Hoşgeldiniz  

Güneş enerjisi merkezi olacağız

admin | 31 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Tüm dünya güneş enerjisine yönelirken Türkiye’nin güneşten en çok faydalanan şehri olan Antalya’nın güneş enerjisinin merkezi haline gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

Almanya’da hükümet tarafından oluşturulan Kömür Komisyonu, 21 saat süren ve bazen kesilme noktasına gelen çetin görüşmeler sonunda ülkedeki tüm kömür yakıtlı termik santrallerin en geç 2038 yılında devre dışı kalmasına karar verdi. . Almanya aldığı bu karar ile elektrik üretimindeki yenilenebilir enerji payını artırmayı amaçlıyor. Hükümet, 2030 yılına kadar elektrik üretiminde, yenilenebilir enerji payını yüzde 65’e çıkarmayı hedefliyor. Avrupa’nın en yüksek enerji tüketimine sahip ülkesi konumunda olan Almanya’nın bu kararının diğer ülkeler için de örnek oluşturması bekleniyor.

Türkiye için durum ne?

Kömür ucuz bir enerji kaynağı olması sebebiyle tüm dünya genelinde en çok tercih edilen enerji kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye de ise tüketilen enerjinin yaklaşık 3 te 1’i kömürden elde ediliyor. Ancak kömür yakıtlı termik santraller her ne kadar enerjiyi ucuza mal etse de çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar açısından oldukça maliyetli görünüyor.

Doçent Doktor Sevil Acar’ a göre kömürün gerçek maliyeti çok daha fazla ve yapılan çalışmalar da bu faturanın çok daha yüksek olduğunu kanıtlar nitelikte. Sağlık ve Çevre Birliği HEAL tarafından 2015 yılında yayımlanan bir rapora göre Türkiye’de elektrik üretimi için kömür yakılmasından kaynaklanan hava kirliliği hâlihazırda erken ölümlere, kronik akciğer hastalıklarına ve kalp sorunlarına yol açıyor ve sağlık alanında yaklaşık 3,6 milyar Avro’ya varan bir maliyet getiriyor. Bu ise Türkiye’nin milli gelirinden giden bir para anlamına geliyor.

Kömürlü termik santrallerin faturası sadece insan sağlığıyla da sınırlı kalmıyor. Kömürlü termik santraller hem çevreye zarar veriyor hem de küresel ısınmanın etkilerini artırıyor. Bilim insanlarına göre iklim değişikliğiyle mücadelede başarıya ulaşmak için fosil yakıtlardan uzak durulması gerekiyor. Bunun yanı sıra ekolojik olmayan yani çevreye zarar veren bir yatırımın uzun vadede ekonomik olma imkanının olmadığının da önemle üzerinde duruluyor.

Almanya 2016 senesinde bazı aylarda sadece elde ettiği güneş enerjisi ile bütün enerji ihtiyacını karşılamayı başarırken 2018 yılında elektrik üretiminin yüzde 40’ından fazlasını da yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı. Rakamlara bakıldığında Türkiye Almanya’dan yüzde 60 daha fazla güneş ışınımına sahip. Buna rağmen Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücü Almanya’nın kurulu gücünün sadece binde 5’i seviyesinde.

Türkiye Avrupa ülkelerine göre daha güneyde yer alan ve hem rüzgardan hem de enerjiden çok daha yüksek oranda yararlanma şansına sahip bir ülke olmasına rağmen bu potansiyeli yeterince değerlendiremiyor. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Levent Kurnaz’a göre ise Almanya gibi Türkiye’den ciddi anlamda kuzeyde yer alan bir ülke bile güneşten yüzde 20 veya 25 oranlarında bir enerji sağlayabiliyorsa Türkiye rahatlıkla bu rakamı yüzde 50’lere çıkartabilecek durumda. Bu süreçte Türkiye’nin iyi bir planlama ile yatırımlarını kalıcı bir şekilde güneş ve rüzgar üzerine yapması gerekiyor.

Antalya en verimli şehir

Antalya Türkiye’nin en güneyinde yer alan şehirlerden biri olarak özellikle güneş enerjisi için en verimli şehirlerden biri konumunda. Özellikle uzun süren yaz aylarının yanı sıra kış aylarında bile güneş yüzünü Antalya’dan ve Antalyalılardan esirgemiyor. Antalya bu anlamda neredeyse 4 mevsimin tamamında güneşi gören birkaç şehirden biri.

Antalya aynı zamanda güneş enerjisi ile elektrik üretimi konusunda potansiyelini yeterince kullanamayan şehirlerden biri. Antalya’da oldukça yaygın olan ve neredeyse her evin çatısında bulunan güneş panelleri ne yazık ki sadece sıcak su temini için kullanılıyor. Oysa Avrupa’da pek çok ülkede vatandaşlar kendi evlerinin çatılarına kurdukları güneş panelleri ile evlerinin veya apartmanlarının elektrik ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca akıllı ve çevreci evlerde de güneş panellerinden fazlasıyla faydalanılıyor. Ülkemizde de 2018’in haziran ayında resmi gazete de yayınlanan kararla evinin çatısına güneş paneli kuranlara vergi muafiyeti hakkı tanınmıştı.

Ancak Antalya için rakamlar incelendiğinde 40 adet aktif güneş enerji santralinin yanı sıra yapım aşamasında olan ve ön lisans alan 8 ayrı santral daha göze çarpıyor. Ancak bu sayının çok daha artırılabileceği ve daha fazla üretim sağlanabileceği apaçık ortada. Bunun için düğmeye basan Antalya Büyükşehir Belediyesi ise geçtiğimiz aylarda çiftçiye elektrik desteği sağlayacağını duyurmuş ve 3. Etap Güneş Enerji Santrali çalışmalarına başlamıştı.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı iş birliğiyle hayata geçirilen ve 46 bin metrekare alan üzerine kurulması planlanan 3. Etap Güneş Enerji Santrali’ nin şubat ayında tamamlanması planlanıyor.

Ceylan YAŞAR

103 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.