Hoşgeldiniz  

Hırsızlık boyut değiştirdi

admin | 25 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

 TÜSODER Bağımlılıkla Mücadele ve Bilişim Komisyonu Üyesi ve Emekli Polis Memuru İsa Altun, “Ülkemizde ATM’den ya da POS cihazlarından kopyalandığı tahmin edilen banka kartlarıyla birçok kişi mağduriyet yaşıyor” dedi.

ATM’lere yerleştirilen aparatlar sayesinde hem kartların kopyalandığını, küçük bir gizli kamera ile de şifrelerin öğrenildiğini dile getiren İsa Altun, vatandaşların bankamatik aparatlarını control etmelerini ve şifre girerken elleri ile koruma yaparak şifre girmeleri uyarısında bulundu.

Çok çeşitli kart kopyalama sistemleri olduğunun altını çizen Altun, “Tanımadığınız mailler açılmamalı. Restoranda bile kartınızı verirken çok dikkat edin. Post cihazınızı yanınıza isteyin kimseye şifrenizi söylemeyin. Banka görevlisi dahi olsa şifrenizi, anne kızlık soyadınızı söylemeyin” dedi.

Emeklilerin maaşlarını çekerken yanlarına yardım amaçlı gelen kişilere itibar etmemesi gerektiğini ifade eden Altun, “Kimseden yardım istemeden işlemlerini yapsınlar. ATM’ye kart yutturulduğu zaman ATM başından ayrılmayın. Mutlaka bankanın görevlisinin gelmesi beklenmelidir. Çünkü bu düzeneği kuran kişiler, kartı sıkıştırıyor. Şifrenizi giriyorsunuz, parayı çekmeden ayrılıyorsunuz. O kişiler bir süre sonra gelip, sizin kartınızdan işlem yapıyor. Bugün Türkiye’de herkeste kart var. Çok dikkat etmek gerekir. Polis, savcı olarak tanıtanlar, borcunuz yapılandıralım diyenler, hesabınız ele geçirildi diyenler oluyor. Hiçbir polis savcı sizi arayıp rahatsız etmez. Adli ya da idari işleminiz varsa size mutlaka tebligat gelir” şeklinde konuştu.

‘Ortam Sanal Suç Gerçek’ kitabı hakkında da bilgiler veren Altun, “Kitapta sosyal medyanın dolandırıcılar için bir cennet olduğunu, sosyal medyayı kullandıklarını, insanları çok kolay bir şekilde dolandırabildiklerini, hırsızların kapı pencereden değil de, ekrandan girdiğini anlatılıyor. Hırsızlar artık kapı ve pencereyi kullanmıyor. Ekrandan giriyor. Sanal alemden gelen bilinmeyen mailler çok riskli. cinsel sitelerde yüklü bir virüs programı var. Bilgiler çalınabiliyor. Kapı ve pencerelerimizi güvenli tutacağız. Gerekli tedbirleri alacağız. Ama artık hırsızlar boyut değiştirdi. Hırsızlar teknolojinin önünde, çok profesyoneller. Sıkı bir şekilde denetim gerekir. Artık bilgi teknolojileri dersi her okula verilmelidir. Dünya çok küçüldü,cep telefonlarına sığmaya başladı. Bankacılık işlemlerinde mutlaka şifre kullanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Yalçın KÜÇÜK

 

101 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.