Hoşgeldiniz  

Kadınlar girişimciliğe hevesli

admin | 13 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) 2018 yılı için yaptığı ‘İşgücü Piyasa Araştırması’nın sonuçlarına göre, Antalya 2017 yılı içerisinde düzenlenen 145 girişimcilik kursuna 2 binden fazla kadın katılım gösterdi.

Girişimcilik Eğitim Programları kapsamında istihdamın korunması, artırılması, geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılmasını hedefleyen İŞKUR, bu yolla işsizlere kendi işlerini kurma imkânı sunarak hem işsiz olan bireyleri işsizlikten kurtarmayı hem de bireylere ilave istihdam imkânı oluşturmayı amaçlıyor.Yoğun talep gördü

İŞKUR tarafından gerçekleştirilen araştırmada Antalya ilinde 2010-2017 yılları arasında düzenlenen girişimcilik eğitim programları ve bu programlara katılan kişi sayıları saptandı.

Araştırma sonuçları dikkate alındığında 2010 yılında düzenlenen 2 adet girişimcilik eğitim programına 78’i kadın, 72’si de erkek olmak üzere toplamda 150 kişinin katılım gösterdiği görülüyor. Her geçen sene hem kurs hem de katılımcı sayısında büyük artışlar gözlenirken özellikle 2016 ve 2017 yılları içerisinde bir patlama yaşandığı görülüyor. 2016 yılında 62 tane girişimcilik eğitim programı düzenlenirken bu programlara 713’ü kadın, 781’i erkek olmak üzere toplamda bin 494 kişi katılım gösterdi. 2017 yılında düzenlenen girişimcilik eğitim programı sayısı 145 olarak hesaplanırken bu sayının 2016 rakamlarına göre yüzde 133,8 daha fazla olduğu da tespit edildi. 2017 yılında bu eğitimlere 2029’u kadın, 1767 ’si erkek olmak üzere toplam 3 bin 796 kişi katılım gösterdi. 2017 yılında düzenlenen girişimcilik eğitimlerine kadınların büyük rağbet göstermesi de dikkat çeken bir diğer unsur oldu.

 

Belge sahibi oluyorlar
Girişimcilik eğitim programı kapsamında temel seviye girişimcilik eğitimi, “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile İŞKUR arasındaki Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolü’nde belirlenen esaslar çerçevesinde gerçekleştirilirken eğitim programı bitiminde, katılımcılara ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi’ de veriliyor. Bu belge, KOSGEB ‘Yeni Girişimci Desteği’ne başvuruda bulunmak isteyenler katılımcılar için zorunlu tutuluyor. İŞKUR düzenlediği eğitimler kapsamında kuruma kayıtlı olanlardan özellikle işletmesini geliştirmek isteyenler için de girişimcilik eğitimleri verebiliyor.

Nasıl başvurulur?
Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlarla isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, özürlü maaşıyla dul ve yetim aylığı alanlar da girişimcilik eğitim programlarından yararlanabiliyor.

81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanıp programa katılmak da mümkün olabiliyor. Girişimcilik kurslarından faydalanabilmek içinse kuruma kayıtlı olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak ve de girişimcilik eğitim programında aynı modülden daha önce yararlanmamış olmak gerekiyor.

Ceylan YAŞAR

72 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.