Hoşgeldiniz  

İşçileri rahatlatan açıklama

admin | 05 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul CHP Antalya İl Başkalığı’nda 31 Mart yerel seçimlerine dair basın açıklaması yaptı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kumbul, “İtirazlar var ama bunlar sonucu değiştirmeyecektir” dedi.

“İttifaklar seçimi oldu”

Yerel seçimin hem ülkeye hem Antalya’ya hem de 19 ilçeye hayırlı olmasını dilediğini söyleyen Kumbul, “Bu seçim genel seçimler gibi bir ittifaklar seçimi oldu. Millet İttifakı ve Cumhur İttifakının adayları ve diğer siyasi partilerin adayları yarıştı. Millet ittifakı olarak 19 ilçenin 12’sinde CHP, 7 tanesinde İyi Parti aday çıkarmıştı. Çıkan sonuçlardan özellikle büyükşehiri kazanmış olmaktan oldukça mutluyuz. İttifakta iki partinin meclis üyesi adayları, ilçe başkanları, teşkilat üyeleri, gönüllüleri uyum içinde çalıştılar. Olaysız temiz bir seçim süreci süreci geçirdik. Partimiz adına ve ülkemiz adına mutluluk verici bir durum. Zaten en başından beri söylemlerimizin tamamında ötesi olmayan herkesin bir arada olduğu herkesin birbirine sevgiyle bakabildiği bir ülkeden bahsediyorduk. Seçim sürecinin böyle geçmesinden dolayı çok mutluyuz. Biz millet ittifakı olarak vekillerimiz, il örgütümüz, büyükşehir adayımız, ilçe adaylarımız hepsi ayrı ayrı çalışmalar yürüttüler. Ayrı ayrı çalışmanın herkese ulaşma anlamında daha çok katkı sağladığını düşünüyoruz. Bu sürece katkısı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

“Geçersiz oylarla sonuç değişmeyecek”

Milletin iradesinin sandığa yansıdığını ifade eden Kumbul, “Antalya’da  5 bin 437 sandıkta 1 milyon 708 bin 975 seçmenin 1 milyon 456 bin 340’ı oy kullandı. Bu oyların 1 milyon 410 bin 962 si geçerli, 45 bin 378’i geçersizdir. Büyükşehir adayımız Muhittin Böcek 714 bin 224 oy aldı. Cumhur İttifakı AKP adayı Menderes Türel ise 652 bin 579 oy aldı. İki belediye başkan adayının oylarının arasında 61 bin 645 fark var. Fakat hiçbir gerekçe göstermeden, hiçbir somut delil sunmadan sandık görevlilerinin ve müşahitlerinin sandıkta hiçbir itirazı olmamasına rağmen ve aradaki farkla geçersiz oyların tamamı itiraz edilen partinin adayının adına yazılsa bile sonuç değişmeyecekken, gerekçe olmadan geçersiz oyların tekrar sayılması ile ilgili ilçe seçim kurullarına itirazlar yapıldı. Biz herkesin milletin iradesine, sandığa yansıyan iradeye saygı duymasını talep ediyoruz. Eğer sandık başında görevlilerinizin bir itirazı varsa ve bunu sandık kurulu üyeleri yerine getirmemişse bununla ilgili mutlaka ilçe seçim kurullarına itiraz edilebilir. Islak imzalı tutanaklarla seçim kurullarının girdiği sonuçlara arasında herhangi bir tutarsızlık varsa bunlarla ilgili seçim kuruluna itiraz edilebilir. Fakat hiçbir somut delil sunmadan geçersiz oyların tamamının sayılmasıyla ilgili dilekçeler vermek sadece büyükşehir belediye başkanımızın mazbatayı almasını geciktirecek ve şu an belediye başkanımızın ve yönetimde olanların bir miktar daha o görevde kalmasını sağlayacak bir durumdur. Bunun haricinde herhangi bir katkısı yoktur” diye konuştu.

“Sakin olmalarını istiyoruz”

Belediye çalışanlarının tedirgin olmamalarını istediklerini söyleyen Kumbul, “Herkes tedirgin bir bekleyiş içerisinde hiç tedirgin olmalarına gerek yok biz işini yapan bütün personellerle çalışmaya devam edeceğiz. Fakat sürekli değişik duyumlar alıyoruz. Belediyede özellikle sahada çalışan ekibin, belediye başkanına çok yakın olan ya da partiye çok yakın olan ekibin işten çıkarılarak tazminatlarının ödendiğine dair. Bizim çok da ihtimal vermediğimiz ihtimal vermek istemediğimiz ihbarlar geliyor. Arkadaşlarımıza sadece sakin olmalarını ve mazbatayı aldığımız zaman gerekli araştırmaların yapılacağını söylüyoruz. Çünkü geçen dönem biliyorsunuz birçok dedikodu çıktı. Bunların hepsi asılsızdır. Biz de aynı şekilde şu an ki belediye başkanımızın ve görevlilerin böyle bir şey yaptığına ihtimal vermiyoruz. Teslim alırken kontrolleri yapacağız” şeklinde konuştu.

“Herhangi bir değişiklik olmayacak”

İlçe seçim kurullarının verdiği kararlarla ilgili konuşan Kumbul, “298 nolu kanun 112’inci maddesinde delil ve gerekçe göstermeyenlerin itirazları incelenemez gereğince ilçe seçim kurullarımızın verilen bütün itirazları tek tek reddettiğini görüyoruz. Sadece 2 ilçemizde ilçe belediyeleriyle ilgili itirazlar var. Dün Finike ilçemizdeydik. Daha önce 9 sandık sayılmıştı, 17 sandık daha sayıldı. Herhangi bir ihtimal olursa diye seçim kurulu 2 sandık daha açtı ve orada bin 500’e yakın geçersiz oy vardı. 77 farkla kazandığımız seçimde bütün sayımlar sonucunda 76 farkla seçimi kazandık. Biz biliyoruz ki burda da herhangi bir değişiklik olmayacak. Bu sadece süreci uzatıyor. Döşemealtı ile ilgili bir itiraz vardı. İlçe seçim kurulu yine hiçbir delil ve gerekçe sunulmamasından dolayı reddetti. İl seçim kuruluna itiraz edildi o da bugün toplantısını yapıp kararını verecek. Burda yapılan itirazlar hiçbir ilçemizde, büyükşehirde ve meclis üyeliklerinde sonucu değiştirecek itirazlar değil. Bizim talebimiz milletin iradesine saygı duyulması ve sonuçların onaylanarak mazbataların teslim edilmesidir. Emin olsunlar biz seçimi kazandığımız zaman en başta da söylediğimiz gibi herkese bir gözle bakmaya devam edeceğiz. Bütün toplumu kucaklamaya ve hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğimize dair de burdan tekrar söz veriyoruz. Bu itirazları yapanlar da, yapmayanlar da, bu kentte yaşayan herkese belediye başkanlarımız eşit gözle bakacak ve eşit hizmet sunacaktır” ifadelerine yer verdi.

GONCA ÖZTÜRK

144 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.