerekiyor. Bakanlığın getirdiği zorunlulukla beraber ürünlerin üzerinde geliş fiyatları da yazıyor. Meyve- sebze reyonunda geliş fiyatı ve satış fiyatı arasında resmen bir uçurum var. Bu duruma derhal müdahale edilmesi ve gerekenin yapılması gerekiyor. Böyle devam ederse hiçbir tüketici meyve-sebze alamayacak” ifadelerine yer verdi.

Gonca ÖZTÜRK

112 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.