Hoşgeldiniz  

Kusur değil zorunlu

admin | 22 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Egzoz emisyon ölçümü olmayan araçlar muayeneden ağır kusurlu sayılarak geçemiyordu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yönetmelikte değişikliğe giderek ağır kusurlu kısmını hafif kusur olarak değiştirdi.

Düzenlemenin 16 Ocak 2019 tarihi itibari ile yürürlüğe girdiğini hatırlatan Antalya Sürücü Kursları ve Çalışanları Dernek Başkanı Hakan Akan, “Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, 16 Ocak 2019 tarihi itibari ile milyonlarca sürücüyü ilgilendiren önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. Yapılan düzenlemeyle, eskiden “ağır kusur” olarak sürücünün karşısına çıkan egzoz emisyon ölçümleri, kusurlar tablosu güncellenerek artık hafif kusur kapsamına alındı” dedi.

Hakan Akan, “TÜVTÜRK’ten alınan bilgiye göre, egzoz emisyon ölçümü yaptırmak isteyen vatandaşlarında bu hizmeti istasyonlardan 65 TL karşılığında alabiliyor. Ayrıca, önceki muayenelerde egzoz emisyon ölçümü olmadığından muayene tekrarına kalan sürücülerinde, yeni uygulamadan faydalanabilecek” ifadelerini kullandı.

Yeni düzenlemenin araç sahipleri tarafından yalnış anlaşılmaması gerektiğini dile getiren Hakan Akan, egzoz muayenesinin kaldırılmadığını bin 250 lira cezası olduğunun altını çizdi.

Bir diğer tartışma konusu olan çevre kirliliğine de dem vuran Hakan Akan, “Çevre kirliliği konusu çok önemli. Egzozdan çıkan zehirli dumanlar çevreye elbette ki zarar veriyor. Çevre çok önemli bir konu. Kaçak mazot kullanan ya da yasak olmasına karşın 10 numara yağ kullanarak çevreye zarar veren araçlar var.  Bu araçlara gereken uygulanmalı. Bu tip araçların çevreye zarar vermesi engellenmeli. Kendimizi düşünmüyor isek gelecek nesillerimizi düşünmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Yalçın KÜÇÜK

110 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.