Hoşgeldiniz  

İşgücü Piyasası sonuçları açıklandı

admin | 31 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR),her yıl düzenli olarak yaptığı İşgücü Piyasası Araştırması 2018 verilerini paylaştı.

İŞKUR’un her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği, piyasadaki talepler ve açık iş gücü potansiyelini tespit etmek açısından oldukça önemli olan İşgücü Piyasası Araştırması raporu yayınlandı. 2 Nisan-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında 89 bin 324 iş yerini ziyaret ederek gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre Türkiye iş gücü piyasasında 470 bin kişilik açık iş bulunuyor.

İŞKUR araştırma kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) nisan ayı hanehalkı iş gücü araştırmasından da faydalandı. Derlenen verilerle işsizlik rakamları ve işsiz profiline de ulaşılırken, işverenlerin talep ettiği meslek grupları da ortaya çıkarıldı.

Geleceğin meslekleri belli oldu

Açıklanan verilere göre iş yerlerinin yüzde 12.6′ sı, elemana ihtiyaç duyuyor. Eleman ihtiyacı olduğunu belirten işletmelerin 182 bini imalat, 86 bini toptan ve perakende ticaret, 48 bini konaklama ve yiyecek hizmeti, 42 bini de inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor.

Araştırmada aynı zamanda gelecek on yılda en çok ön plana çıkması beklenen meslekler de tespit edildi.  Şu an için kamuoyu tarafından adı dahi bilinmeyen pek çok mesleğin gelecekte istihdamına en fazla ihtiyaç duyulan meslekler olması öngörülüyor. İşverenler de gelecek 10 yıl içerisinde yapay zeka ve bilişim teknolojileri alanındaki mesleklerin öne çıkacağını düşünüyor.

Bunun yanı sıra işverenlere genç personelleri işe alırken nelere dikkat ettikleri de soruldu. Çıkan sonuçlara göre işverenlerin çoğu pratik beceri ve tecrübesi olan adayları tercih ederken diploma veya sertifikayı dikkate alan işverenlerin oranı sadece yüzde 18.2.

Araştırma sonuçlarına göre en çok açık iş olan 10 meslek ise şu şekilde: kaynakçı, elektrikçi, makineci(dikiş), garson, yük taşıma şoförü, satış danışmanı, pazarlamacı, gazaltı kaynakçısı, temizlik görevlisi ve çağrı merkezi müşteri temsilcisi. İŞKUR aynı zamanda bu alanlardaki istihdam açığını kapatmak amacıyla iş garantili iş başı eğitim programları da düzenliyor.

Antalya da en çok açık konaklama ve yiyecek hizmetleri sektöründe

Araştırma kapsamında Antalya ili içinde bazı veriler paylaşıldı. Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre Antalya ilinde 20 ve daha fazla kişi istihdam eden 2942 adet işyeri bulunuyor ve bu işyerlerinin de yaklaşık %40’ı toptan-perakende ticaret ile konaklama ve yiyecek hizmetleri sektöründe faaliyet gösteriyor.

Antalya’ da 20’den fazla çalışanı olan işyerleri için toplam çalışan sayısı 157 bin 219 olarak tespit edilirken bunların 110 bin 300 çalışan erkeklerden, 46 bin 919 çalışan ise kadınlardan oluşuyor. Antalya kadın istihdamı açısından da Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı. Türkiye genelinde 20’den fazla çalışanı olan işyerlerinde çalışanların yüzde 26,7 ’sini kadınlar oluşturmaktayken, Antalya ilinde bu oran yüzde 29,8 olarak ölçüldü.

Antalya ili İşgücü Piyasası Araştırması sonucuna göre 819 işyerinde 7 bin 118 açık iş tespit edilirken en çok açık iş pozisyonunun bulunduğu sektör ise konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektörü oldu. Bu sektörde yaklaşık olarak 3 binin üzerinde bir açık iş pozisyonu bulunuyor. Antalya’daki açık işlerin yüzde 33’ünden fazlasında işverenler herhangi bir eğitim düzeyi talep etmediği görülürken, en az talep edilen eğitim seviyesinin lisans üstü eğitim olduğu da kaydedildi.

Son olarak ise Antalya ilinde en fazla işgücü açığı olan meslekler ise şöyle; garson, kat hizmetleri elemanı, genel alan temizleme ve düzenleme görevlisi (meydancı) ,bulaşıkçı, güvenlik görevlisi, aşçı, servis komisi, çamaşırhane görevlisi, cankurtaran ve temizlik görevlisi. Açık pozisyonların çoğunun konaklama ve yiyecek hizmetleri alanında olması dikkat çekti.

Bölgelere göre de en çok ihtiyaç duyulan meslek gruplarının da paylaşıldığı veriler göre Antalya, Isparta ve Burdur  bölgesinde en çok alüminyum doğramacı ve reklam tabelacısına ihtiyaç duyuluyor.

Ceylan YAŞAR

98 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.