Hoşgeldiniz  

“İYİ PARTİ’NİN İLACI KADIN VE GENÇLERDİR.

admin | 01 Eylül 2018 | Genel, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Musa Ertugan, “Önümüzdeki yerel seçimde daha çok genç ve kadın adayın ismi daha üst sıralara yazılabilir. Bu seçimde fazla bir şey değişmese bile sonraki seçimlerin tohumları atılmış olunur. Gençlerimiz ve kadınlarımız ‘ Yüzde 50 kontenjan istiyoruz’ diyerek talepte bulunmalıdır. Ülkede 30 yaş altı seçmen sayısı 15 milyonsa, dikkate de alınmalıdır.”

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Musa Ertugan sosyal medyada yaptığı paylaşımla İYİ parti’nin önümüzdeki süreçte kadın ve gençlere kadrolarında daha çok yer vermesi gerektiğini söyledi. Ertugan, paylaşımında şu görüşlere yer verdi: “Sayın Genel Başkanımızın Başkanlığı’nda yapılan Divan Toplantısı’nda sayın Genel Başkanımızın kararı İle 81 ilde İYİ Parti Tüm il Başkanları ve Yönetim Kurulları’nın tamamının istifası istenmiştir. Yerel yönetimlerden önce doğru bir başlangıç yapılmıştır. Partimiz açısından İYİ bir fırsat doğmuştur.

Ancak genelgede imzası olan ilgili Divan Üyesi, keşke 12 Ağustos’taki Genel Kurulumuz yapılmadan önce sayın Genel Başkanımızın gösterdiği duruş gibi, ya da il başkanlarından istendiği gibi kendi sorumluluğunu kabullenerek istifa etme erdemliliğini gösterebilseydi, bugün daha inandırıcı olurdu .

Bugüne kadar kollar kırıldı, yenler içinde kaldı. Şimdi Türkiye takipte, yeni revizyon kimlerden oluşacak? Bizlerde yakın takipte olacağız. Tüm beklentiler ve talepler, Türkiye`nin 81 ilinde yapılacak olan İYİ Parti Teşkilatlarında yeni revizyon, kişilerin gelecekteki alt yapılarına göre dar kadrolaşma şeklinde olmamalıdır, bu konuda endişeler vardır. Partimizin büyümesi için gençlerden ve kadınlardan oluşan genç, dinamik, istekli İYİ bir teşkilat yapısı oluşması şarttır…

ŞİMDİ REEL BAZI ÖNERİ VE TESPİTLERE DEĞİNELİM

Öncelikle orta yaş üzeri İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi olarak, İYİ Parti’nin geleceğinin gençlere ve kadınlara bağlı olduğunu düşünüyorum. İYİ Parti’de gerçekten Revizyon, yani doğru bir şeyler yapılması düşünülüyorsa gençlerin ve kadınların enerjisi ile büyüklerin tecrübesinin birleştirilmesi ile başlanılabilir ve genel merkezin oluşturacağı ARGE çalışmaları ile İYİ neticeler alınabilir. Gençlerin ve kadınların aktif siyasete katılımı konusunda İYİ Parti olarak

tutamadığımız sözlerimiz var. Gençlere ve kadınlara, sizlere söz verdik, bazı şartlardan dolayı yapamadık. Evet, sonuna kadar haklısınız gençler, kadınlar. Şimdi tam zamanı teşkilatlarda görev alın diyerek iyi bir başlangıç yapılabilir.

Bu ülkenin genç ve kadın nüfusunu yıllardır herkes konuşur. Gençlere ve kadınlara siz her şeyimizsiniz, geleceğimizsiniz denir. Tutulmayacak sözler verilir. Sonuçta gençler ve kadınlar kendi başlarının çaresine bakmak durumunda kalır. Onların taleplerine dönük programların lafı vardır, kendileri yoktur. Ülkenin yarısını oyalamak ve kandırmak sayılır bu aslında. ‘Efendim gençlik kollarımız var’ diye lafa dalanlar olacaktır hemen. İyi de yukarısı kalabalık, yukarısı tıkalı, tutulu! vs vs Gençlerin ve kadınların katılımcı olmadığından dem vuranlar çıkacaktır. Dedim ya dar kadroculuk eski müteahhit ve çocukları kirli ilişkiler vs vs. iyi partinin kurtulması gereken simsarlar ve sahipleri var.

Her şeye rağmen sesleri çıkmasa da İYİ Parti’de gençlerin ve kadınların siyasette olmaları ile ilgili benim gibi düşünenlerin çoğunlukta olduğunu biliyorum. Oralar deneyimli, hırslı siyasilerin oyun alanı olarak görülebilir. Ayrıca oynayanlarda ayna gibi görünüyor. Siyasette donanım, ehliyet tabii ki önemli. Ancak artık bilgi çağındayız. Çok iyi eğitim almış, şaşırtıcı derecede bilgili gençlere ve kadınlara rastlıyoruz. Daha da ötesi, hızla değişen dünya şartlarını kavrama konusunda gençler daha şanslı görünüyorlar.

Bu bağlamda Gençlere ve kadınlara yerel yönetimlerde fırsat verilebilir. Yerel seçimlerde daha çok genç ve kadın adayın ismi daha üst sıralara yazılabilir. Geleceğimizin Teminatı olarak gördüğümüz gençler ve kadınlar için İYİ Parti o zaman umut olur. Böyle durumda gençlerin ve kadınlar içinde oy güçlerini gösterebilmeleri için güzel bir fırsat bu seçimler. Çalışmakta fayda var. Bu seçimde fazla bir şey değişmese bile sonraki seçimlerin tohumları atılmış olunur.

Günümüzün yükselen örgütlenme alanı sosyal medya üzerinden yapılacak kampanyalar sanılandan fazla etki yapabilir. Biz bunu 2015- 2018 Arası yaşadık. 15 Temmuz sonrası sayın genel başkanımıza ve arkadaşlarımıza yönelik bütün saldırıları sayın Meral Akşener`e gönül vermiş gençler ve kadınlarla birlikte sosyal medya aracılığıyla bertaraf ettik…

Gençlerimiz ve kadınlarımızda bir kampanya başlatabilir, İYİ Partide gençlerin ve kadınların enerjisi büyüklerimizin tecrübesi birleştirilerek. Teşkilatlarda yerel

yönetimlerde ve milletvekilli seçimlerinde %50 kontenjan istiyoruz diyerek talepte bulunabilirler ve bulunmalıdırlar. Ülkede otuz yaş altı seçmen sayısı 15 milyonsa . İYİ Parti’nin başarısı için teşkilatlardan başlangıç yapılarak yerel yönetimlerde mutlaka bu konu dikkate alınmalıdır.

Ayrıca son olarak … Siyasette temel ölçü hak ve adalettir. Siyasi ahlak, yola çıkanların ve omuz verenlerin, birbirlerine karşı vefa duygusu ile hareket etmesini gerektirir. Dünyalık hırs ve menfaatlere kurban edilemez. Bu bağlamda vefa, insani bir duygu, siyasi bir duruş ve ahlaki bir davranıştır.”

349 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.