Hoşgeldiniz  

Kar keyfi kabusa dönüşmesin

admin | 22 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Türkiye de yarıyıl zilinin çalmasıyla birlikte 15 gün sürecek olan sömestr tatili de başlamış oldu. Yıllardır kara hasret olan binlerce Antalyalı için ise Saklıkent ve Davraz gibi kayak merkezleri en gözde mekanlar olacak gibi gözüküyor ancak yaşanan kar keyfinin bir kabusa dönüşmemesi için uzmanlar vatandaşları kış sakatlanmalarına karşı uyarıyor.

Yaz boyunca sıcak havaları, tarihi ve doğal güzellikleriyle tüm turistlerin en gözde mekanlarından biri olan Antalya kış aylarındaki ılık havasıyla da Türkiye’ de en çok tercih edilen şehirlerden biri. Kış aylarında bile denize girilen Antalya’ da vatandaşlar kar hasretlerini dindirmek için Saklıkent ve Davraz gibi kayak merkezlerine akın ediyor.

Saklıkent tatilcilerin gözdesi

Akdeniz`e ve Ekvator`a en yakın kayak tesislerinden birisi olan Saklıkent kayak merkezi yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu. Kış tatillerini Antalya’da geçirerek hem kayak keyfi yapmak hem de güzel havanın ve denizin tadını çıkarmak isteyen binlerce kişi şehirdeki otelleri doldururken, Saklıkent’ teki tüm otellerde neredeyse yüzde yüzlük doluluk oranına ulaşıldı.

Hem yatılı hem de günübirlikçi tatilcilerin gözdesi haline gelen Saklıkent özellikle haftasonları ziyaretçilerin akınına uğruyor. Özel tur firmaları da neredeyse her gün düzenledikleri günübirlik kayak turlarıyla Saklıkent ve Davraz’a gitmek isteyen misafirler için dolu dolu bir kar tatili fırsatı sunuyor.

Uzmanlar kış sakatlanmalarına karşı uyardı

Ancak uzmanlar kar keyfinin bir kabusa dönüşmemesi için tüm tatilcileri kış hastalıkları ve sakatlanmalarına karşı uyarıyor. Buzda kayma ve düşmelere bağlı olarak gerçekleşen yaralanmaların yanı sıra soğuk havaya bağlı olarak geçirilen soğuk algınlılıkları vatandaşların tatil keyfini kaçırıyor. Bunun dışında yaralanmaların büyük bölümü ise kayak yaparken gerçekleşiyor. Dizde dönme tarzındaki yaralanmalar, dizin çapraz bağlarında, iç ya da dış yan bağları zedelenmeleri meydana gelebiliyor. Yine düşmelere bağlı el ve ayak bileği yaralanmaları da sık görülüyor. Bunun dışında kızakla veya kayakla kayarken yaşanan çarpışmalar da yaralanmalara sebep oluyor. Bu gibi sakatlanmalarda hem pistlerin aşırı kalabalık olması, hem de acemi kayakçılarla usta kayakçıların aynı pistte bulunması etkili oluyor. Bu çarpışmalar sonucunda boyunda zedelenmeler, göğüs travmaları, kemik ve kaburga kırıkları, cilt kesikleri, kollarda ezilmeler çok sık görülüyor.

Uzmanlar vatandaşların kış sporlarına başlamadan önce mutlaka temel olarak ta olsa bir ders alması gerektiğini belirtiyor. Kazaların çoğunun acemi tatilciler tarafından yapıldığının altı çizilirken kaymak için uygun ekipmanlara sahip olunması gerektiği de belirtiliyor.

Ceylan YAŞAR / İslam ÇELİK

113 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.