Hoşgeldiniz  

Kayağa ticaret engeli

admin | 25 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya’nın kış mevsiminin gözbebeği olan Saklıkent Kayak Merkezi’de tatile çıkan öğrenci, öğretmen ve ailelerine hizmet veriyor.

“Ticari amaç sporcu yetişmesine engel oluyor”

Çok fazla tatilcinin Saklıkent Kayak Merkezi’ne gittiği kaydedilirken, bu kadar ilginin sebebinin Antalya’da vatandaşın mevsim şartlarından dolayı şehir merkezlerinde kar görmeye hasret kalmaları olduğu ifade ediliyor.

Vatandaşın akın ettiği Saklıkent Kayak Merkezi’nden kayak sporu yapmak isteyen ya da bu spora ilgi duyan kişi sayısının oldukça az olduğu bilgisi veriliyor.

Türkiye Kayak Federasyonu Antalya İl Başkanı Fuat Kasarcıoğlu, “Öncelikle kayak sporuna olan ilginin artması her zaman istediğimiz bir şey. Ancak bunu mümkün kılmayan birçok sebep var. Bu sebeplerin başında Saklıkent Kayak Merkezi’nin Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı olmamasından dolayı var olan işletmenin ticari kaygı gütmesi yer alıyor.  Hal böyle olunca da ticari amaç güdülen bir yerde kayak yapacak ya da yapmak isteyen sporcular olmuyor. Ticari amaç sporcu yetişmesine engel oluyor” şeklinde konuştu.

“Sosyal medya sporu bitirdi”

Günümüzde yaygınlaşan sosyal medya bağımlılığı ve insanların sosyal medya üzerinden kendilerini belirli bir statüde gösterme çabaları bu sefer de kayak sporunu vurdu. Bu şekilde davranılmasının kayak sporunun gelişimine engel olduğuna dikkat çeken Kasarcıoğlu, “ Bu durum böyle devam ederse ilerleyen yıllarda üzgünüz ki kayak sporu diye bir spor kalmayacak, sosyal medya kayak sporunu bitirdi” ifadelerini kullandı.

“Eğitmen sorunu kayak sporunun gelişimini etkiliyor”

Saklıkent Kayak Merkezi’nde bulunan eğitmenlerin yeterli donanıma ve belgeye sahip oldukları hakkında kafalarında soru işaretleri olduğunu söyleyen Kasarcıoğlu, “Saklıkent Kayak Merkezi’nde yeterli donanıma sahip eğitmenin var olduğuyla ilgili şüphelerim var. Bu durumun böyle olmasıyla eğitmen sorunu kayak sporunun gelişimini etkiliyor. Kayak sporu benim yıllardır gönül verdiğim bir spor, seçildiğim il temsilciliği döneminde de bu sporun gelişmesi ve donanımlı sporcular yetiştirmek adına elimden gelenin fazlasını yapacağım” dedi.

“Hala umudumuz var”

Yatırımlarla kurulan teleferiklerin kayak yapan vatandaşlar olmadığı için kullanılmadığından şikâyetçi olan işletmeler hakkında da konuşan Kasarcıoğlu, “Söylediğim şey hala geçerli. Ticari kaygı güdülen bir yerde sporcu yetişip yetişmemesi çok da önemli olmuyor. Çünkü işletmeci gezmeye gelen vatandaşa da, kayak sporunu icra etmek isteyen sporcuya da para gözüyle bakıyor. Ama son dönemde gerçekleşecek etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Saklıkent Kayak Merkezi umudumuzu yeşertti. Bu tür etkinliklere kapılarını açan tesisin ticari kaygı gütmekten çıkacağını düşünüyorum. Hala umudunuz var. Antalya Vali’si Münir Karaloğlu’nun ve Antalya Spor İl Müdürlüğü’nün destekleriyle birlikte gelecek günlerde gerçekleşecek kayak, bisiklet ve yüzme yarışmalarıyla Antalya’nın doğal güzellikleri ön plana çıkarılarak şehrimizde birçok alanda sporcu yetiştirilecek potansiyel olduğu görülecek” dedi.

Gonca ÖZTÜRK

103 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.