Hoşgeldiniz  

İkarus sendromuna dikkat!

admin | 14 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Küçükten büyüğe gökyüzüyle buluşmayı sevenlerin ilgi odağı olan yamaç paraşütü sporunda yaşanan kazalar kişilerin kendilerine fazla güvenmelerinden kaynaklanıyor.

Dünyada en pahalı ikinci spor dalı olarak geçen yamaç paraşütü sporu kazaları gün geçtikçe artıyor. Birçok risk barındıran bu sporda gerçekleşen kazalarının nedeni ise yanlış eğitim ve kişinin kendine fazla güven duyarak risk göze alması, kendine uygun olmayan kanatlarla uçmaya çalışması ve yapmaması gereken hareketleri yapması olarak adlandırılan ikarus sendromudur.

Her yaştan insanın ilgi odağı olan yamaç paraşütü sporu, Türkiye’de de birçok bölgede aktif olarak yapılıyor. Geçtiğimiz aylarda Antalya’nın Döşemealtı ilçesi Bademağacı mevkisinde meydana gelen kazada bir yamaç paraşütü pilotu hayatını kaybetti. Gün geçtikçe artan kazalar bu spor tutkunlarının ve yamaç paraşütü sporunu yapmak isteyenlerin aklında soru işaretleri bırakıyor.

“Yamaç paraşütü güvenli bir spor”

Konuyla ilgili bilgi veren Türk Hava Kurumu Yamaç Paraşütü Eğitmeni Nurten Mert, gün geçtikçe artan kazaların bu sporla ilgilenen tüm sporcuları derinden üzdüğüne ve daha güvenli hale gelmesi için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarının altını çizerken, “Geçtiğimiz aylarda yaşanan kaza hepimizi derinden etkiledi ve üzdü. Bu tamamen talihsizlikti. Ama tabi her kaza talihsizlikle doğmuyor maalesef. Gerçekten kazaya sebep olan ikarus sendromu dediğimiz kişinin fazla özgüvenden kaynaklı gereksiz riskleri almasıyla meydana gelen kazalar da oldukça fazla. Bu sendroma katılmadıkları takdirde yamaç paraşütü sporu kesinlikle güvenli bir spordur” şeklinde konuştu.

“Bu sporu güvenli hale getirmek bizim elimizde”

Pilotların uçtukları kanatların kendilerine ve seviyelerine uygunluğuna dikkat etmelerinin oldukça önemli olduğunu söyleyen Mert, “Yamaç paraşütü sporcularına ve bu sporu yapmak isteyenlere tavsiyem kendilerine uygun kanadı seçtikten sonra bu kazaları önlemenin yolunun sürekli teorik eğitimlerini ve yer eğitimlerini tazelemekten geçtiğini bilsinler. Zor bir spor ama kurallara uyduktan sonra oldukça güvenli hale geliyor.  Ayrıca uçulabilecek havada uçmamız gerekiyor. Hava şartlarının elvermediği zamanlarda uçmak oldukça risklidir. Bu sporu güvenli hale getirmek bizim elimizde. Benim için dünyanın en güzel sporu. Havada olmak, gökyüzüyle buluşmak tarif edilemez bir his. Bu hissi daha fazla kişinin yaşamasını isterim. Ancak kurallarına uygun şekilde. Yaşanan kazalarla daha fazla sporcumuzu kaybetmek istemiyoruz. O yüzden bütün sporcuların bu söylediklerime dikkat etmelerini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yalçın KÜÇÜK / Gonca ÖZTÜRK

123 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.