Hoşgeldiniz  

Kızlar da yapabilir

admin | 07 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

‘Kızlar da Yapabilir’ projesinin lansmanında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projenin hedefinin gelecek nesillerin zihninde mesleklerle birleşen cinsiyet rollerinin yıkılması olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediyesi himayesinde hayata geçirilen ‘Girl’s Can Do It’/Kızlar da Yapabilir’ etkinliğinin tanıtımı düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi. Etkinlikle erkek hegemonyası altındaki meslekleri kızların da yapabileceğine dikkat çekildi.

“Kadınların yanındayız”
Tanıtım toplantısında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Amacımız normal koşullarda erkek egemen meslekler olarak tanıtılan şoförlük, pilotluk ve teknisyenlik gibi meslek gruplarında kadınların ve kızların da yer alabileceği konusunda bir farkındalık oluşturmak ve kız öğrencilerin bu meslek gruplarına yönlendirilebilmeleri için liderlik etmektir. Projenin uzun soluklu hedefiyse gelecek nesillerin zihninde mesleklerle birleşen cinsiyet rollerinin yıkılmasını sağlamaktır. Teknik meslek tercihlerini eğitim hayatında da bilinçli bir şekilde yapabilecek nesillerin yetişmesine yardımcı olmak istiyoruz. Biz her zaman kadınların yanındayız ve onların iş hayatına katılması için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Fırsatları genişletmek istiyoruz”
Projenin kendileri için çok büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Gudrun Teloeken ise konuşmasında şunlara yer verdi: “İşgücü ve işgücünün niteliği arttıkça ülkelerin ekonomisi de büyür. OECD ülkelerinde 15-64 yaş arası kadın nüfusunun yüzde 63’ü işgücünün bir parçasıyken Türkiye’de bu rakam sadece 34 seviyelerinde seyrediyor. Aynı şekilde lise ve üniversite mezunlarının yüzde 50’sini oluşturan kadınların şirketlerin yetenek havuzunda yeterince temsil edilmediklerini görüyoruz. Şirketler bu sebeple çok büyük bir yetenek potansiyelini de kaçırıyorlar. Türkiye’de 12-19 yaş arasında 5 milyon kız çocuğu bulunuyor. Bu kızlar yeteneklerini geliştirmek ve tercihlerini belirlemek için erkek çocuklarıyla aynı şansları hak ediyorlar. Bu etkinlikle fırsatları genişletmek, yeni yollar oluşturmayı hedefliyoruz.”
Ceylan YAŞAR

90 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.