Hoşgeldiniz  

Hayallerine uçan kadın

admin | 13 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Akdeniz Üniversitesi Havacılık Topluluğu’nun yetiştirdiği ilk kadın eğitmen olarak Türk Hava Kurumu’nda diğer kadın eğitmenlerin arasında çalışma hayatına devam eden Nurten Mert, yamaç paraşütü sporunu ve mesleğini anlattı.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

26.05.1995 Denizli doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Denizli’de tamamladım. Lisans eğitimim için Antalya’ya geldim. Akdeniz Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Yamaç paraşütüne Akdeniz Üniversitesi’ne geldiğim yıl okulumuzun topluluklarından olan Akdeniz Üniversitesi Havacılık Topluluğu’nda başladım. 2018 yılında Türk Hava Kurumu (THK)’nda yamaç paraşütü eğitmenliği yapmaya başladım.

Bu spora ve mesleğe nasıl başladınız, neler etkiledi sizi?

Denizli’de yaşıyordum ve Denizli’nin bir çok yeri yamaç paraşütü yapmaya elverişli olduğu için çok fazla bu sporla ilgilenen insanlar görüyordum ve ilgimi çekiyordu. Her zaman hayal ettim yapmayı. O zamanlar fırsat bulamadım ancak lisans eğitimim için Antalya’ya geldikten sonra Akdeniz Üniversitesi’nin bir havacılık topluluğuna sahip olduğunu ve çok aktif çalıştığını öğrendim. Okul kulüpleri bu konuda her zaman çok iyidir. Seni geliştirir, sosyalleştirir, hobi kazandırır, arkadaş kazandırır ve en önemlisi gördüğünüz gibi bana meslek kazandırdı. Ben de geçmişten gelen istediğimi Akdeniz Üniversitesi Havacılık Topluluğu’na kayıt yaptırarak gerçekleştirdim. Çok çalıştım uçmak benim için dünyanın en güzel hissiydi. Çok başarılı eğitmenlerim vardı.  Eğitmenlerimin emeğiyle cesaretim ve çabam birleşti ve bugün THK’da yamaç paraşütü eğitmeniyim. Bu benim için büyük gurur ve sevinç.

Yamaç paraşütü sporu nedir?

Yamaç paraşütü çok hafif hava araçları içinde yer alır. Motorlu ve motorsuz yamaç paraşütü var. Benim uçtuğum motorsuz bir şekilde rüzgarı kullanarak ve aerodinamik yapısıyla uçuş yapabilmeni sağlıyor. Bir yerden kalkıp bir yere inebiliyorsun. İstediğin zaman hava hareketlerini, hava olaylarını, rüzgarı kullanarak yükselip alçalabiliyorsun. Bunun dışında yamaç paraşütünü öğrenmek kolaydır. Her yaştan insan öğrenebilir. Diğer hava araçlarından farklı kurulumu çok kolay katlaması kolay.  Yelken kanatla karşılaştırdığımız da bir sırt çantasını alarak istersen tek başına bir dağa tırmanarak uçabiliyorsun. Tek başına kalkış yapabiliyorsun ama başka hiçbir hava aracında bunu yapamazsın mutlaka yardım alman gerekir.

Mesleğin zorlukları neler?

Öncelikle bu spor dikkat edilmesi gereken, tehlikeli bir spor. Birine eğitim veriyorum ve eğitim verdiğim kişi sıfır bilgiyle geliyor. Gelen bu kişiye ben 2 hafta boyunca eğitim veriyorum ve uçabilecek duruma getiriyorum. Komut verirken başına bir şey gelebilir, ani bir durum söz konusu olabilir, telsiz kesilebilir. O yüzden iyi bir eğitim vermenin yanı sıra acil herhangi bir durumda sakin kalarak o öğrenciye komut verebilmek gerekiyor. İşin riskli ve zor kısmı bu emek istiyor çünkü öğrencinin canı bana emanet gibi hissediyorum.

Mesleğinizin sevdiğiniz yanları neler?

Bir öğrencinin çok isteyip uçtukta sonra hissetlerini benimle paylaşabilmesi bana mutluluk veriyor. Mutlu gözlerle bana bakan insanlar görüyorum. Havada özgürlüğün tadını almış, gökyüzünü hissetmiş ve aşağı indiklerinde bana sarılan insanlar oluyor. Geçtiğimiz günlerde uçup indikten sonra mutluluktan ağlayarak gelip bana sarılan bir öğrencim oldu, “Hocam çok teşekkür ederim” dedi. O his gerçekten bambaşka. Uçmak zaten başlı başına muhteşem bir his iken bir de üstüne birilerinin uçmasını sağlamak çok daha farklı.

Bu sporu seçmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Öncelikle üniversite kulüplerini tercih etsinler. Çünkü en iyi eğitimler uzun vadede üniversite kulüplerinde veriliyor. Bu işi hobi olarak yapmak istiyorlarsa ikarus sendromu dediğimiz sendroma kapılmasınlar. İkarus sendromu kısaca kişinin kendine fazla güven duyup, yapılan tehlikeli işte gerekli güvenlik önlemlerini almadan, aşırı risklere girme halidir. Başarıyla, tecrübeyle, o güne kadar ciddi bir problem yaşanmamasıyla ve genelde alınan kararların olumlu sonuçlanmasıyla oluşan güvene bağlı olarak aşırı risk almak her zaman olumlu sonuçlar doğurmamakta maalesef ve bu sendrom gerçek anlamda ölüme bile yol açabilir. En çok kazalar bu sendroma kapılarak oluyor. Bunun dışında kendilerine uygun kanatlar seçmeliler. Etrafında bulunan pilotlar çok ileri seviye kanatla uçuyor diye onların da bunlarla uçmaması başlangıç kanatlarla uçmaları gerekiyor. Hafta sonu uçucusuysa eğer kişi yine başlangıç kanadıyla uçması gerekiyor. Yanlış eğitim ise bu sporun kazalarının en büyük problemi.

Bu spor ya da meslek grubunu seçmek için nasıl bir yol izlenmeli?

Öncelikle başlangıç belgesi olan P2 belgesini alarak spora başlamaları gerekiyor. Devam eden süreçte sürekli gelişim isteyen bir spor. Sürekli üstünde çalışman gerekiyor. Uçuşlar yapman, yer eğitimi yapman ve teorik bilgilere hakim olman gerekiyor. Aslında bu üçü de önemli. Teorik bilgin ve yer eğitimin yeterli olmadığı takdirde uçmak çok da kolay ve güvenilir değil. Daha sonrasında orta seviye belgesi olan P3 var, P3’ü devam eden belgeler P4 ve P5 belgeleri. P5 belgesini aldıktan sonra eğitmen ya da tandemci dediğimiz ticari uçuşlar gerçekleştirebiliyoruz. P5 belgesinden sonra bir yol seçmen gerekiyor aslında. P5 belgesini aldıktan sonra eğitmen olmak istiyorsan THK’ya başvuru yapıyorsun. Tandem ve eğitmenlik konusunda sadece THK yetkili durumda. Belgeleri ise THK’dan ya da THK tarafından görevlendirilmiş öğretmenlerden alabilirler. Üniversite kulüpleri ise sadece eğitim veriyor belge veremiyorlar. Meslek haline getirmek istiyorlarsa belge almaları gerekiyor ve bu yolda THK’dan geçiyor.

Bu sporu yapmak isteyen kişiler nasıl bir yapıya sahip olmalıdır?

Öncelikle sakin karakterde olmaları gerekiyor. Mesela herhangi bir acil durumda sakin kalamayan bir insansa kesinlikle yamaç paraşütü yapmamalı. Bunun dışında astımı olan, epilepsi hastalığı olan kişiler de yapmamalıdır. Çünkü koşuyla kalkıp koşuyla iniyorsun. Senin iniş takımın da kalkış takımında ayakların Hantal bir insan zorlanır bu sporu yaparken sportif bir yapıya sahip olmalılar. Reflekslerin güçlü olması gerekiyor çünkü kanat airfoil bir yapıya sahip olduğu için kapanıp açılabiliyor. Bu durumda hızlı tepkiler vermen gerekiyor. Her yaştan insan yapabilir 50 yaşında bir adam da öğrenip uçuş yapabilirken 16 yaşında olan kişiler de THK’dan eğitim alarak buna başlayabilirler. THK şartlarına göre 16 yaş ve üzeri olması gerekiyor ama şuan Türkiye’de 13 yaşında başlayıp şu an 16 yaşında olan çok iyi bir akrobasi pilotu olan Harun Karateke var.

Bu sporla ilgili unutamadığınız bir anınız var mı?

Evet, P5 belgesini alacağım zaman Denizli ilinde Çökelez Dağı’ndan mesafe uçuşu yapacaktım. Mesafe uçuşu dediğimiz şey ise, bir yerden kalkıyorsun ve mesafe kat etmeye çalışıyorsun. P5 belgesini almak için de bu 90 kilometre mesafe uçuşu tamamlamak gerekiyor. 4 günde 90 kilometre uçmalıydım ancak ben ilk üç gün sadece 20 kilometre uçabildim ve son günümde en az 70 kilometre uçmak zorundaydım. Kalkış yaptıktan sonra 74 kilometre uçtum ve belgeyi almaya hak kazandım. İndiğim zaman hissettiğim mutluluğu kelimelerle anlatabileceğimi düşünmüyorum. Sadece insanın istediği şeyi başarmasından dolayı duyduğu haz hiçbir şeyde yok.

Bu sporu meslek haline getirirken ne hissettiniz?

Yaptığım sporu ya da hobiyi meslek haline getirmek çok kolay bir şey değildi bu büyük bir şans. Okuduğum bölümle ilgili bir şey yapmayı düşünmüyordum ilgim tamamen yamaç paraşütündeydi. Bu bana kendimi çok iyi hissettirdi artık yapmayı en çok sevdiğim şey mesleğimdi. Aslında yaptığım spor benim için hobiydi. Ama ben yaptığım sporu paraya çevirdim gibi kötü bir hisse kapılmadım. Çünkü tam olarak aynı değil aslında ben uçuyordum şimdiyse uçuş yapabilecek havacılar yetiştiriyorum.

Eğitmen olmasaydınız ne olmak isterdiniz?

Tandem pilotu olmak isterdim. Tandem pilotu dediğimiz şey ise yolcu uçurma yani iki kişilik uçuş dediğimiz meslek grubu. Çünkü uçmayı çok isteyen birine uçmayı öğretmek kadar uçmayı çok isteyen birini uçurmak da güzel bir his.

Bir kadın olarak bu sporu yapmanın zorlukları var mı?

Evet, kesinlikle var. Bu konudan çok şikayetçiyim. Mesela bizim üniversite kulübümüz olan Akdeniz Üniversitesi Havacılık Topluluğu’nda gelişebilen kadın sporcu sayısı en fazla 3 kişiyken, gelişebilen erkek sporcu 30-40 civarında. Başvuru yapan kadın sayısı zaten oldukça az oluyor. Çünkü bu sporu yapmak gerçekten kolay değil. Sırtına 15 kilogram bir malzeme alıyorsun ve tırmanıyorsun. Tırmandıktan sonra uçuyorsun, güneşin altında kask kafanda üstünde uzun kolluyla yer eğitimi yapıyorsun. Maalesef bunu her kadın kabullenmiyor. Kabullenen kadınlara ise bu sporla uğraşan bazı insanlar kadınlar bunu yapamaz, kadınlar bu konuda çok da iyi olmaz gibi eleştirilerde bulunarak böyle bir algının oluşmasına yol açıyorlar. Aslında bu kadının toplumda olan yeriyle ilgili. Ataerkil bir toplumda yaşıyoruz ama Avrupa’ya baktığımızda Fransız kadınlarına baktığımda o kadar iyi pilotlar var ki. Bu iyi kadın pilotlar Türkiye’de de var ancak desteklenmiyor. Erkeklerin bulabildiği kadar rahat kadınlar maalesef ki sponsor bulamıyor ve malzeme alırken zorlanıyor. Belirli bir bütçe gerektiren malzemeleri var ben alırken çok zorlandım. Ancak bu spor benim tutkum olduğu için çok çabaladım. Bu sporu erkeklerin kadınlardan daha iyi yapacağına inanılan bir algı var. Kadınların bu sporu yapmasına şaşırıyorlar. Ben mesleğimi söylediğim zaman şaşıran çok fazla insan gördüm. Ama git gide sayı artıyor. Mesela Dünya’nın ve Türkiye’nin yamaç paraşütünde göz bebeği olan Fethiye Ölüdeniz’de önceden 1 tane kadın tandem pilotu varken şimdiler de sayı 4’e çıktı. Daha fazla artacağına inanıyorum ve artması için elimden geleni yapacağım. Kadın havacılar da yetiştireceğim ve onların da gökyüzüyle tanışmasını sağlayacağım. Bu algıyı yıkmalıyız.

Yaptığınız sporda gelmek istediğiniz bir nokta var mı?

Evet var. Öncelikle kadınlar kadınlar mesafe rekorunu kırmak istiyorum. Şuan mesafede hali hazırda milli takımda bir kadın sporcumuz var. Bende mesafe yarışmalarına katılmak ve ülkemizi temsil edecek milli sporcu olmak istiyorum. Yamaç paraşütü 3 dala ayrılıyor. Mesafe, hedef ve akrobasi olarak. Milli takım olarak mesafe ve hedef milli takımı var. Hedef kategorisinde belli bir iniş alanı belirleniyor ve belirlenen noktaya iniş yaptığında en az sayıyı alıyorsun. Burada amaç en az sayıyı alabilmek. Noktaya iniş yaparak en az sayıyı alan kazanıyor. Bu kategoride başlangıç kanatları kullanılır. Hızlı kanatlar kullanılmaz. Mesafe kategorisinde ise sana verilen belirli görevler var. Üçgen çizmek gibi mesela. GPS’e rota giriyorsun ve sana komut veriyor. A noktasından B noktasına sonra oradan C noktasına geçmelisin diyor. Verilen süre zarfında havada kalmak gerekiyor. Yoksa kazanamazsın. Akrobasi de adı üstünde gösteri. Aslında şov amaçlı yapılan bir kategori. Yarışmalar deniz ve göl üzerinde yapılıyor. Herhangi bir acil durumda en kötü ihtimalle suya iniş yapabilmeleri için bu önemli bir ayrıntı. En çok acil durum, en çok yedek atma olayı akrobasi kategorisinde.

Gonca ÖZTÜRK / Yalçın KÜÇÜK

133 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.