Hoşgeldiniz  

Kırcami’de Bilirkişi Keşfi Yapıldı

admin | 25 Nisan 2019 | Yerel Haberler A- A+

Antalya’nın 30 yılı aşkın süredir imar sorunları devam eden Kırcami bölgesine ilişkin Şehir Plancıları Odası’nın açtığı plan iptal davasında bilirkişi keşfi yapıldı.

Antalya 2’nci İdare Mahkemesi’nce görüşen davanın keşfineMuratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da katıldı. Büyükşehir Belediyesi adına Hukuk Müşaviri İbrahim Kurt, Muratpaşa Belediyesi avukatı Kadir Çetinkaya, bölge sakinleri adına Kırcami Bölgesini Geliştirme Kültür ve Dayanışma Derneği (KIRYADER) Başkanı Mustafa Çiviler’in katıldığı bilirkişi keşfinde Antalya Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyelerinin plancıları da yer aldı.

‘ŞEHİR YARIM KALIYOR’

Heyetin yerinde yaptığı önceleme öncesi taraflar yaptığı açıklamada, Kırcami olarak ifade edilen ve 10 mahalleyi kapsayan imar sorunun 30 yılı aşkın bir süredir devam ettiğine dikkat çektiler. Buna karşın bölgenin çevresinin ise uzun yıllar önce yapılaştığı ifade edilirken bölgede alt yapı, kanalizasyon, yol gibi kalıcı hiçbir yatırımların gerçekleştirilemediği belirtildi.  Tüm bunlarla birlikte bölgenin kent ulaşım ağı içinde ‘kestirme’ olarak tarif edilen bir şekilde kullanıldığı da bir gerçek olarak ortada olduğunun vurgulandığı açıklamalarda“Kent buraya giriyor ama imar planı girmiyor. Şehir yarım kalıyor. Hizmet giremiyor. Böyle dramatik trajikomik bir tablo var” denildi.

PLANLAR NİTELİKLİ

MuratpaşaBeledilyesi avukatı Çetinkaya ise, mahkemenin daha önce hakkında iptal kararı verdiği Kırcami imar planlarının da öngördüğü rekreasyon alanları ve yapılaşma koşullarıyla nitelikli bir plan olduğunu söyledi. Avukat Çetinkaya, “0.80 inşaat emsali olan, rekreasyon alanları, geniş yeşil alanlarıyla çevresindeki bütün yapılaşmalardan daha nitelikli bir imar planı olduğu açıkça görünüyor.  Biz bu derinleşmiş, sosyolojik hasara neden olmuş, şehrimizi yarım bırakan bu ağır durumdan kurtulmayı temenni ediyoruz” diye konuştu ve davanın reddini talep etti.

48 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.