Hoşgeldiniz  

KADINA ŞİDDETE HAYIR

Mustafa ECE | 21 Ocak 2019 | Köşe Yazıları


Mustafa ECE
mustafaece@hotmail.com

 

Bizim inanç ve kültürümüzde evlilik kutsal, kadında erkeğe ALLAH(cc)’ın emanetidir. Evlilikte taraflar birbirleriyle geçinemeyecek kadar soğumuşlarsa boşanma işlemi devreye girer. İslam hukukunda kadın hâkime baş vurarak boşanma talebinde bulunabilir ve boşanabilir. İyide şimdi bunlardan neden bahsediyorum değil mi? Uzun süredir devam ediyormuş bir kamu spotuyla karşılaşınca toplum olarak nereye geldiğimizin, bana göre getirildiğimizin farkına vardığım için yazmak zorunda kaldım.

Kamu spotu evdeki şiddet hapiste biter başlığıylaydı. Adam eve girerken sanki rakibi ile güreşecekmiş gibi ceketini çıkararak ve karşısındaki rakibine gözdağı verirmiş gibi ceketini yere fırlatarak başlayan bir Kamu Spotundan bahsediyorum. Evin hanımının üstüne giderek elini kolunu şiddetle sallayan adam, evin hanımına vurmadan evin her tarafını darmadağın etmeyi nasıl beceriyor. Evin sıvasından tutunda fayanslara kadar dökülen bir şiddet sahnesi oluşturulmaya çalışılmış. Bu kamu spotunda şiddete maruz kalan bana kalırsa ev oluyor. Sesli anlatım da ise evdeki şiddet hangi koşullar altında yaşanırsa yaşansın meşru değildir ifadesi ile şiddeti tetiklemesi muhtemel her olayı meşru göstererek şiddeti kınıyor. Hatta daha da öteye giderek görsellerde kadına darp olmamasına rağmen kadına şiddet ifadesi pusmuş kadın görseliyle şekillendiriliyor. Yani evde güvende değilsin denilerek kadını evin dışında huzur aramaya itiyor. Kadına şiddetin bir bahanesi yoktur ifadesiyle kadın ne yaparsa yapsın asla bağıramazsın çünkü bağırmakta şiddete giriyor demek anlamına getiriliyor. Kadına şiddetin bir bahanesi yoktur ve affı yoktur diye devam eden kamu spotunda, görselde bağıran çağıran bir adam var ortada, uygulanan şiddet bundan ibaret gibi yansıtılıyor. Lakin alınan tedbir kararından bahsedilerek doğrudan soruşturma ve yargılama yapılmaksızın, ertelemeksizin ve para cezasına çevrilmeksizin zorlama hapsine alınır diyerek devam eden sesli anlatım, verilmesi istenilen mesaj yerine otursun diye görsellerle, seslendirmelerle ve efektlerle desteklenerek evdeki fayansların adamın bağırmasıyla dökülen kısmının önüne bir demir parmaklık eklenerek evdeki şiddet hapiste biter ifadesi ile son bulmaktadır.

Bu Kamu Spotundan ne anlaşılıyor ve ne anlatılmak isteniyor bilmiyorum ama erkeklere adeta artık eviniz sizin hapsinizdir haberiniz olsun algısı vermekten öte geçmediğini düşünüyorum. Çünkü kadının ne yaptığının önemi olmaksızın hangi şartlar altında olursa olsun evdeki bağırıp çağırma işlerinin şiddet sınıfında ele alınarak sorgusuz sualsiz hapse girersiniz diye düşündürmektedir. Erkeklere artık eviniz sizin hapsinizdir deniyor gibi geldi bana. Kadına şiddet uygulayan seksen milyonda kaç kişi bilmiyorum ama varlığından eminim. Mutlaka ben yanlış anlamışımdır ama doğrusu da bu kamu spotundaki gibimi anlatılırdı bilemedim?

Bir toplumun varlığı kendi varlığına muhtaç olan kadınlarımız evlerinden uzaklaştırıldı. İş ve sosyal hayatın her alanında erkek dışlanarak kadın hâkim haline getirilmek istenince, erkeklerin çoğunu iş hayatından ve geleceğimiz olan çocuklarımızın karakter ve kişiliğinin oluştuğu 0-7 yaş döneminde anne olan kadını çocuk eğitiminden uzaklaştırdık. Çocuklarımızı televizyonlarda ve bilgisayarlardaki şiddet içeren film ve oyunlarla büyüten kadının, kadını evinden uzaklaştıran devletin toplumdaki şiddetin artmasında hiç mi katkıları yok; kendimizi sorgulamaktan aciz bir toplum olduk. Erkekleri yetiştiren kadınlarımız bu konuda kendilerini, bu kamu spotu yerine özendirici aile hayatını sunan kamu spotu yayınlamayan devletimizde kendini sorgulamalı, çünkü bu toplum(erkekler) onların eseridir. Nasıl erkekler kendilerini sorgulaması gerekiyorsa, suçu başka tarafa atarak kimse sorumluluğundan kurtulamaz. Erkeksiz bir hayat özlemi tavsiye eder gibi kamu spotlarıyla doğruya ulaşılamayacağı da açıktır.

124 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.