Hoşgeldiniz  

İşitme engellilere eğitim

admin | 27 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya İşitme Engelliler, İşaret Dili Tercümanları ve Eğitmenleri Derneği’nin 2019 yılı itibariyle her ay yapılmasını planladığı ‘Bir Konu, Bir Konuşmacı’ etkinliğinin ilki düzenlendi.

Antalya İşitme Engelliler, İşaret Dili Tercümanları ve Eğitmenleri Derneği’nin 2019 yılı itibariyle her ay yapılmasını planladığı ‘Bir Konu, Bir Konuşmacı’ etkinliği kapsamında yapılan ilk konferansın konusu ‘Türk işaret dili nedir? Ne değildir?’ konuşmacısı da İşitme Engelliler, İşaret Dili Tercümanları ve Eğitmenleri Derneği Genel Başkanı ve Türk İşaret Dili Eğitmeni olan Berhan Bıyıkoğlu oldu.

Konferans ASSİM Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi Yerleşkesi Hamitbey Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Düzenlenen Türk İşaret Dili Nedir, Ne Değildir? Konferansı ile Türk İşaret Dili hakkında katılımcıları bilgilendirmek, İşaret Dili öğretmenleri ve çevirmenleri meslek mensubu kişilerin bir araya gelmesi sağlanırken,  konferans iki oturum şeklinde yapıldı. Konferansta işitme engelli dinleyicilerin konuşmaları anlamaları adına işaret dili tercümanları da yer aldı.

Konferans konuşmacısı olan İşitme Engelliler, İşaret Dili Tercümanları ve Eğitmenleri Derneği Genel Başkanı ve Türk İşaret Dili Eğitmeni olan Berhan Bıyıkoğlu konuşmasına derneği anlatmakla başladı. Bir engelli derneği ve meslek mensupları derneği olduklarını ifade eden Bıyıkoğlu, “ Derneğimiz Antalya’da 2017 yılında kuruldu. Hedef kitlemiz işitme engelli bireyler ve aileleri, İşaret dili eğitmenleri ve işaret dili çevirmenleridir” dedi.

“Doğru kaynaktan, doğru bilgiyle öğrenilsin”

İşaret dilinin sağır ve işitme engellilerin ana dili olduğunun altını çizen Bıyıkoğlu, “Günümüzde Türk İşaret Dili’ni herkesin öğrenmesini istiyoruz. Çünkü işitme engelli bireylerin iletişim kurabilmesi için bu gerekli. Biz de bunu herkesin doğru kaynaktan doğru bilgiyle öğrenmesini amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Eğitmenler doğru olmayan bilgilerle öğretmeye çalışıyor”

Türkiye’nin her yerinde ortak olan bir işaret dili olduğuna vurgu yapan Bıyıkoğlu, “Çok sayıda işaret dili dersleri veren eğitmenler var ancak birçoğu kendi kafasına göre ve doğru olmayan bilgilerle bunu öğretmeye çalışıyor. Aslında bu konferansta amacımız bunun önüne geçmektir” ifadelerine yer verdi.

Gonca ÖZTÜRK

115 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.