Hoşgeldiniz  

Kekemeliğe çözüm Serik Belediyesinden

admin | 24 Ocak 2019 | Yerel Haberler A- A+

 

Antalya’nın Serik İlçesinde Serik Belediyesi tarafından hizmete sunulan “Konuşma Bozuklukları Eğitim Kursu” ile her yaştan yaklaşık 100 kişi derdine derman buldu.

Serik Belediyesi tarafından kurulan Konuşma Bozuklukları Eğitim Kursunda ücretsiz olarak uygulanan tedavi programı ile kursiyerler, sağlığına kavuşmaya devam ediyor. Uzman terapistlerinin eğitim verdiği kurs sayesinde kekemelik, artikülasyon (yanlış harf kullanımı), R’leri söylememe ve konuşma tembelliği yaşayanlar, rahatsızlıklarından kurtulmanın sevincini yaşıyor. 2017 yılında açılan ve bugüne kadar, her yaştan yaklaşık 100 kişinin katıldığı kursta, konuşma bozukluğu sebebiyle sosyal çevrelerinden uzaklaşmış ve öz güvenini kaybetmiş kursiyerlerin tekrar hayata tutunmaları sağlanıyor.

ÇALIK; “VATANDAŞLARIMIZIN DUALARIYLA HİZMET YOLUNDA İLERLEYİŞİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Serik’te bu güne kadar birçok alanda önemli projelere imza attıklarını belirten Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık; “Konuşma bozuklukları, insanların yaşamlarında olumsuzluğa neden oluyor. Bu yüzden birçok insan konuşma bozukluğu sebebiyle iş ve sosyal yaşamında büyük sıkıntılar yaşıyor. Bizde belediye olarak, açtığımız kursla bu sorunu yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına kesin çözüm buluyoruz. Onların dualarıyla hizmet yolunda ilerleyişimizi sürdürüyoruz” dedi.

BAŞVURULAR KADIN AİLE MÜDÜRLÜĞÜNE YAPILIYOR

Başkan Çalık, bu tür sıkıntıları olan vatandaşlara da seslenerek, “Konuşma bozukluğu rahatsızlığı olanlar var ise belediyemiz bünyesinde bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüze gelip kayıtlarını yaptırabilirler. Bilimsel metotların uygulandığı merkezimizde ki kekeme ve konuşma bozukluğu kursunda görevli uzmanımız Sibel Vural hocamızın vermiş olduğu eğitimler sayesinde kursiyerlerimizin problemlerini ortadan kaldırıyoruz’’ dedi.

SİBEL VURAL; “KONUŞMA BOZUKLUĞU BİR KADER DEĞİLDİR”

Kekemelik bireylerin hayatları boyunca yaşamak zorunda oldukları bir sorun olmadığını belirten konuşma bozuklukları uzmanı Sibel Vural; “Kursiyerlerimize ağırlıklı olarak doğru şekilde nefes alıp verme çalışması yapıyoruz. Doğru konuşma tekniğini öğretiyoruz. Akıcı, rahat konuşmalarını sağlıyoruz. Çubuk çalışması ile dudak ve kasların gelişmesine katkı sağladık. Proje kapsamında artikülasyon, hızlı konuşma ve kekemelik sorununu giderdik. 5-6 yaştan 60 yaşa kadar herkese yönelik çalışma yaptık. Konuşma bozukluğu bir kader değildir. Herkes cesaret ederek konuşmasını düzeltebilir” dedi.

Serik Belediyesi’nde açılan Konuşma Bozuklukları Eğitim Kursunda ücretsiz olarak uygulanan tedavi programı, yarıyıl tatilinde de eğitime devam edecek.

104 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.