Hoşgeldiniz  

Kaçaroğlu’ndan sektör değerlendirmesi

admin | 27 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis Üyesi Süleyman Kaçaroğlu, kırmızı et sektörüne yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşmaya göre, bu ülkeye ihraç ettiğimiz domates kotası 50 bin tondan 100 bin tona çıkarıldı. Bunun karşılığındaysa Rusya’dan 5 bin ton karkas etin sıfır gümrükle ithal edilmesi kararlaştırıldı. Depolarda bulunan 25 bin ton civarındaki eti ihraç etmek pazar arayan Türkiye’nin Rusya’dan 5 bin ton daha kırmızı et ithal edecek olması sektörün tepkisini çekti.

“Büyük firmalara sunuluyor”
İthal edilen etten küçük ve orta ölçekli esnafın yararlanamadığını aktaran ATB Meclis Üyesi Süleyman Kaçaroğlu, “Turizm sektörü gibi birçok alımcı dışarıdan gelen ucuz etlerle stoklarını doldurdular. İthalat sonucunda talep fazlası mal çıktı ve devreye Et ve Süt Kurumu girdi. 29 TL’ye danayı kesen kurum, 21 TL’ye bunu büyük firmalara satıyor. Bu firmalar, etin değerli kısımlarını kullanmadan oluşturdukları ürünleri, düşük fiyatlardan piyasaya sunuyorlar. Etin değerli kısımlarını da kendi oluşturdukları bir pazarda yüksek fiyatlara satışa sunuyorlar. İthal etler büyük firmalara sunuluyor, bizim gibi kasapların bu etlerden alması mümkün değil. Bu etlere ulaşamadığımız gibi bizim işlerimize de olumsuz etki yapıyor. Vatandaş, bizleri eti pahalı satıyor diye biliyor. Oysa ucuza aldıkları işlenmiş ürünlerde etin özel ve kaliteli yerleri bulunmuyor. Kıymalık etten kuşbaşı yapıp ucuz fiyata satıyorlar” dedi.

Laboratuvarda et üretimi
Türkiye ve Antalya gündeminden düşmeyen kırmızı et, ithalat haricinde bir başka gelişmeyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Ülkemiz Amerika, Hollanda ve İsrail tarafından başlatılan laboratuvar ortamında ‘Temiz et’ üretimi konusunda çalışmalara başladı. ‘Temiz et’ üretimi için kurulan bir şirket Ankara Üniversitesi Teknokent’te faaliyete geçti. Çalışmalar kapsamında hücre temelli yani hayvanın vücudunun içinde gerçekleşen olayın benzerini, laboratuvar ortamında gerçekleştirerek kırmızı et üretimi sağlanacak. Et üretiminin laboratuvar ortamında gerçekleşmesi, doğal kaynakların az tüketilmesi ve ete şarbon gibi mikropların bulaşma ihtimali bulunmadığı için de proje ‘Temiz et’ ismini aldı. Ülkemiz de başlayan ve dünyada dev şirketlerin yatırım yaptığı proje hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kaçaroğlu, “Bir hayvan, insan gibi anasından doğuyor, sütünü içiyor, ot yiyor, yem yiyor ve 1 buçuk yılda kesilecek seviyeye ulaşıyor. Laboratuvar ortamında üretilecek olan et, bana göre et değildir. Vatandaşlarımızın da bunu kabullenmesi pek mümkün görülmüyor” diye konuştu.
Veli AKOĞLU

115 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.