Hoşgeldiniz  

KESK zamları protesto etti

admin | 16 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Antalya Şubeler Platformu Üyesi Kamu Emekçileri hükümetin ekonomi politikaları ve son zam artışlarını protesto için Antalya Defterdarlığı önünde eylem yaptı.  Yağmurlu havaya rağmen bir araya gelen kamu emekçileri, tüm emekçileri KESK’e bağlı sendikalarda örgütlenmeye çağırdı.  

KESK Antalya Şubeler Platformu adına basın açıklamasını yapan BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, pazarda fiyatlar artmaya devam ederken resmi enflasyon rakamlarının sürekli düşmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.Buna rağmen TÜİK’in enflasyonun düştüğünü iddaa ettiğini dile getiren Mol temel tüketim ve ihtiyaç maddelerinde yaşanan gerçek enflasyonun en az %50 civarında olduğunu da sözlerine ekledi.

TÜİK derken bu kurumda çalışanemekçileri kast etmediklerini dile getiren Mol, asıl sitemlerininhükümetten aldığı talimatla yaşanan gerçek enflasyonu düşük göstermek için rakamlara ters takla attıran yönetici takımı olduğunu söyledi. Mol, asıl sorumlunun ülkede yaşanan krizin faturasını emekçilere yıkmak için politika üretenler olduğunu ifade etti.

Mol: “Bizler en başından beri ülkeyi yönetenlerin asıl hedefinin enflasyonu düşürmek değil, enflasyonu düşük göstererek çalışanların maaşlarını, ücretlerini baskılamak olduğunu ifade ettik.  5 milyon kamu emekçisine ve emeklisine verilmesi gereken enflasyon farkını düşük tutmak için her yolun deneneceğini söyledik” diyerek ne yazık ki haklı çıktıklarını ifade etti.

Hedef enflasyonu düşürmek değil

Daha beş altı ay öncesine kadar, ‘IMF’ye borç verecek hale geldik’ diye övünenlerin şimdi IMF’nin reçetesine sarıldıklarını ifade eden Mol: “Böylece hazırlanan ortamda iktidara enflasyonu düşürmek değil, belirlenmiş hedefe uygun olarak düşük gösterecek yöntemleri bulmak kalmıştır” dedi.

Mol, ekim ayı enflasyonunu hükümetin beklediği oranın üzerinde açıklayan TÜİK’in Genel Müdür yardımcısının görevden alındığını da hatırlattı. “Enflasyonla topyekün mücadele” adı altında,  sadece enflasyon sepetindeki 50 ürünü kapsayan iki buçuk ay süreli  %10 indirim kampanyası ilan edilmişdile getiren Mol, hükümetin bu tedbirleri enflasyonu düşük göstermek için aldığını ifade etti. Yeni göreve getirilen Genel Müdür Yardımcısı ile performansını yükselten TÜİK’in kasım ayında enflasyonun %1.44 düştüğünü açıklamasının ardından aralık ayında ise kantarın topuzu hepten kaçırdığını sözlerine ekledi.

Yapılan basın açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi: “Hedefleri tutturduk, hatta YEP ile hedeflenen enflasyonun altına indik söylemlerinin inandırıcı hiçbir yönü yoktur.  Çünkü ortada olan şey hedef tutturma değil,  yıllardır oynanan Ali Cengiz Oyunlarına yenileri eklenerek bulunan rakamları enflasyon diye yutturma çabasından ibarettir. Ancak işçiler, emekçiler yıllardır oynanan bu oyunları bugün çok daha net görmektedir.Bugün kamu emekçileri olarak elimize geçen maaşlarımızı gösteren bordrolarımız da bu oyunları açığa çıkarmakta, artan yoksulluğumuzu belgelemektedir”

Kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar

Mol, buna rağmen yıla yüzde 7 enflasyon hedefiyle başlayıp, yılsonunda gerçekleşen yüzde 20.30 oranlı enflasyona sevinmenin veya yılın başında 3,76 TL seviyelerinde ilerleyen doların yılın sonunda yüzde 41 artışla 5,30 TL’ye çıkmasını ‘döviz frenledik’ diye yorumlanın akıl karı olmadığını belirtti.

Öte yandan  31 Aralık 2018 tarihinde açıklanan Gelir Vergisi tarifesinin  çalışanların dilim dilim soyulmasına devam  edileceğinin ispatı olduğunu sözlerine ekleyen Mol, buna göre kamu emekçilerinin çok büyük bir bölümünün yılın dördüncü, beşinci ayından itibaren %20’lik ikinci vergi dilimine gireceğini belirtti. Mol, bunun emekçilere kaşıkla verilen enflasyon farkı ve maaş zammının daha emekçinin cebine bile girmeden vergiye gideceğinin altını çizdi.

 Mücadelemiz sürecek

Mol sadece kamu emekçilerinin değil, tüm ücretli kesimlerin yaşamını alt üst eden ekonomik krize karşı kamu hizmetleri alanında sesini yükselten tek konfederasyonun kendileri olduğunu dile getirdi.Mol, KESK’e bağlı sendikaların üyeleri olarak insanca yaşama yetecek bir ücret, güvenceli çalışma ve güvenli bir gelecek için mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Mol; yıllardır kamu emekçilerinin ve emeklilerinin mali, sosyal ve özlük hakları bakımından pek çok kayıp yaşadığını sözlerine ekledi. Basın açıklamasının devamında yaşanan bu kayıpların hemen giderilmesi içindile getirilen talepler şöyle sıralandı: “Maaşlarımızda hedeflenen enflasyon oranında değil, yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artış yapılmalıdır.Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar tamamen geri alınmalı, temel tüketim ürünlerine hiçbir şekilde zam yapılmamalıdır. Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine ve vergi dilimi soygununa son verilmelidir.  OHAL KHK’leri ile herhangi bir hukuki delil ve mahkeme kararı olmadan işinden ekmeğinden edilen tüm kamu emekçileri işine iade edilmelidir. Kariyer ve liyakati yok edip torpilin kapısını sonuna kadar açan mülakat, sözlü sınav ve güvenlik araştırması-arşiv kaydına son verilmeli, herkese güvenceli iş ve güvenli gelecek sağlanmalıdır.Tüm kamu emekçilerini kapsayan, adil bir ek gösterge sistemi hayata geçirilmelidir.”

Maaş bordroları yakıldı

Mol,bu taleplerin sadece kendilerinin değil, tüm kamu emekçilerinin talepleri olduğunu bir kez daha hatırlatırken, sendikalı olsun ya da olmasın tüm kamu emekçilerini KESK’e bağlı sendikalarda örgütlenmeye çağırdı.

Yapılan basın açıklamasının ardından KESK üyeleri yanlarında getirdikleri maaş bordrolarını yakarak tepkilerini bir kez daha gösterdiler.

Aykut SÜLEK / Ceylan YAŞAR

126 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.