Hoşgeldiniz  

Küf mantarı tehlikesi

admin | 01 Şubat 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, kent tarımını önümüzdeki günlerde ciddi tehlikelerin beklediğini aktardı.

Antalya’da geçtiğimiz hafta tarım alanları üzerinde büyük yıkımlara neden olan hortum ve sel felaketinde Kumluca’da 2 bin, Finike’de 300, Serik’te 500, Aksu’da 3 bin ve Muratpaşa’da 400 dekar örtü altı alanın tahrip olduğunu belirten ATB Yönetim Kurulu Üyesi Doğan ileriye dönük endişe verici açıklamalarda bulundu.

Küf mantarı tehlikesi
Bazı sebzelerin fiyatlarıyla ülke gündemini meşgul ettiğini hatırlatan Doğan, “Marketler söz konusu ürünleri almazken dahi bu ürünlerin fiyatları inebiliyor ya da yükselebiliyor.  Toptancı halleri borsa gibi günlük piyasanın değiştiği bir yapıya sahip ve sebze fiyatlarındaki artış ve düşüş tamamen arz-talep dengesine bağlı olara gerçekleşiyor. Hortum ve yağışa bağlı oluşan tahribatlar nedeniyle örtü altı üretimin yapıldığı alanlarda seralar büyük zarar gördü. Buralarda şu an küf mantarı oluşmaya başladı; çünkü su seraların içine girdi. Maalesef güneşi göremiyoruz ve bu da seraların içinde küf oluşmasına neden oluyor. Eğer küf oluşumu devam ederse ürünlerin olgunlaşmama ve dalında kalma ihtimali var. Bu durumun gerçekleşmesi halinde bazı ürünlerde arz-talep dengesi büyük oranda olumsuzluklara maruz kalabilir ki bu durumun sonucunda bu ürünlerde fiyat artışları kaçınılmaz olabilir” açıklamalarında bulundu.
Veli AKOĞLU

185 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.