Hoşgeldiniz  

GKT’den ‘GİRİŞİMCİLİK’ zirvesi

admin | 07 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu (GKT)  tarafından düzenlenen 11’inci Ulusal Girişimcilik Zirvesi başladı. Zirveye çok sayıda girişimci ve öğrenci katıldı.

Öğrencilerle iş hayatını buluşturan Akdeniz Üniversitesi GKT tarafından 6-8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 11’inci Ulusal Girişimcilik Zirvesi’nin ilk günü Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Zirveye, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Sadi Kan ve çok sayıda öğrenci katıldı. 11’inci Ulusal Girişimcilik Zirvesi’nin ilk gününde Astrazeneca İlaç Firması’nın İnsan Kaynakları Uzmanı Gizem Duman ve Mali İşler Direktörü Aykut Bolat, çobanlıktan gelerek Newyork’t a işletme zinciri oluşturan Zach Erdem, Hocalar Geldik Youtube kanalının sunucuları, DreamsTalk Kurucusu Semih Yalman, yazar ve iş insanı Özel Oytun Türkoğlu, Tolga Dinçer, Interbus Kurucusu Caner Durukan, Türkiye Finans’dan Arzu Sevinç sunumlarını gerçekleştirdi.

 “Asıl marifet bulutta”
11’inci Ulusal Girişimcilik Zirvesi’nin açılış konuşmasını GTK’in Danışman Öğretim Üyesi Burcu Demirel, “GKT ile 15 yıldır birlikteyiz. Bugün ayrı bir gurur duyuyorum. Çünkü genelde hep birlikte ortaya bir program çıkarıyoruz. Fakat bu yıl hocalarının yoğun çalışma temposundan dolayı GKT öğrencileri A’dan Z’ye bütün programı kendileri hazırladılar. Evlatlarım kendilerine ait bir şeyi oluşturdular. Sosyal medyadan bunu duyurduğum zaman teşekkür ediyorlar. Ancak ben şunu söylüyorum, iltifat hep yağmura gelir ama arkada bulut vardır. Asıl marifet buluttadır. Ben bu teşekkürleri GKT adına topluyorum. GKT ikinci bir okul, bir de bu okuldan mezun olmaları gerekiyor. Burada hayatın içinden her şey var” diye konuştu.

“Doğru işi buluncaya kadar deneyin”
Zirve’de sunumunu gerçekleştiren Astrazeneca İlaç Firması’nın İnsan Kaynakları Uzmanı Gizem Duman ve Mali İşler Direktörü Aykut Bolat öğrencilere Astraeneca’dan ve kariyer yolculuklarından bahsetti. “Öğrenciler sizler için kıssadan hisse çıkardım” diyen Bolat, “Kendinizi tanıyın, neden, nasıl ve ne sorularına yanıt verin ve unutmayın ki her şeyin bir çıkış yolu vardır. Kendiniz için doğru işi buluncaya kadar deneyin” dedi. İlaç sektöründe girişimciliğin nasıl olması gerektiğine dikkat çeken Bolat, “İlaç sektörü uzmanlık ister, zorlu Ar-Ge süreçleri vardır, ekonomik zorluklar mevcuttur, yerel ve global regülasyonlarla ve sürdürülebilir rekabetler karşılaşırsınız” şeklinde konuştu.

“Kovulduğum yeri satın aldım”
Erzincan’daki çobanlık hayatından Newyork’ta işletme sahipliğine adım atarak büyük bir başarı öyküsü oluşturan Zach Erdem, “Başarmak istiyorsanız ne iş olursa olsun peşini bırakmayın. Bütün açlığımız başarmak için olsun. Başarmak için basamaklar çıktım ve her şeye bir anda sahip olmadım. Bulaşıkçılık da yaptım, barda da çalıştım, kovuldum da. Ama pes etmedim, düşmeleri başarılara gidecek bir yol olarak gördüm ve kovulduğum yeri satın aldım” dedi.

“Amerika’yı Amerika yapan aslında bizleriz”
Amerika’da insanların Türkler kadar çalışkan olmadığına ve bu yüzden konferansa katılan herkesin çok daha iyi yerlere girebileceğine inancı olduğunu kaydeden Erdem, “Amerika’da çok tembel insanlarla çalıştım. Amerika’yı Amerika yapan aslında bizleriz. Amerikalılar bizler gibi değiller, tembel insanlar. Bizim onlara göre çok daha büyük şansımız var. Hepiniz zeki insanlarsınız ve girişimci olan insanlardan hiçbir eksiğiniz yok. İsterseniz siz de başarabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“Zenginlerin arasında olabilirsiniz”
Dijital çağın nimetlerinden bahseden Erdem, “Hepiniz sosyal medya kullanıcısısınız ve bunu iyi değerlendirin. 80’lerden beri internet var ve dünyanın en iyi buluşlarından biri. Bu buluşu değerlendirebilen ve interneti akıllıca kullanabilen insanlar şimdi dünyanın en zenginleri arasında. İnterneti dikkatle kullanabilirseniz her gün binlerce yeni iş alanı bulabilirsiniz. Bu girişimcilerin ve bu zenginlerin arasında siz de olabilirsiniz. Bir buçuk saat bilgisayar başında oturarak 15 milyon dolardan fazla para kazanan tanıdıklarım var. Bu insanlar hiçbirinizden zeki değil” değerlendirmesinde bulundu.

“Tırnağınız uzamayacaktır”
Öğrencilere sevdikleri işi yapmaları gerektiğini anlatan Erdem, “Sevmediğiniz işi yaparak kazandığınız para sadece faturalarınızı ödeyecektir. Tırnağınız uzamayacaktır. Kendinizi tanıyın ve istediğiniz yere ulaşmak için çabalayın. Şansınız da sizden yana olursa çok daha iyisini yapabilirsiniz. Çalışarak çabalayarak her şeyi yapabilirsiniz. Kendi gücünüzle iyi şeyler yapabileceğinize inanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
Gonca ÖZTÜRK

84 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.